Arhitekta: Nedopustivi planovi za Generalštab, kulturno dobro ne može da se ruši

Raskrsnica Nemanjine i Ulice kneza Miloša je tradicionalni državni centar Srbije i potpuno je nedopustivo da se zdanje Generalštaba pretvori u stambeni ili hotelski kompleks.
To je za FoNet izjavio arhitekta Bojan Kovačević, ukazavši na to da kulturno dobro ne može da se ruši.
 
Kako je naveo, Generalštab je 2005. godine dobio status kulturnog dobra i od tada se "gubi vreme oko početka obnove".
"Jedna od osnovnih stvari oko kulturnih dobara je da se njihovo proglašenje ne dešava preko kolena, nego je uvek plod ozbiljnog promišljanja - kako i zašto. Proglašenje za kultuno dobro je trajno", rekao je Kovačević.
 
Kovačević je napomenuo da se neretko dešava da se prethodna zaštita, koja je zakonski oročena na tri godine, meša sa odredbom da je neko zdanje proglašeno kulturnim dobrom.
"Morao bi prvo da mu se ukine taj status, što uopšte nije naivna procedura, kao što je složena procedura da se dobije taj status", objasnio je Kovačević.
 
Kako je naveo, zgrada Generalštaba je projektovana tako da bude administrativni centar sa "određenim specijalnostima za vojnu upotrebu", ali to ne znači da bi nakon obnove zgrada morala da bude za vojnu upotrebu.
 
On je napomenuo da status kulturnog dobra obavezuje samo da spoljni izgled zgrade bude identičan.
 
Govoreći o različitim inicijativama koje su poslednjih nekoliko dana pokrenute u javnosti, Kovačević je rekao da su sve apsolutno neprihvatljive.
 
Upitan da li se slaže sa predlogom studenata arhitekture, odgovoro je da je to bila samo vežba za studente, ali da je nedopustivo da studenti intervenišu na zdanjima arhitekte Nikole Dobrojevića.
 
Prema njegovim rečima, floskule o razvijanju lokacije koje spominje Goran Vesić su "priče namenjene glupima, posebno sada, kada je u medije dospela informacija da bi Generalštab mogao da se sruši".
 
"Čitava najnovija istorija urbanizma, arhitekture u Beogradu i svih tih stvari je jedna vrsta razvijanja lažnog govora, lažnih pojmova. Neko vam se useljava u kuću, a ubeđuje vas da vam pomaže", naveo je Kovačević.
Komentarišući izjavu arhitekte Aleksandra Ivanovića da oznaka spomenika kulture na zdanju Generalštaba više ne postoje, Kovačević je ocenio da su lažne i tendenciozno prikazane samo u medijima koji rade kao "glasila vlasti".
 
"Mislim da je cela ujdurma posledica diskursa vlasti da divlja i gradi bez urbanističkog plana gde i kako hoće", zaključio je Kovačević.
 
Podsetimo, mediji su prethodnih dana objavili da firma Džareda Kušnera, Trampovog zeta, planira da lokaciju na kojoj je bombardovana zgrada Generalštaba u Beogradu pretvori u luksuzni hotel sa poslovnim prostorom i više od 1.500 stanova. Investicija je, kako se navodi, vredna 500 miliona dolara, a država Srbija bi, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Agamemnon

    21.03.2024 15:20
    Preporuka
    Arhitektima ( tim spomenutim) čim nemate imena sumnjivi ste !
  • N

    21.03.2024 15:12
    N
    I te kako moze!
  • Za

    21.03.2024 12:35
    SALETA
    zgrada treba da bude obnovljena po projektu, a svrhu može da promeni, ne mora da bude vojni centar
    Može da bude muzej, hotel, univerzitet, naučni centar
    Možda vi imate dobar predlog?
    Tek, mora biti sačuvana
    Mi nemamo piramide, imamo to i moramo da čuvamo
    I manastire naravno, pa i stare vinarije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Za makete na izložbi Expo 12 miliona dinara

Studio za prostorni dizajn "Modelart arhitekti" dobio je 11,97 miliona dinara bez PDV-a za posao izrade i servisiranja maketa za međunarodnu specijalizovanu izložbu Ekspo 2027.