Donet pravilnik za obračun neplaćenog kućnog rada: Domaćice će imati pravo na zdravstveno osiguranje

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog donelo je Pravilnik o metodologiji za obračun neplaćenog kućnog rada.
Donet pravilnik za obračun neplaćenog kućnog rada: Domaćice će imati pravo na zdravstveno osiguranje
Foto: Pixabay
To predstavlja prvi korak za regulisanje ovog pitanja i za dalja postupanja nadležnih državnih organa, saopšteno je danas.
 
Pravilnik je stupio na snagu 16. marta i predstavlja jedan od prvih takvih nacionalnih dokumenata u svetu.
Tim pravilnikom, Ministarstvo je preciziralo da se, u skladu sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, neplaćeni kućni rad odnosi na poslove za čije obavljanje se ne ostvaruje novčana naknada, a koji se odnose na vođenje domaćinstva, staranje i brigu o deci, o starijim i bolesnim članovima porodice, poslove na poljoprivrednom imanju i druge slične neplaćene poslove.
 
Polaznu osnovu za obračun neplaćenog kućnog rada predstavljaće Istraživanje o korišćenju vremena Republičkog zavoda za statistiku, po metodologiji Evrostata.
Nadalje je precizirano u Pravilniku da u obračun vrednosti neplaćenog kućnog rada, ulazi minimalna cena rada u Srbiji, u neto iznosu, na godišnjem nivou, pri čemu podatke o korišćenju vremena prikuplja Republički zavod za statistiku, dok minimalnu cenu rada određuje Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
 
Utvrđene su i metodološke osnove za utvrđivanje učešća vrednosti neplaćenog kućnog rada u bruto domaćem proizvodu.
 
Za sve građane Srbije važno je istaći da Pravilnik potvrđuje pravo u skladu sa zakonom koji uređuje oblast rodne ravnopravnosti, da osoba koja nije zdravstveno osigurana, po bilo kom drugom osnovu, stiče pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu neplaćenog rada u kući, što praktično znači da će tu materiju bliže urediti Ministarstvo zdravlja.
 
Stoga, Pravilnik o metodologiji za obračun neplaćenog kućnog rada je početak procesa koji treba da se nastavi u Srbiji donošenjem i drugih akata nadležnih organa, kako bi ovo pitanje u potpunosti bilo normativno zaokruženo i kao takvo, uključeno u dobru praksu, zaključeno je u saopštenju Ministarstva.
  • Gg

    26.03.2024 09:43
    Kakva je ovo poruka narodu? Ako radis dobijas platu i doprinose. Ako ne radis dobijas platu i doprinose. Pa sve to sto zene koje koje nisu zaposlene rade kod kuce, nas zaposlene ceka kad dodjemo kuci! Ako se neko bavi poljoprivredom i ima nesto stoke, on valjda i privredjuje, zaradjuje, kakav neplaceni rad. Nega deteta ili bolesnog lica, to je vec definisano zakonom, dobijaju se sredstva. E privredo Srbije, puni budzet kako znas i umes, dok ne skapas zbog neradnika. Radnici se svuda traze, nek rade nezaposleni i omladina! Oni koji nisu sposobni za rad njima omoguciti pristojan zivot. Nadam se da ce se ovaj zakon jasno i pravedno definisati.
  • Mara

    23.03.2024 20:38
    Pohvala vrsnoj ženi
    Ja ovo uopšte ne razumem.Ko treba njima to sve da plati? Neka im je svima sa srećom,ali hoće li i meni neko da plati što dođem sa posla i to sve isto radim? Hoće li supružnik biti obavezan da uplaćuje doprinose tim ljudima ili ko? Ako će zajednica, idem i ja da sedim kući,dam otkaz,brinem o svojoj čistoći i hrani , i da mi se lepo to računa u staž, a ne da plaćam nečije žene nečijih muževa...zaista ne razumem na čemu se ovde radi...
  • Dragan

    22.03.2024 22:23
    Ako se to pravo da nezaposlenim ženama koje se, ne znam zašto, jošuvek nazivaju "domaćicama" zašto ga uskratiti "domaćinima"? Ima mnogo nezaposlenih muškaraca koji obavljaju sve kućne poslove - neki već godinama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.