"Izlazak Srbije iz Saveta Evrope imao bi brojne posledice koje bi osetili svi građani"

Izlazak Srbije iz Saveta Evrope nije validna opcija koju bi uopšte trebalo razmatrati, rekla je istraživačica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Jelena Pejić Nikić.
"Izlazak Srbije iz Saveta Evrope imao bi brojne posledice koje bi osetili svi građani"
Foto: Pixabay
Komentarišući izjave državnog vrha da bi Srbija mogla da izađe iz Saveta Evrope ako Kosovo uđe u tu organizaciju, Pejić Nikić je istakla da je članstvo u Savetu Evrope preduslov za integraciju Srbije u EU.
 
Navodi da je to jedan od vitalnih nacionalnih interesa, kako stoji u Strategiji nacionalne bezbednosti.
"Bez toga se pregovori o članstvu u EU prekidaju, što bi imalo ekonomske, pravne i političke posledice koje bi osetili svi građani", rekla je Pejić Nikić.
 
Podseća da je Savet Evrope nastao kao preteča EU kako bi unapredio zaštitu ljudskih prava, demokratije i vladavine prava u Evropi.
Ona je podsetila i da su pod okriljem Saveta Evrope izrađene brojne konvencije i protokoli koje je Srbija potpisala i ratifikovala i formirana tela koja obavljaju nadzor nad primenom.
 
Istakla je da bi Srbija izlaskom iz članstva u Savetu Evrope izgubila zaštitu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
 
Izgubila bi i podršku stručnih tela kao što su Venecijanska komisija, GRECO itd, koja su bitna za nadzor reformi u zemlji.
 
"Najzad, izašli bismo iz jedne zajednice država i zajednice vrednosti koje treba da baštinimo i branimo – bolje iznutra nego spolja", zaključila je Pejić Nikić.
  • Svetlana

    27.03.2024 07:25
    Pucali bi sami sebi u nogu.
  • Vlada

    26.03.2024 09:19
    @Goran

    Dečko imaš svoju zemlju pa se bavi njenim članstvom u Savetu Evrope.
  • BRICS no Alternativ

    26.03.2024 03:27
    Učlanimo se u BRICS, a izčlanimo se iz SE

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija