Time je tadašnja Kraljevina Jugoslavija ušla u Drugi svetski rat.
Ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti povodom obeležavanja Dana sećanja na početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, biće održana danas u 10.00 u Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju na Novom groblju u Beogradu.
Vence i cveće položiće predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, predstavnici Grada Beograda, ambasada, boračkih i udruženja za negovanje tradicija, potomci stradalih i građani.
Istog dana, u 12 sati kod Spomenika pilotima braniocima Beograda delegacija Vojske Srbije i Grada Beograda, polaganjem venaca obeležiće 83. godišnjicu napada na Beograd.
Naredbu za bombardovanje Beograda izdao je tadašnji nemački kancelar i vođa Trećeg Rajha Adolf Hitler, a povod za napad bio je državni udar kojim je sa čela Jugoslavije svrgnut knez Pavle Karađorđević zbog pristupa Silama Osovine, nakon čega se Jugoslavija okrenula Saveznicima.
Ka Jugoslaviji su 6. aprila 1941. poletela 484 aviona, od kojih su 234 bili bombarderi, a na Beograd je bačeno oko 440 tona zapaljivih bombi.
U naletima nemačkih aviona 6, 7, 11. i 12. aprila, prema različitim podacima, stradalo je između 2.000 i 4.000 ljudi, porušeno blizu 700 zgrada, više hiljada je oštećeno, među kojima i Vaznesenjska crkva u kojoj je u trenutku napada bilo vernika.
Prema pojedinim informacijama, jugoslovenska protivvazdušna odbrana oborila je više od 40 nemačkih aviona, a u borbama je poginulo i 11 jugoslovenskih pilota.
Kratkotrajni "Aprilski rat" završen je 17. aprila 1941. godine okupacijom i podelom Jugoslavije između Sila Osovine.
Komentari 5
zztop
Marsovac
A, nas su saveznici u znak poštovanjan prema nama više puta bombardovali u toku tog rata i posle 50-tak godina ponovo.
Pa ti vidi ko su nam prijatelji...
Uz to, u međuvremenu Putin odlikuje Mesića.
Marta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar