Poljoprivrednici: Država nije isplatila subvencije, kasne krediti i povrat akcize, a setva počinje

Više desetina hiljada poljoprivrednika još nije dobilo obećane subvencije po hektaru od 18.000 dinara, povrat akcize kasni, kao i namenski krediti, a rok za setvu teče od 1. aprila.
Poljoprivrednici: Država nije isplatila subvencije, kasne krediti i povrat akcize, a setva počinje
Foto: 021.rs
Ministarstvo poljoprivrede je prošle nedelje, na zahtev više udruženja poljoprivrednika, odgovorilo da je do tada od 316.000 gazdinstava subvencije dobilo njih 270.000, ali mnogi sumnjaju da je to tačan podatak jer mnogo poljoprivrednika još nije dobilo tu finansijsku podršku.
 
Predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković rekao je za Betu da će se mnogi poljoprivrednici, koji nemaju novac za kupovinu repromaterijala za setvu, prvo odreći mineralnog đubriva, što će sigurno smanjiti prinose.
 
"Ko nije dobio subvencije štedeće na troškovima tako što useve neće prihranjivati mineralnim đubrivom. Ministarstvo nam je reklo da je isplatilo novac za tu pomoć za 270.000 domaćinstava što znači da je ostalo da se isplati za još 46.000", rekao je Matković.
Dodao je da kasne i krediti za setvu i da ih može dobiti samo kreditno sposoban poljoprivrednik za mineralno đubrivo bez kamate, za seme i repromaterijal kamata za žene, nosioce domaćinstva, iznosi jedan odsto kao i za muškarce do 40 godina starosti.
 
Kredit za nosioce domaćinstva starije od 40 godina je, prema njegovim rečima, sa kamatom od tri odsto, plus troškovi obrade kredita, a razliku do iznosa bankarske kamate platiće država.
Predsednik Udruženja poljoprivrednika "Stig" Nedeljko Savić rekao je da ne veruje da samo 40.000 domaćinstava u Srbiji nije dobilo subvencije jer i sam čeka mesec dana od kada je podneo zahtev.
 
"Ima slučajeva da ljudi ne obrate pažnju na e-sanduče kada podnesu zahtev za subvenciju jer iz Ministarstva traže da potvrdimo da se odričemo žalbe, a ne znam šta ona podrazumeva. Ja sam i to potvrdio, ali subvenciju nisam dobio", rekao je Savić.
 
Dodao je da se ne poštuje ni ugovoreni rok za povraćaj akcize na kupljeno dizel gorivo od 50 dinara po litru i da to umesto 14 dana, čekanje traje 20 i više dana.
 
Savić je rekao da je većina poljoprivrednika, u očekivanju obećanih kredita po niskoj kamati, odustala i da se mali broj kreditno zadužio, jer nisu mogli da čekaju na državu, pa su se zadužili kod prodavaca, što je daleko nepovoljnije.
 
Udruženja Pančevački ratari, Agrarni forum i Građanska neposlušnost naveli su u saopštenju da se "aktuelni režim grčevito bori na sve načine da zadrži vlast na svim nivoima, a posebno u Beogradu po svaku cenu i troši novac budžetskih korisnika nemilice ne bili zadržao kompletnu vlast, pa novac namenjen za subvencije poljoprivrednicima odlazi, ko zna gde".
 
"Od subvencija po hektaru na našim računima je nula, povraćaj akcize se ne registruje u e-agraru, a regres za deklarisano seme od 17.000 više niko ne pominje", naveli su ti poljoprivrednici.
Predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata Dragan Kleut rekao je da su poljoprivrednici, koji nisu dobili subvenciju, u ozbiljnom problemu jer nemaju nikakvih zaliha iz prošle godine kada su bili dobri prinosi, ali su u gubitku zbog niskih cena ratarskih proizvoda.
 
On je rekao da ne poznaje ljude koji su do početka setve uspeli da obezbede potrebnu dokumentaciju za kredit čiji će deo kamate subvencionisati država.
  • Le Kler

    09.04.2024 16:30
    Šarena laža
    Nema para ljudi,kakva poljoprivreda, treba para za expo 27, stadione,avijone,kamione,aerodrumove, mitinge,izbore, plaćanje glasova, šta vam je?? Autobuse silne treba platiti,vidi koliko košta gorivo..dnevnice dupeliscima,ajoooj a vi se brinete za poljoprivredu..
  • Rade

    09.04.2024 12:06
    Prevara
    Zašto se ne pominje subvencija za seme i đubrivo? Koliko ja znam, ministarstvo je to prihvatilo i u sredstvima javnog informisanja je objavljivano, a sezona je u punom jeku. Seljacima su sada pare vrlo potrebne, a Ministarka ćuti.
    Isto se kasni sa podnošenjem zahteva za neumatičene krave, za koje i nije povećana subvencija (bila i ostala 20.000, a za umatičene povećana sa 25 na 40.000). Ovo je posebno pogodilo seljake na jugu, koji još uvek čuvaju po neko grlo.
  • Kuzman

    09.04.2024 10:47
    To smo hteli da Vučić i njegova banda nas vuče za nos , očigledno mu poljpprivreda ne treba samo putevi , vetrenjače ,nuklearka , uništena priroda , zlo koje samo on i njegova ekipa mogu da smisle .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prekinute blokade prelaza ka Kosovu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja saopštio je da su za saobraćaj otvoreni prelazi Brnjak i Merdare, koji su bili zatvoreni u noći između petka i subote.