Imovina kojoj se ne zna poreklo: Poreska donela jedno rešenje, tri u pripremi

Direktorka Poreske uprave Dragana Marković izjavila je da je do sada doneto jedno rešenje po primeni Zakona o poreklu imovine.
Imovina kojoj se ne zna poreklo: Poreska donela jedno rešenje, tri u pripremi
Foto: Pixabay
Kako je dodala, po ovom zakonu žalba odlaže izvršenje pa se sada čeka da se i period za žalbu završi.
 
Ona je rekla da su u pripremi još tri rešenja, što će biti objavljeno u najskorijem vremenu.
"Ni u jednoj zemlji gde postoji ovakav zakon rešenja se ne donose često i brzo", istakla je ona.
 
Dodala je da se od juna prošle godine kada je imenovan pomoćnik za ovaj sektor krenulo sa ozbiljnim radom i da je prikupljen veliki broj podataka i informacija, obrađen veliki broj građana.
"Inspektori rade tako što se obraćaju svim bankama u kojima postoje podaci za određeno lice i onda se obraćaju katastru i ako se ispostavi da postoji razlika utvrđena zakonom od 150.000 dinara ili više između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda, onda se mi se bavimo tim licima", rekla je ona.
 
Podsetimo, kako je Forbs Srbija nedavno pisao, Poreska uprava donela je prvo rešenje po osnovu Zakona o poreklu imovine i posebnom porezu u visini od 127,5 miliona dinara.
 
Jedan građanin Srbije je stekao imovinu od 170 miliona dinara time što nije plaćao porez, te mu je razrezana poreska stopa od 75 odsto.
 
"Od ukupnog broja obrađenih podataka Poreska uprava je za 13.522 fizičkih lica utvrdila da su u godini, a najviše u tri uzastopne kalendarske godine, imala uvećanje vrednosti za više od 150.000 evra", rekli su ranije za Forbs u Poreskoj upravi dodajući da to ne znači da su ta fizička lica i opredeljena za postupak sprovođenja poreske kontrole.
U Poreskoj upravi objasnili su da se prethodni potupak sprovodi sukcesivno, prema prioritetima, a do sada je sprovedeno 150 prethodnih postupaka.
 
Zakon o poreklu imovine i posebnom porezu donet je pre četiri godine.
  • Ana

    11.09.2024 19:29
    V
    Dođite u opštinu Bač.Palanka da vidite da li se plaćaju porezi,koliko je bogatih ljudi u opštini. Oni su zaštićeni sa svih strana jer su u masonskim zajednicama. Takvima se treba oduzeti sva imovina koja nije stečena pravno i regularno.
  • Neko

    14.04.2024 20:00
    Porez 75% na nedokazanu imovinu, a ona mu ostaje dalje??!!
    U pravim drzavama se to oduzima i gulis zatvor jedno 20 godina!
    E tako se uteruje strah u kosti lopova!
    Da ne pominjem politicku podobnost, pa ovde svaka SNS bitanga nikom ne podnosi racun i nikoga ne sme ni pitati!
  • Mare

    14.04.2024 09:54
    Baš najveći utajivači poreza i oni koji treba da budu na radaru drže keš u bankama... i to srpskim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija