"Rafalna" paljba: Politička očekivanja od kupovine vojnih aviona
Nema spora da je nedavna poseta predsednika Vučića Francuskoj bila sadržajna.
Najavljena je najveća vojna kupovina u novijoj istoriji Srbije. Nabavka eskadrile "rafala" sa isporukom prateće opreme, baze rezervnih delova, odgovarajućih raketa i obukom letača procenjena je na čak tri milijarde evra.
I to nije sve. Nagovešteno je da je francuska tehnologija izrade nuklearke odgovarajuća i za srpske potrebe, a direktniji aranžman sa Parizom i po ovom pitanju mogao bi se sklopiti čim se ukloni najveća prepreka - zakonska zabrana izgradnje nuklearki u Srbiji doneta još za vreme SFRJ kao eho incidenta u Černobilju.
Krupan biznis
U pitanju su ogromni poslovi, biznis koji određuje način života na srpskim prostorima narednih decenija. Vrednost nešto veće nuklearke se procenjuje i na dvostruko veći iznos od "avionskog aranžmana" basnoslovno mnogo za malu Srbiju.
Ovakvi dogovori su svuda u svetu mnogo više od standarnog poslovanja, oni definišu okvir u kome će se kretati ekonomska politika određene države u dužem periodu. Što se tiče najavljene nabavke poznatih vojnih aviona iz fabrike "Daso rafal", iznenađuje brzina kojom se državni vrh odlučio.
Uobičajeno je da se o poslovima ovog tima prethodno dugo razgovara, rade se procene posledica, često se i prethodno traži neke vrsta provere ima li (pre)orijentacija saglasnost nacionalne javnosti.
Foto: Beta/AP photo (Darko Vojinović)
Kada je reč o aktuelnoj, doduše još ne i ugovorenoj, francusko-srpskoj saradnji mnogo toga je izostalo. Očito se žurilo. Predsednik Vučić je tek pre nešto više od godinu dana otvorio mogućnost nabavke novih vojnih aviona, ali ne iz Moskve što je bila višedecenijska praksa Jugoslavije i Srbije.
Potom je odluku direktnije najavio manje od mesec dana pre posete Parizu, a iz glavnpg grada Francuske se vratio se već preciznom slikom svih detalja posla.
Devet puta skuplje
Dakle, Srbija bi trebalo da kupi 12 aviona "rafal", deset jednoseda i dva dvoseda, čime bi zamenila aktuelnu eskadrilu, izgrađenu u Rusiji, i sačinjenu od 14 aviona tipa MIG-29. Aktuelna srpska vazdušna flota je pri kraju veka, pre sedam godina je uspešno remontovana.
Pet aviona potiču iz nasleđa nekadašnje Jugoslavije, pet polovnih su za 25 miliona evra kupljeni od Belorusije, dok je šest poklonila Rusija s tim je srpska strana platila remont 185 miliona evra. Sve skupa aktuelna flota teško da je koštala više od 350 miliona evra.
Sada bi za novu trebalo da izdvoji skoro devet puta više. Inače, "rafal" i MIG su avioni iste klase, s tim da francuski važe za nešto modernije čija je osnovna odlika da su višenamneski, odnosno mogu sa koristiti i za gađanje ciljeva i jurenje protivnika u vazduhu, ali i na zemlji. Iz njega se može izbaciti više tipova raketa, osnovno mu je da je odličan u lansiranju samoletećih raketa do 60 kilometara udaljenosti.
Beta/AP Photo (Sarah Meyssonnier)
Pre pet godina Srbija je od "Erbasa" kupila helikoptere ukupne vrednosti 105 miliona evra, potom je za šest miliona od Španije nabavila dva polovna transportna aviona istog proizvođača. Relativno sitni poslovi su najavljivali odmak od kupovine ruskih letelica, ali je Vučić samo povremeno govorio o preusmerenju.
Očito je pazio da Moskvi i dalje održava nadu kako srpsko tržište sigurno drži u svojim rukama. Istina, ruska strana nam je oružje po povoljnijim aranžmanima, a i srpski tenkovi su zasnovani na ruskoj tehnologiji. Poređenje plaćanja aktuelne i najavljene buduće srpske flote jasno pokazuje, 350 miliona naspram tri milijarde evra.
Pretnja sankcijama
I poređenja sa drugim kupcima aviona "rafal" ne idu Srbiji u prilog. Sama Francuska će kupovinu 42 aviona platiti pet milijardi evra, dok će Grčku 12 polovnih i pet novih letelica ovog tipa koštati 2,5 milijradi.
Hrvatska je pre godinu i po dana naručila 12 polovnih "rafala" što će je sa pratećom opremom, rezervnim delovima i obukom pilota koštati 1,55 milijardi. Inače, obe države su članice NATO pakta i njihova je pozicija drugačija - gotovo su obavezne da kupuju avione proizvođača iz zemlje članice ovog vojno-političkog saveza.
Mada francuski avioni važe kao veoma solidni, porudžbine iz drugih zemalja su ubrzano počele da pristižu tek nakon početka rata u Ukrajini, odnosno uvođenja sankcija svima koji kupuju ozbiljniju rusku vojnu opremu ili naoružanje. Tako se Indonezija, uplašena da je SAD ne kazne, odlučila za 40 francuskuh namesto prvobitno dogovorenih ruskih aviona. Pretnja sankcijma je UAE prinudila da nabavku 80 letelica umesto u Moskvi potraži u Parizu.
Visoka cena, dug rok isporuke
Čini se da i predsednik Vučić pokušava da uvođenja sankcija od strane SAD za eventualnu kupovinu naoružanja iz Rusije koristi kao argument za promenu dobavljača. Uostalom, i fizički bi bilo jako teško u Moskvi kupljene avione dobaciti do Srbije. Setimo se da ni ruski ministar Lavrov nije mogao da doleti do Beograda u planiranu posetu.
Sve Srbiji okolne zemlje su članice NATO pakta i to se pokazuje kao prepreka srpsko-ruskoj saradnji, ponekad i kada nije u pitanju vojni segment. Pokušavajući da u kupovini vojnih aviona bude racionalna, Poljska se odlučila za južnokorejski FA50, dok Srbija, zapravo, nije ni pokušavala da nađe neko treće rešenje. Posledica je da smo sasvim blizu kupovine veoma dobrih aviona, ali na čiju isporuku ćemo poduže čekati i koje ćemo papreno platiti.
Postavlja se pitanje zašto se Srbija odlučila sa ovakvo rešenje, tim pre što će biti još dosta dodatnog posla, to znači i troškova oko izgradnje hangara za smeštaj preskupih letelica, odnosno za obuku pilota koja traje i više od dve godine.
Za sada nemamo niti jedno, niti drugo, nekadašnji hangari su uništeni tokom NATO bombardovanuja 1999. godine, dok su aktivni piloti školovani za ruske vojne avione. Vojno posmatrano mogli smo za znatno manju svotu kupiti i tri puta veći broj tek za nijansu slabijih aviona, ali više nego odgovarajućih potrebama male evropske države.
Predsedništvo Srbije (Dimitrije Gol)
Slamka spasa
Očigledno da dublje motive kupovine baš francuskih letelica valja tražiti izvan vojno-bezbednosnih sagledavanja. I tu se pre svega uočava da je francuski predsednik Makron voljan da izigrava lidere u aktuelnoj krizi gotovo potonule Evrope. Spreman je, izgleda, da povuče i poneki potez koji se ne bi baš svideo gazdi sa druge strane Atlantika, premda do sada tako nešto nije odigrao.
Čini se da predsednik Vučić u ovom vidi slamku spasa za Srbiju suočenu sa dve pretnje u veoma kratkom perodu. Prva je prijem Kosova u Savet Evrope, druga je usvajanje Deklaracije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.
Jeste da Makron načelno, premda ne baš preglasno, podržava obe, iz ugla Beograda antisrpske, inicijative, kao da Vučić uočava signale da bi francuska država, koja se i sama povremeno poziva na tradicionalmno priljateljstvo sa Srbijom, možda mogla korigovati sadržaj bar jedne inicijative.
Kivni Makron
Doduše, Pariz je jasan u podršci prijemu Kosova, ali Vučić računa da bi Makron pristanak mogao da uslovi prethodnim formiranjem zajednice srpskih opština na severu južne pokrajine. Bio bi to plus za Vučićev pristup rešavanju krize. Ali, nema garancije da su ovakva predviđanja i izvesna, baš kao što nema jemstva da bi Francuska mogla izuzeti glas pri usvajanju, u Nemačkoj stilizovane, Deklaracije o Srebrenici.
Istina je da je Pariz pomalo razočaran što Berlin ima mnogo veću ulogu na Balkanu i nije oduševljen germanskim pristupom pitanju zločina u bosanskom gradu. Ipak, nije izvesno da bi se Makron i po ovom pitanju mogao odlepiti od usaglašenog delovanja sa SAD, EU i ostalim zapadnim silama.
Vučić, međutim, ne gubi nadu. Boravak u Parizu iskoristio je za žestoku pripremu dva velika posla, pre svega vojni, ali i dogovor oko nuklearke sada više ne izgleda predalek, nadajući se ne samo velikom biznisu, već i grabljenju političkih poena.
Američka pretnja sankcijama mu pomaže da pred Rusima pravda očigledan zaokret u trgovačkim aranžmanima, mada je svima jasno da ozbiljna kupovina aviona ne može da prođe i bez vidljivog političkog približavanja kupca i prodavca. Ako ništa drugo, isporuka rezervnih delova i održavanje aviona umnogome zavisi od prodavca i kupac teško da može izbeći zavisnost u ovom pogledu.
Pružena ruka
Nije lako Srbiji, pitanje i Kosova i Srebrenice vidi bitno drugačije nego najmoćnije države na svetu, a one ne samo što su jake i nemilosrdne, već nameću volju i mnogim globalnim organizacijama.
Vučić je pokušao da unutar relativno velikih nađe nekog od koga bi, u izrazito povoljnom raspletu, možda mogao dobiti neku vrstu podrške, neki signal razumevanja. Učinjenim u Parizu pružio je ruku - veliko je pitanje hoće li druga strana uzvratiti.
Još su sveža sećanja na Rambuje kada sličan pokušaj nije dao rezultat, ali u srpsko-francuskm odnosima bilo je i puno lepih trenutaka, kada su dve strane jedna drugu pomagale, pogotovo jača slabiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Advokati izglasali: Obustavljaju rad na 30 dana
02.02.2025.•
0
Skupština Advokatske komore Srbije (AKS) izglasala je većinom glasova 30-dnevnu obustavu rada, potvrdio je danas agenciji Beta advokat Vladimir Terzić.
EUObzerver: Zapad očigledno štiti svoja ulaganja u Vučića, uprkos tome što je autokrata
02.02.2025.•
0
Dok širom Srbije jača građanska akcija za demokratiju i vladavinu prava, Brisel ostaje na autopilotu, praktično stajući na stranu autoritarnog predsednika Aleksandra Vučića nasuprot studentima.
UNS: RTS profesionalno izveštavao iz Novog Sada, SNS vrši pritisak na javni servis
02.02.2025.•
2
Udruženje novinara Srbije (UNS) protestuje i smatra nedopustivim pritiskom na javni servis paušalne tvrdnje koje je SNS uputila RTS-u optužujući ga za jučerašnje "skandalozno izveštavanje".
Naknada za nezaposlene uvećana za najviše 3.200 dinara, prima je oko 27.000 građana
02.02.2025.•
0
Od februara se primenjuju nove, veće osnovice dnevne novčane naknade za nezaposlene, kao i najviši i najniži iznos ove naknade.
Penzioneri u sredu organizuju skup podrške studentima: "Razloga za proteste ima mnogo"
02.02.2025.•
5
Nisam siguran da većina penzionera podržava aktuelnu vlast, izjavio je za Vreme predsednik Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije Jovan Tamburić.
Brnabić: Prelazna vlada bi bukvalno bila puč, Vučić to ne bi dozvolio po cenu svoje glave
02.02.2025.•
14
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da bi prelazna vlada bila puč, navodeći da predsednik države Aleksandar Vučić na to nikad neće pristati, taman da ga ona "moli tri dana".
Urušio se deo zgrade u selu kod Đakovice: Poginulo troje dece
02.02.2025.•
0
Troje dece poginulo je kada se srušio deo jedne zgrade u selu Jablanica u opštini Đakovica, saopštila je kosovska policija.
U januaru odobreno 80 rešenja mamama za subvencije za prvu nekretninu
02.02.2025.•
0
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju saopštilo je da je Komisija za dodelu subvencija za kupovinu prve nekretnine na osnovu rođenja deteta odobrila za januar skoro 80 rešenja za 80 majki.
Advokati danas odlučuju da li će na duže obustaviti rad - ako budu, dve opcije u igri
02.02.2025.•
6
Vanredna skupština Advokatske komore Srbije (AKS) zakazana je za danas, 2. februar, a na njoj će se odlučivati o dva predloga.
Srbija za dva miliona franaka od Švajcarske kupila tehnologiju za špijuniranje
02.02.2025.•
11
Švajcarska je prodala Srbiji tehnologiju za nadzor telefona za skoro dva miliona franaka.
Automobilom udario šestogodišnje dete u Novom Pazaru: Mališan teže povređen
02.02.2025.•
0
Policija u Novom Pazaru podneće krivičnu prijavu protiv M. K. (24) zbog teškog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
VIDEO: Vučić radnicima beogradske "Čistoće" odneo dve pune kese pljeskavica
02.02.2025.•
68
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je sinoć radnike JKP "Gradska čistoća" u Beogradu, doneo im dve pune kese pljeskavica i poručio da je ponosan što može provesti neko vreme u njihovom društvu
FOTO Podrška studentima iz Praga: Danas bismo rado bili sa studentima u našoj Srbiji
01.02.2025.•
0
Srpska dijaspora u Pragu i studenti koji se školuju u tom gradu pružili su podršku studentima u Srbiji i odali pomen stradalima u novosadskoj tragediji.
Naknada za kašnjenje leta: Evo ko može da je dobije i na koji način
01.02.2025.•
2
Naknada za kašnjenje leta je pravo putnika da dobije kompenzaciju ukoliko let kasni više od određenog vremenskog perioda.
Udruženje tužilaca Srbije: Tužilaštvo pokušava da ugasi požar, a suštinske promene još nema
01.02.2025.•
11
Predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić kaže da angažovaniji rad tužilaštva posle pada nadstrešnice u Novom Sadu i masovnih studentskih protesta predstavlja "gašenje požara".
Marina Abramović: Srpski studenti su heroji današnjice
01.02.2025.•
11
U danu kada su u Novom Sadu organizovane blokade tri mosta povodom tri meseca od pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice, Marina Abramović poručila je da su srpski studenti heroji današnjice.
SNS napao RTS zbog izveštavanja sa protesta u Novom Sadu
01.02.2025.•
74
Srpska napredna stranka tvrdi da je Radio-televizija Srbije izveštavanjem sa blokade tri mosta u Novom Sadu prekršila sva pravila novinarstva.
Lekarska komora Srbije osudila napad na lekare u Palmotićevoj: Nasilje ne sme da bude tolerisano
01.02.2025.•
1
Lekarska komora Srbije osudila je, kako su naveli, "brutalan čin nasilja i napada na lekare u Beogradu" koji se dogodio u petak u Palmotićevoj ulici.
Građani blokirali dva mosta u Čačku: "Nije Tanasko branio topove da vi sada branite lopove"
01.02.2025.•
1
Nekoliko hiljada prosvetnih radnika, studenata, maturanata i građana blokirali su dva mosta preko Zapadne Morave u Čačku, od 15 do 16 časova.
Predsednik ima glavobolju, zapretio i lokalnim funkcionerima: Šta je vama teško da saslušate građane
01.02.2025.•
47
Predsednik Srbije Alekandar Vučić je, tokom razgovora sa građanima u Aleksandrovcu, uputio oštre kritike predstavnicima lokalnih vlasti, a nekima je i zapretio da će ostati bez funcije.
Komentari 20
Milan
zgađen
Izvidjac Futog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar