Kako se određuje cena đačkih ekskurzija i ko bira gde se putuje?

Dečji izleti i ekskurzije se, kao i redovna nastava, planiraju na početku školske godine, a roditelji se pitaju da li su njihove cene opravdane.
Kako se određuje cena đačkih ekskurzija i ko bira gde se putuje?
Foto: Pixabay
Ponude za jednodnevne izlete u najvećem broju novosadskih i beogradskih vrtića iznose oko 5.000 dinara, piše biznis.rs
 
Primera radi, cena izleta Oplenac-Šuplja stena koji se izvodi u jednom vrtiću iznosi 4.994 dinara. U tu cenu uračunat je prevoz, ručak, nadoknada za vaspitače, troškovi posebnih pogodnosti, usluga animatora, kao i troškovi organizacije.
 
Kada su u pitanju đačke ekskurzije i rekreativna nastava, one najčešće traju šest dana i koštaju oko 35.000 dinara.
Predsednik Nacionalne asocijacije Turističkih agencija Srbije Dragan Subotić kaže da "nema tačnog podatka koliki je udeo đačkih ekskurzija u domaćem turizmu, ali je svakako značajan i kreće se između 20 i 25 odsto". Upitan za cene koje su već godinama od strane roditelja ocenjene kao previsoke, Subotić kaže da se one formiraju na osnovu zahteva u javnom pozivu.
 
"Prilikom dostavljanja ponude, na osnovu zahteva škole ili predškolske ustanove agencije detaljno prikazuju kalkulaciju svih traženih usluga. Marža se takođe predstavlja posebno i gotovo nikada ne prelazi 10 odsto", rekao je on.
Govoreći o destinacijama koje se biraju za decu i đake, a koje su takođe česta tema roditeljskih sastanaka uz opažanja "da se godinama ponavljaju", on navodi da su "agencije pravilnikom Ministarstva prosvete o izvođenju ekskurzija isključene po pitanju ponude, te da se ponuda isključivo formira na osnovu zahteva škole". 
 
"Godinama su u opticaju jedne te iste destinacije, poput Vrnjačke Banje, Zlatibora, Tare, Mokre Gore, Topole, Palića, Subotice, Novog Sada, Đerdapa", zaključuje Subotić.
 
Kako se bira putovanje za decu?
 
Pravilnikom o organizaciji i ostvarenju nastave u prirodi i ekskurzije u osnovnoj školi propisano je da "stručno veće za razrednu nastavu predlaže program nastave u prirodi, koji dostavlja nastavničkom veću, radi razmatranja i usvajanja".
 
"Odeljenjska i stručna veća škole predlažu program ekskurzije koji dostavljaju nastavničkom veću, radi razmatranja i usvajanja. Nastava u prirodi i ekskurzija mogu da se realizuju ako je savet roditelja dao saglasnost na program nastave u prirodi, odnosno ekskurzije", stoji u ovom pravilniku.
 
Postupak javnih nabavki sprovodi komisija škole koju obrazuje direktor. Komisija ima najmanje tri člana, od kojih je najmanje jedan predstavnik saveta roditelja razreda za koje se organizuje nastava u prirodi, odnosno ekskurzija i najmanje jedan nastavnik koji će realizovati nastavu u prirodi, odnosno ekskurziju, pri čemu se na sva ostala pitanja u vezi sa sastavom komisije shodno primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje oblast javnih nabavki. 
 
Kriterijumi kojima komisija prema ovom pravilniku treba da se vodi su: kvalitet smeštaja i ishrane, sadržaj programa koji obuhvata ispunjenost programa, vodiče, zabavni sadržaj i kvalitet prevoza.
 
Odluku o dodeli ugovora donosi direktor na osnovu predloga komisije.
  • Dragan

    30.07.2024 13:11
    Važno je da se ide u Rim
    Već godinama se škole utrkuju sa "željenim" destinacijama, birajući da maturante vode recimo u Rim koji je od Beograda udaljen 1300 km! U javnim nabavkama škole traže smeštaj za svoje učenike u hotelima sa 4*. Cilj ekskurzije: pa "bla, bla", "copy/paste" sa Pravilnika Ministarstva prosvete.
    A roditelji se pitaju zašto je ekskurzija toliko skupa?! Pa smestiti decu u Italiji u hotel sa 4* sa polupansionom (inače, 85% učenika apsolutno nije zadovoljno hranom koju dobija u bilo kom hotelu u Italiji) zaista ne može biti jeftino! Plus nastavničke dnevnice, plus lekar, plus silni gratisi koji se traže od strane škole, plus ogromni porezi na dnevnice, plus, plus, plus! O bezbednosti dece na takvim putovanjima i da ne pričamo.
    Dok deca iz "normalnog dela Evrope" putuju na ekskurzije smeštajući se u pansionske objekte u višekrevetne sobe, naše škole traže da smeštaj učenika bude u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama?! Dok je u normalnom delu Evrope porez do 20%, kod nas je do 60% na dnevnice! Dok u normalnom delu Evrope litar dizela košta 1,2-1,5 eur, kod nas košta 1,8 eur! Dok u normalnom delu Evrope deca zaista pokazuju interesovanje, kod nas je najvažniji deo ekskurzije diskoteka! Koji Koloseum, Vatikanski muzeji, renesansa, barok. To je "smorrrrr". Ali, ipak da se ide, šta ima veze!
  • Anna

    19.04.2024 14:01
    Živimo u Baden Virtembergu u Nemačkoj, ovde je prosečna neto plata za puno radno vreme veća od 2500€. Naše dete ide na ekskurziju 4 noćenja i 4 puna pansiona sa švedskim stolom za 250€.
  • Ana

    19.04.2024 10:11
    Bezobrazluk
    Vrtić iz NS u BG 6000.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija