Uvek između demokratije i autokratije: Zbog čega Srbija "pada" na svim listama sloboda

Jedna od rado korišćenih propagandnih alatki vlasti poslednjih godina je razbacivanje statističkim podacima.
Uvek između demokratije i autokratije: Zbog čega Srbija "pada" na svim listama sloboda
Foto: 021.rs
Naprosto, predstavnici vlasti su u jednom trenutku shvatili da nije dovoljno da se ljudima govori da žive bolje, već da to treba i da im nacrtaju.
 
Od tog momenta neizostavni rekvizit u javnim nastupima predsednika Srbije postali su tabla i flomaster, a krivulje privrednog rasta, stope BDP-a i procenti Vučićev dokaz da Srbija nezaustavljivo ide napred, prenosi NIN.
I dok se Vučićevom kreativnom i selektivnom odabiru statističkih podataka dosta toga može prigovoriti, postoji cela jedna oblast koju odbija da zahvati svojom kvantitativnom analizom.
 
Naime, kada god se prihvati flomastera, predsednik se isključivo bavi ekonomijom, smatrajući valjda da druge društvene teme ne mogu tako efektno da se prevedu u lako razumljive cifre.
Međutim, izveštaji brojnih međunarodnih organizacija pokazuju da su i druge oblasti, poput stanja demokratije, slobode medija ili nivoa korupcije, i te kako podložne merenju i upoređivanju. A osim što se bave temama koje vlast radije zaobilazi, većina ovih izveštaja se po još jednom bitnom parametru razlikuje od analiza za domaću upotrebu.
 
Dok u nastupima vlasti Srbija uvek ide nagore, u izveštajima međunarodnih organizacija Srbija češće ide korakom ka dole. 
 
Poslednji izveštaj tog tipa prošle nedelje objavila je organizacija "Fridom haus", koja analizira stanje demokratije, političkih sloboda i ljudskih prava širom sveta. U svom izveštaju "Države u tranziciji", "Fridom haus" je, posmatrajući stanje u 29 zemalja u rasponu od centralne Evrope do centralne Azije, Srbiju pozicionirao na 14. mesto, svrstavajući je u grupu hibridnih režima.
 
Na razmeđu između demokratskih i autoritarnih društava.
 
Ovakvi rezultati, ističe za NIN ekspertkinja "Fridom hausa" za Balkan Aleksandra Karpi, treba da budu alarm i pokazatelj da se Srbija pod aktuelnim režimom ne kreće u dobrom pravcu.
 
"Izbori su bili samo kulminacija, odnosno šlag na torti, kojima su ogoljene različite vrste institucionalnog propadanja. Ukazala bih i na masovne ostavke gradonačelnika u mnogim opštinama u kojima je trebalo da se izbori održe tek 2024. godine, što je ukazalo na podređenost lokalnih samouprava nacionalnim vlastima. Zatim je tu kontrola koju vlast ima nad privatnim medijima, ali i javnim servisima, prljava kampanja koja se vodila protiv opozicije i kritičara režima, a tu je i zamrznuta reforma pravosuđa, odnosno reforma pravosudnih institucija, kako bi služile građanima, a ne samo visoko pozicioniranim i dobro umreženim pojedincima", ističe Kapri.
 
Jasan smer ka dole
 
Ako se izveštaj pogleda bliže, vidi se da je Srbija obojena još tamnijom nijansom. Među grupama hibridnih režima, "Fridom haus" pravi razliku između država koje koračaju ka demokratskim društvima, državama koje su zarobljene u ovom političkom čistilištu i onima koje naginju ka autokratskim režimima. Srbija je svrstana u ovu treću kategoriju. 
 
Nikola Burazer, programski direktor Centra savremene politike i autor izveštaja "Fridom hausa", ističe za NIN da ono što više zabrinjava od same ocene je smer u kojem se Srbija kreće.
 
"Mi smo i dalje bliži demokratskim, nego autoritarnim državama. Međutim, poslednjih godina primetan je dosta zabrinjavajući trend jačanja autokratije. Sve zemlje Zapadnog Balkana se nalaze u grupi hibridnih režima, ali je u Srbiji najproblematičnija unutrašnja politička dinamika zbog koje postoji ozbiljna opasnost od učvršćivanja autoritarnog režima. Taj trend ima potencijal da brzo i dramatično dovede do daljeg pada Srbije", kaže Burazer.
 
Milena Vasić, programska direktorka Komiteta pravnika za ljudska prava Jukom, navodi da pad ocena Srbije u globalnim izveštajima nije novina za ljude koji su malo bolje upućeni u oblasti vladavine prava i zaštite ljudskih prava.
 
"Međunarodni izveštaji su ponekad i blagi u svojoj formulaciji, pisani diplomatskim rečnikom. Iako sve vreme Srbija ima veoma loš odnos prema ljudskim pravima, pre deset godina su bar postojale nezavisne institucije koje su se tim povodom oglašavale i reagovale. Situacija je toliko ozbiljna da su od institucija ostali retki pojedinci koji se bore za vladavinu prava unutar sistema, što je sada vidljivo, a zbog čega je i Srbija tako loše ocenjena u međunarodnim izveštajima", kaže Vasić. 
 
I pored ovih obeshrabrujućih ocena, činjenica je da je Srbija još uvek prepoznata kao zemlja sa demokratskim uređenjem. Kako ističe Burazer, mi smo i dalje daleko od autoritarnih država.
 
"Između Srbije i Belorusije je ogromna razlika. Nivo sloboda koje mi uživamo, pored svih manjkavosti demokratije u Srbiji, i dalje je drastično bolji nego u autoritarnim režimima. U autoritarnim državama postoji otvorena represija, u njima ne postoje nikakve ili skoro nikakve medijske slobode, a civilno društvo ima veoma ograničen prostor za rad. Mi smo i dalje dosta daleko od toga", navodi Burazer. 
 
Zaokret malo verovatan
Kada se rezultati svih međunarodnih izveštaja saberu i oduzmu, računica je jasna - pod vlašću Srpske napredne stranke Srbija je nazadovala u gotovo svim parametrima koji mere nivo demokratije u jednom društvu. Poslednjih deset godina kao domine padali su standardi u političkoj kulturi, slobodi medija, nezavisnosti pravosuđa, borbi protiv korupcije... Približili smo se donjoj granici demokratskih država, ali je utisak da je nedovoljno građana zbog toga zabrinuto. Stručnjaci upozoravaju da je u ovom trenutku malo verovatan trend okretanja na drugu stranu.
 
"Moje mišljenje je da pod vlašću Aleksandra Vučića tako nešto nije moguće. Čini se da je, zapravo, trend jačanja autoritarizma u Srbiji nezaustavljiv, dok ne dođe do političkih promena. Jedino što ovu dinamiku može da promeni je ili promena vlasti ili povećanje političkog pluralizma koji bi posredno doveo do veće normalnosti političkog života i oslobađanja medija. Ali za to, trenutno, ne postoje uslovi", napominje Nikola Burazer.
 
Tekst u celosti čitajte na OVOM linku.
  • Kosančić

    20.04.2024 09:55
    Ivan
    Narod odlučuje ! Srbija majka svima , narod odlučuje kojim putem !
  • Једноставно

    20.04.2024 01:12
    Падамо јер се не покоравамо сваком прохтеву ЕУ и САД. Мислим стварно, пред Србију стављају немогуће услове како би нам држали придике о демократији... А њихова демократија — сачувај, Боже!
  • Plaćač poreza

    19.04.2024 20:23
    Zamisli 13 godina vodiš narod na Evropskom putu i na kraju kažeš da ne valja ništa i da su ga sve slagali. Čoveče ti si loš političar, nisi sposoban za taj posao, praviš štetu, podnesi ostavku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.