Minimalac ne pokriva ni polovinu prosečnih mesečnih izdataka od 88.000 dinara

Prosečni mesečni prihodi (u novcu i u naturi) domaćinstava u Srbiji u 2023. godini iznosili su 87.973 dinara, a izdaci za ličnu potrošnju bili su 88.244 dinara.
Podatak da je prosečna zarada bila niža od prosečne lične potrošnje ne iznenađuje predstavnike sindikata jer, kako kažu, oni godinama ukazuju na to da su plate i standard građana svake godine sve niži.
 
Sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović za Biznis.rs ocenjuje da bez obzira na to što se plate nominalno povećavaju, većina zaposlenih kroz zarade ipak gubi trku sa cenama.
 
"Zarade ne prate inflaciju, izdaci za prostu egzistenciju su veći nego prihodi, a najugroženija kategorija su oni koji primaju minimalnu zaradu. Radnici koji rade za minimalac imaju upola niže zarade od iznosa izdataka za ličnu potrošnju koji su skoro 90.000 dinara. Oni su u izuzetno teškoj situaciji, težoj od onih koji primaju prosečne plate", ističe Mihajlović.
Prošle godine su upravo zbog visoke inflacije, koja je u proseku bila 12,1 procenat u prvom delu godine, sindikati tražili da se minimalna zarada poveća dva puta, ali taj predlog predstavnici vlade i poslodavaca nisu prihvatili.
 
"Predlog je odbijen jer su naznake bile da će se inflacija do kraja godine sniziti, ali u svakom slučaju minimalna zarada nije ni blizu iznosa potrošačke korpe, a mi se upravo zalažemo da se to izjednači. Po zakonu - ukoliko ima većih poremećaja, odnosno odstupanja što se tiče inflacije, postoji mogućnost da se više puta u toku godine pregovara oko minimalca. Ideja je tada bila da se zaštite najugroženije grupe radnika, a to su oni koji primaju minimalne zarade. Ukoliko odstupanja budu veća, mi ćemo tražiti da pregovaramo više puta o povećanju iznosa i u ovoj godini", najavljuje sagovornik Biznis.rs.
Na pitanje da li misli da će minimalna zarada u narednoj godini biti bliža minimalnoj potrošačkoj korpi, sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije kaže da je realno da se poveća za više od osam odsto.
 
"Sada je minimalna potrošačka korpa oko 60.000 dinara, što bi značilo da minimalna zarada u ovoj godini treba da bude između 55.000 i 60.000 dinara, a da bi u sledećoj minimalac trebalo da bude povećan za više od 20 odsto da bi dostigao minimalnu potrošačku korpu", smatra Mihajlović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Branka

    22.04.2024 11:19
    Narod je gladan, više od pola srbije gladuje, to nećete čuti, to se ne sme javno reći
  • Periferija

    22.04.2024 03:39
    Niko ne poteže razgovor o tome a ustvari veliki broj radnika ne radi stvarno za minimalac. Radnici su prijavljeni na minimalac koji ulazi u statistiku, ustvari na kraju meseca se u kovertama isplaćuje ostatak zarade i ljudi budu zadovoljni time a ustvari pristaju na to da budu u penziji socijalni slučajevi. Neko je zakonom omogućio da firme bez obzira na promet imaju maltene sve zaposlene na minimalcu...
  • Nani

    21.04.2024 21:22
    Izvrsno veče Vojvodine radnici minimalac a stručnjaci iz SNS-a do 177,000dinara i tu je prosek…..Da se ne spominju gospoje iz imovine koje se vuku po sudovima zbog mobinga,ali prolaze i oni…Službena auta vozikaju kurta i murta a i po šoping centrima u Beogradu se vidjaju vikendima….

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija