Kako se Legija dovodi u vezu sa ubistvom novinarke BBC-a?

List Tajms objavio je tekst koji Milorada Ulemeka Legiju dovodi u vezu sa ubistvom britanske novinarke Džil Dando 26. aprila 1999. godine ispred njene kuće u Londonu.
Jedna žena, svedok, koja se zatekla u blizini mesta zločina i videla muškarca koji beži, izjavila je da je prepoznala Legiju na fotografiji, rekao je za N1 Dejvid Braun, novinar Tajmsa.
 
The Times dodaje da on služi kaznu zatvora od 40 godina zbog ubistva predsednika Vlade Zorana Đinđića. Novinarka BBC i voditeljka emisije "Krajmvoč", ubijena je pre 25 godina.
"Fotografija sa mesta zločina je sa sigurnosne kamere i dosta je zamućena. Ipak, obavljeno je upoređivanje linije kose, vilice, sa tog snimka sa fotografijom Milorada Ulemeka Legije iz tog vremena. Ta svedokinja je pre 25 godina te kobne noći videla čoveka koji beži sa mesta zločina. Kada su joj prvi put pokazali fotografiju Ulemeka iz tog perioda, u utorak uveče, rekla je da je sigurna da je to čovek kojeg je videla da beži sa lica mesta na kojem je ubijena novinarka Džil Dando. Tačnije rekla je – da, to je on", rekao je u emisiji Newsnight Dejvid Braun, novinar Tajmsa.
 
Dejvid Braun je naveo i da se ne može stoprocentno tvrditi da je reč o Ulemeku, ali da se "ne može isključi da je reč o istom čoveku".
 
"Za ubistvo Džil Dando osuđen muškarac po imenu Beri Džordž ali ga je posle osam godina porota oslobodila. U Skotland Jardu su rekli da neće ponovo otvarati istragu, ali s obzirom na to da postoji i jedan bivši policajac koji ne može da isključi sličnost sa Ulemekom, kao i da je svedokinja izjavila da je to on, pretpostavljam da će doći do političkog pritiska u Britaniji da ponovo slučaj ponovo otvori", rekao je britanski novinar.
On je ispričao i da su se posle ubistva razmatrali "brojni motivi" za taj zločin i ubistvo Džil Dendo.
 
"Dendo je učestvovala u više istraživanja o organizovanom kriminalu. Razmatralo se da su je ubili gangsteri, organizacija Ira, a trebalo je da i se uda za jednog ginekologa kraljice Elizabete, pa se sumnjalo da i tu postoji veza. Brojne su teorije, ali je ovo jedan od najvećih nerešenih zločina u modernoj istoriji Velike Britane", zaključio je  Dejvid Braun, novinar Tajmsa.
 
Milorad Ulemek se pominje nakon analize snimaka sa nadzornih kamera koji prikazuju čoveka viđenog blizu kuće TV voditeljke u Fulamu, u zapadnom Londonu. Dando, (37) novinarka BBC-a i voditeljka emisije "Krajmvoč", upucana je u potiljak na svom kućnom pragu 26. aprila 1999. godine.
 
Ubijena je nekoliko nedelja pošto je pokrenula akciju na televiziji u kojoj je prikupljeno 54 miliona funti za izbeglice s Kosova koje su pobegle od srpskih paravojnih snaga tokom građanskog rata u Jugoslaviji, piše The Times.
 
Portal na svom sajtu navodi da je Ulemek bivši pripadnik francuske "Legije stranaca" i da je pripadao "udarnom odredu" ubica koji je bio pod kontrolom režima Slobodana Miloševića, bivšeg predsednika Savezne Republike Jugoslavije. Osuđen je za ubistva Ivana Stambolića, bivšeg predsednika Srbije, koji je upucan u potiljak 2000. godine, kao i premijera Zorana Đinđića, koji je ubijen 2003. godine, navodi britanski medij.
 
Ulemek je, kako se dodaje u tekstu, svedočio i da je čuo za ubistvo Slavka Ćuruvije (49), novinara i novinskog izdavača koji je ubijen ispred svog stana u Beogradu, 15 dana pre nego što je Dando postala meta. Ulemek je, kako prenosi The Times, tvrdio da je Ćuruvija bio na meti zbog svoje kritike Miloševića.
 
Posle ubistva Dando, BBC je navodno dobio informaciju da je egzekucija zapravo odmazda za NATO bombardovanje zgrade Radiotelevizije Srbije 1999. godine, u kojem je ubijeno 16 radnika te medijske kuće.
 
Emi Polito, bivši analitičar u policiji Eseksa, naveo je za Daily Mirror da nije mogao da "pronađe značajne razlike" između lika Ulemeka i fotografije čoveka sa snimka nadzorne kamere, koje bi ga eliminisale kao osumnjičenog.
 
Međutim, rekao je da postoji "ograničena mogućnost" – što je "drugi najniži stepen na skali od šest" – da se radi o istoj osobi.
 
Ulemekov advokat Aleksandar Kovačević rekao je za Daily Mirror da osuđeni ubica, koji u Srbiji služi kaznu od 40 godina zatvora, ne želi da komentariše moguće veze s ubistvom Dando.
 
"On nije zainteresovan da učestvuje u tome", rekao je Kovačević.
 
Ni Netflixova dokumentarna serija s kraja prošle godine o "jednom od najozloglašenijih nerešenih ubistava 20. veka" nije uspela da donese bilo kakav iskorak u ovom slučaju.
 
Podseća se da je za ubistvo Džil Dando 2001. godine osuđen muškarac po imenu Beri Džordž (64), ali da je zakazano ponovno suđenje pošto je Apelacioni sud presudio da forenzički dokazi, korišćeni u izvornom procesu, nisu bili pouzdani. Džordž je oslobođen nakon drugog suđenja 2008. godine.
 
Džordžovi advokati i porodica tvrdili su da je policija koja je istraživala ubistvo "postala opsednuta njegovim čudnim ponašanjem", koje je bilo posledica autizma i da je previdela dokaze o njegovoj nevinosti.
 
Skotland Jard je u saopštenju napisao: "Na 25. godišnjicu ubistva Džil Dando, naše misli ostaju s njenom porodicom i svima onima koji su pogođeni njenom smrću. U godinama nakon ubistva istraga je podvrgnuta brojnim analizama, s ciljem utvrđivanja da li stvari mogu da napreduju s napretkom tehnologije i forenzike. Istraga je sada u neaktivnoj fazi, što znači da trenutno nije predmet rutinskih pregleda. Međutim, nijedno nerešeno ubistvo nikada nije zatvoreno i detektivi će razmotriti svaku novu informaciju kako bi procenili da li predstavlja novu i realnu liniju istrage".
  • Tinkerbell

    25.04.2024 11:59
    Jedan po jedan "kostur iz ormana" počeo da ispada, kanda se bliži kraj...
  • Milan NS

    25.04.2024 08:08
    Šta kažu
    "studenti" koji blokiraju Filozofski fakultet?
  • 444

    25.04.2024 07:41
    54 mil. £

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija