Iz evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan za Srbiju 1,6 milijardi evra

Srbija će u okviru novog plana za rast Zapadnog Balkana od ukupno šest milijardi evra, moći da računa na milijardu i 630 miliona evra u naredne četiri godine, saznaje RTS u izvorima u Briselu.
Iz evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan za Srbiju 1,6 milijardi evra
Foto: Pixabay
Ovaj iznos utvrđen je na osnovu procene Evropske komisije koja u obzir uzima broj stanovnika i visinu BDP-a.
 
Prema istoj računici, za BiH je određeno 969 miliona evra, za Albaniju 924, Severnu Makedoniju 807, Kosovo 888 i za Crnu Goru 388 miliona evra.
Diplomatski izvori navode da je za Srbiju opredeljeno skoro 30 odsto ukupnog fonda za rast, ali da ova sredstva neće biti dodeljivana po automatizmu.
 
"Stvarni iznos iskorišćenih sredstava će zavisiti od procene EU da li Srbija ispunjava dogovorene ciljeve u reformi vladavine prava, demokratskog sistema, normalizaciji odnosa sa Prištinom i usklađivanju sa spoljnom politikom EU", rekli su izvori. 
Tu se radi o dodatnim finansijskim sredstvima u odnosu na ona koja su već dostupna kroz pretpristupne IPA fondove.
 
Evropski parlament odobrio je 24. aprila Plan rasta za Zapadni Balkan koji regionu treba da obezbedi dve milijarde bespovratnih sredstava i četiri milijarde povoljnih kredita u periodu od 2024. do 2027. godine.
 
Nakon što je Evropski parlament dao zeleno svetlo za plan rasta, očekuje se da tu odluku formalno potvrdi Savet ministara EU 7. maja. U tom slučaju, prve uplate mogle bi da se očekuju pre letnje pauze, navode u Briselu.
 
Kako RTS saznaje, Srbija i druge zemlje regiona već su dostavili predloge reformi u pet ključnih oblasti – vladavina prava, poslovna klima i razvoj privatnog sektora, razvoj ljudskog kapitala, energetska i zelena tranzicija i digitalni sektor.
 
Među reformskim prioritetima za Srbiju je ispunjavanje preporuka OEBS-a i ODIHR-a o izborima, a od Beograda se očekuje i da obrazloži kako će predložene reforme doprineti većoj usklađenosti sa spoljnom politikom EU.
 
Nakon što programe odobre Evropska komisija i zemlje članice, sedam odsto predviđenih sredstava uplaćuje se odmah, a ostatak kada se dogovorene reforme sprovedu.
 
Zemlje regiona treba da ispune niz kriterijuma kako bi iskoristile paket finansijske pomoći, koji se odnose na vladavinu prava, poštovanje principa demokratije, institucionalne reforme i preduzimanje neophodnih koraka kako bi se osiguralo da sredstva ne budu zloupotrebljena.
 
Pored kriterijuma koji se odnose na reforme i vladavinu prava, postoje i kriterijumi političke prirode.
 
Za Srbiju i Kosovo je kao preduslov naveden i "konstruktivan angažman na normalizaciji odnosa u cilju potpunog sprovođenja svih obaveza" koje proizlaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji i njegovog Implementacionog aneksa iz Ohrida, kao i svih prethodnih sporazuma postignutih u briselskom dijalogu.
 
Takođe se ističe i značaj usklađivanja zemalja Zapadnog Balkana sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
 
Izvori navode da u internoj debati između članica EU nije usvojen zahtev nekih zemalja da puna usklađenost sa spoljnom politikom bude preduslov za korišćenje fonda za rast, ali će te zemlje moći da se pozivaju na ovo pitanje i tokom primene plana i odobravanja pojedinačnih tranši.
 
Izvestilac za Srbiju Vladimir Bilčik rekao je posle usvajanja plana u Evropskom parlamentu da je prednost Srbije u odnosu na druge u regionu dobar kapaciteet javne uprave, a izazovi za povlačenje sredstava će biti rad na vladavini prava, kvalitetu izbora i postepenom usaglašavanju sa spoljnom politikom.
 
Jedan upućeni zvaničnik EU kaže da Srbija ima šansu da iskoristi sredstva na raspolaganju, ali da to neće biti lako.
 
"Ako se pogleda lista uslova i pravila koja su ugrađena u Plan rasta, to su upravo pitanja koja su i do sada usporavala Srbiju na putu ka EU", naveo je taj zvaničnik.
  • Професор

    27.04.2024 13:13
    @AntiBotivan
    Питање шта смо то добили од Руса!??
    Дохвати се сваке књиге из историје ако већ нешто коментаришеш.
    1. Дали новац за обнову цетињског манастира током 18-тог века.
    2. У првом устанку прешли Дунав и под командом Орурка 3.000 војника са топовима помогло устаницима. ПС:не би устанка можда ни било да предходно Руси нису очистили Турке од Крима до близу Станбола.
    3.Крајем 19-тог века хиљаде добровољаца помогло у ослобађању јужног Поморавља.
    4. Објавили рат АУ 1914-те а 1916-те припретили изласком из рата ако Французи не пребаце бродовима српску војску
    5. Ослободили Југославију уз малу помоћ партизана 1944,45-те.
    6. Спречавају ветом улазак Космета у ОУН
    7. Продали авионе,тенкове за мале паре Србији
  • Temerinac

    27.04.2024 11:06
    Ovo je klopka ! Jer potpis na ovo i uzimanje 1 evra odavde je potpis priznanja nezavisnosti Kosova. Jer je doneto Poglavlje 35, da vidimo sme li Vučić da ovo potpiše i prizna nezavisnost Kosova
  • AntiBotivan

    27.04.2024 10:46
    Sta li rade pro- Ruski botovi na stranicama 021 i ostalih profesionalnih medija. "Tataratira" i ostali "Profesori" bi mogli da napisu koje su to koristi od Rusije i Kine pa de se uporedi sa direktnim investicijama EU. Prosao sam Srbiju uzduz i popreko i u skoro svakoj opstini ima projekat finansiran od EU. Nigde takve table nisam video a da su projekti bili finansirani of nase tkz. brace.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.