Pojedine zemlje uvele kamere na biračkim mestima: Treba li Srbija da uradi isto?

Ideja o uvođenju video-nadzora na biračkim mestima radi podizanja regularnosti izbora nije nova, a iskustva zemalja koje su instalirale kamere se razlikuju.
Pojedine zemlje uvele kamere na biračkim mestima: Treba li Srbija da uradi isto?
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Da nadzorne kamere na biračkim mestima u Bugarskoj, prvi put korišćene na izborima u aprilu 2023. godine, daju pozitivne rezultate smatra narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Jelena Milošević, koja je izbore u toj zemlji posmatrala u svojstvu članice posmatračke misije ispred Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
 
Milošević je opisala kako u praksi funkcioniše snimanje i emitovanje uživo procesa brojanja glasova.
 
"Svako biračko mesto ima isti model telefona kojim se snima sam proces otvaranja kutija, brojanja listića i popunjavanje zapisnika, a snimci se emituju na sajtu Centralne izborne komisije. Na ovaj način iskorenjen je ili sveden na minimum još jedan način izborne krađe", navela je Milošević.
Izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) Bojan Klačar podseća za N1 da uvođenje video-nadzora na biračkim mestima nije svuda dalo iste rezultate.
 
"Postoje države u okruženju koje imaju kamere na biralištima i u kojima su iskustva nešto pozitivnija, poput Bugarske, ali video-nadzor biračkih mesta postoji i u Rusiji, pa to ne utiče dramatično na izborni proces koji je u toj zemlji podjednako loš sa ili bez kamera", ističe Klačar, dodajući da je instaliranje kamera izvodljivo i u Srbiji, kako tehnički, tako i po pitanju zaštite privatnosti birača.
Sagovornik N1 smatra, ipak, da uvođenje te vrste video-nadzora u Srbiji ne bi u većoj meri unapredilo izborni proces.
 
"Problematičnost izbornog procesa nije toliko sam izborni dan, iako problema ima i na biračkim mestima. Veći deo problema dolazi pre izbornog dana i na to kamere ne bi mogle da utiču, a tu prevashodno mislim na medijski pluralizam, mešanje stranačkih i državnih pozicija, na funkcionisanje institucija koje su zadužene za pojedine aspekte izbornog procesa i slično", ocenjuje Klačar.
 
Klačar naglašava da kamere u ovom momentu ne adresiraju nijedno od suštinskih pitanja, sem onog dela koji se tiče ugrožavanja tajnosti glasanja.
 
"I drugo, uvođenje video-nadzora moglo bi da otvori i neka nova pitanja, jer jedan od problema izbornog procesa jeste nedostatak međusobnog poverenja, a kamere ne bi bile dobar saveznik dokle god se ne bi napravio neki bazičan dogovor između vlasti i opozicije", zaključuje sagovornik N1.
 
Upotrebu kamera na biračkim mestima najavila je i Centralna izborna komisija Kosova, a ideja je zaživela 21. aprila na glasanju za razrešenje gradonačelnika opština Leposavić, Zubin Potok, Zvečan i Severna Mitrovica.
 
Najavljujući da će video-nadzor važiti za sve izbore na Kosovu, nadležni su objasnili da se kamere postavljaju unutar biračkih mesta da bi se "garantovala bezbednost izbornog materijala i očuvao integritet procesa glasanja i brojanja na biračkom mestu".
 
Navedeno je i da će postavljanje kamera na biračka mesta biti obavljeno uz obezbeđivanje potpune tajnosti glasanja, a snimci kamera čuvaće se privremeno, do uništavanja izbornog materijala koje se obavlja u roku od 60 dana od overe izbornih rezultata.
"Na dan glasanja CIK neće pratiti ove kamere, pa će se registracija vršiti pasivno. Pristup video-snimku može se omogućiti samo odlukom ili zahtevom organa za sprovođenje zakona: CIK, Panela za žalbe i predstavke, tužilaštva ili suda, a ne pod drugim okolnostima", naglasili su u tom telu.
 
Odluka o postavljanju kamera obrazložena je ocenom CIK da su na izborima od 2009. do 2021. godine na biračkim mestima utvrđene nepravilnosti koje su uticale na integritet, trošak i poverenje javnosti u izbore.
  • Boeser Wolf

    29.04.2024 18:40
    Koja je svrha?
    Koja je svrha kamera kada nemamo pravosudni sistem ali zato imamo nakaradne zakone?

    Kad god zatreba snimak za dokaz, magičnim putem nestaje.

    Kada snimiš kriminalca nije dokaz jer kriminalac nije dao pristanak da ga snimaš kako vrši krivično delo.

    A izbori se ovde kradu na takve načine da ni kamere ne mogu da snime.
  • Bilja

    29.04.2024 11:02
    Svaka stranka ima svoje predstavnike u komisiji na birackom mestu, pa ako uoci nepravilnosti neka prijavi. Bila sam u decembru i sve je bilo ok.
  • Maxa

    29.04.2024 09:28
    Ne trebaju kamere nego elektronsko glasanje kao u Americi na biračkim mestima i sve je transparentno. Ubaci se lična karta u terminal i glasa.

    Nema muljanja sa papirićima i svaki građanin može lično da proveri putem JMBG-a gde je njegov glas otišao i rezultati budu objavljeni tačno u 19:00 kada se biračka mesta zatvore.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.