Građani Srbije u slučaju rata moraju da budu sposobni da bar pet dana funkcionišu bez pomoći države

Građani Srbije u slučaju ratnog ili vanrednog stanja moraju sami da se pripreme da najmanje pet dana funkcionišu bez podrške javnih institucija, predviđa Koncept totalne odbrane zemlje.
Građani Srbije u slučaju rata moraju da budu sposobni da bar pet dana funkcionišu bez pomoći države
Foto: Pixabay
Kako je preneo portal Balkanska bezbednosna mreža, obezbeđivanje zaliha hrane i drugih osnovnih životnih namirnica za najmanje pet dana smatra se obavezom pojedinaca u ratnom i vanrednom stanju radi obezbeđenja uslova za život.
 
Ministarstvo odbrane izradiće propis koji će definisati individualne pripreme odnosno precizno će navesti šta bi to svaki građanin trebalo da ima od zaliha hrane i ostalih potrepština za preživljavanje tokom pet i više dana neke pretpostavljene krize.
Pandemija kovida19, rat u Ukrajini i politička nestabilnost sveta nametnuli su promenu pristupa koji je do juče bio fokusiran na procenu da je zemljama kao što je Srbija potreban sistem odbrane sa relativno malom profesionalnom oružanom silom.
 
Novi trend je masovna totalna odbrana u kojoj svoj deo zadataka ima svaki deo društva i svaki građanin pojedinačno i na to se odnosi obaveza samoodrživosti tokom pet i više dana, prenosi portal.
Pre građanskog rata 1991. godine jugoslovenski model odbrane zasnivao se na mehanizmu totalnog angažovanja svih ljudskih resursa i za to se sprovodila obuka. Taj sistem se održao po inerciji uz postepeni pad interesa države, ali civilna odbrana je imala svoj važan deo zadataka u proleće 1999. godine.
 
Interes za civilnu odbranu je kasnije ugašen i od 2006. godine nije bio u nadležnosti Ministarstva odbrane.
 
Totalna odbrana je kao termin ponovo uvedena u strategije odbrane i nacionalne bezbednosti decembra 2019. godine dok je Koncept totalne odbrane definisan prošle godine, ali taj dokument se drži u tajnosti.
 
Ministarstvo odbrane nedavno je objavilo sažetak osnova totalne odbrane koja je definisana kao zajedničke, sinhronizovane i hijerarhijski uređene mere, složeni postupci i izvođenje aktivnosti borbenog i neborbenog karaktera. U okviru civilne odbrane jedan od prioriteta je da se obezbede potrebe i odbrane i stanovništva.
Državne strukture, privredna društva i preduzetnici u ratnom i vanrednom stanju obavezni su da obezbede redovno snabdevanje osnovnim životnim namirnicama, vodom, gorivom, strujom i drugim proizvodima i uslugama. U tom kontekstu od građana se traži da sami prežive neko vreme ako okolnosti nametnu takvu potrebu.

Komentari 114

  • mile

    02.05.2024 20:34
    Mi već dvanaest godina funkcionišemo bez pomoći države Bili bi izuzetni da nam ne pomažu.
  • Franja

    02.05.2024 14:51
    Kako slušam ove iz EU.
    Baciće samo nekoliko atomske bombe i nestače cela Evropa.
  • Сима страхота

    01.05.2024 22:38
    Не будите песимисти
    Није све тако црно. Можда су мислили да ће се за 5 дана успоставити нека нова, боља држава, нека која неће (толико) красти и понижавати грађане? Можда чак и држава где ће се исплатити учити, радити и бити поштен?
    За то време ће УДБ-ашка врхушка весело махати са далеких Девичанских, Кајманских и других крокодилских острва, Панама и других Кипара где су склонили наше паре, јер паре људе кваре.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija