A 11: Radnici 1. maj dočekuju u nemaštini, dostojanstvo nije luksuz

Radnici i radnice u Srbiji Međunarodni praznik rada ove godine dočekuju u tržišno nestabilnoj i finansijski neodrživoj atmosferi, koju Inicijativa A 11 opisuje kao nemaština.
 A 11: Radnici 1. maj dočekuju u nemaštini, dostojanstvo nije luksuz
Foto: 021.rs
A 11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava podseća da je u riziku od siromaštva skoro svaki peti građanin. Nasuprot tom poražavajućem podatku, novi podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je stopa zaposlenosti u prošloj godini bila 50,2 odsto - rast od zanemarljivih 0,7 procentnih poena u odnosu na 2022. godinu.
 
"Socijalni jaz sve je prisutniji globalno, ali i u našem društvu. I uprkos tome, država konstantno izbegava da se bavi ovim problemom", navodi A 11 u saopštenju povodom 1. maja.
Kako se u saopštenju dodaje, zvanična prosečna neto zarada u Republici Srbiji, prema poslednjim obračunatim podacima, iznosi 94.125 dinara i apsolutno je nerealna brojka s kojom izlaze državni organi. Čak i da zarađuju prosečnu zaradu, vrlo je teško zamisliti kako bi prosečan građanin (ili njegova porodica) "sastavio kraj s krajem" u toku mesec dana s tim iznosom.
 
"Zato je bitno glasno primetiti da je rub egzistencije za mnoge bliži nego što se čini. U najgorem položaju su korisnici novčane socijalne pomoći, koji su u svojevrsnom 'začaranom krugu' iz kog ne mogu da izađu. Novčana socijalna pomoć u Srbiji do tekućeg meseca iznosila je 11.445 dinara, a upravo je usklađena sa indeksom potrošačkih cena i iznosi 11.674 dinara po osobi – što je usklađenje koje čini ovu sumu samo 229 dinara veću", ističe A11.
Kako dodaje ova inicijativa, korisnici kojima je potrebna i ta mala suma pritom ne smeju da imaju bilo kakav konkretniji prihod da bi ostvarili pravo na istu. Time su prinuđeni da biraju - da li da rade i jedva preživljavaju ili da primaju socijalnu pomoć, te da opet jedva preživljavaju. Ovaj problem najčešće i najteže pogađa Rome i Romkinje u Srbiji, pokazuje iskustvo Inicijative A 11.
 
"Osim što od svog rada ne mogu da prežive, građani koji su dodatno u marginalizovanim grupama trpe teret diskriminacije zbog boje kože, nacionalne pripadnosti, uzrasta, pola, fizičkih karakteristika, seksualne orijentacije, invaliditeta", ističe A11.
 
Inicijativa ocenjuje da Romi i žene vode najtežu borbu protiv diskriminacije na radnom mestu
 
"Afirmativne mere, novčane i druge stimulacije prilikom zapošljavanja neće eliminisati predrasude, stereotipe i mizoginiju. Čak ni veći stepen obrazovanja ne garantuje zaposlenje - i kad su najbolji kandidati za određenu poziciju, pripadnici i pripadnice marginalizovanih grupa taj posao često neće dobiti", ističu.
Inicijativa A 11 zato danas, 1. maja, apeluje na državu da što pre otpočne rad na donošenju novog Zakona o radu koji bi odgovorio potrebama svih radnika. Trenutna klima u kojoj živimo ne garantuje ništa osim kršenja ekonomskih i socijalnih prava građana i građanki Srbije.
 
"Naglašavamo da su ovo naša svakodnevna prava i da naše dostojanstvo nije luksuz, već garantovano pravo", zaključuje se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn