Godinu dana od masovnog ubistva u "Ribnikaru": Duboka trauma, bez ikakve promene

Navršilo se godinu dana od masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu.
U masovnom ubistvu nastradalo je deset osoba, devet učenika i radnik obezbeđenja, a ranjeno je još pet učenika i nastavnica. 
 
Ubijeni su učenici Ana Božović, Sofija Negić, Mara Anđelković, Andrija Čikić, Bojana Asović, Angelina Aćimović, Ema Kobiljski, Katarina Martinović, Adriana Dukić i radnik obezbeđenja Dragan Vlahović.
Za ubistva se tereti tinejdžer koji je u trenutku zločina imao trinest godina. Maloletnik je bio naoružan sa dva pištolja koja su bila u vlasništvu njegovog oca. 
 
Tinejdžer je nakon privođenja smešten u nadležnu ustanovu. Protiv njegovih roditelja vode se sudski postupci - protiv oca za izazivanje opšte opasnosti, a protiv majke za zanemarivanje deteta. 
Ko su bili ubijeni?
 
Andrija Čikić je bio talentovani pijanista, višestruko nagrađivan. San mu je bio da nastupa u Karnegi holu, objavio je BBC news na srpskom.
 
Ema Kobiljski je bila veselo dete, odlična učenica koja je želela u Francusku. Poginula je u pokušaju da zaustavi vršnjaka koji je pucao u njene prijatelje.
 
Mara Anđelković je bila mlada karatistkinja koja je crtala i vajala, sa željom da upiše Fakultet likovnih umetnosti. 
 
Katarina Martinović, zvali su je Kaja, bila je balerina, čvrsta i nepokolebljiva.
 
Adriana Dukić živela je u Francuskoj do 2022. godine, kada se njena porodica vratila u Srbiju. Volela je ples, pevanje, crtanje i želela je da studira biologiju.
 
Angelina Aćimović je volela umetnost i modu, s uživanje je kuvala, a i matematički zadaci su joj išli od ruke.
 
Ana Božović se bavila tekvondoom, a volela je i hip-hop, živela je okružena ljubavlju brata i roditelja.
 
Bojana Vasović je trenirala gimnastiku, omiljeni predmet joj je bio francuski, bila je kreativna i brižna.
 
Sofija Negić - volela je muziku, Bitlse i Motorhed, uživala u crtanju, bila je talentovana za hemiju, matematiku, fiziku i spremala se za takmičenja.
 
Dragan Vlahović bio je čuvar, deca su ga volela, a i on njih. Voleo je fudbal i - Partizan.
 
Smrt jednog društva
 
Vlast je od starta tvrdila da "sistem nije zakazao". Međutim, pokazalo se da su neke odluke pogrešne. Na primer, načelnik beogradske policije Veselin Milić je u javnost izneo spisak učenika koje je napadač, navodno, želeo da ubije. Milić za ovo nije odgovarao.
 
Treći maj ostaje datum koji je paralisao čitavu Srbiju. Ubistva u "Ribnikaru" pratilo je masovno ubistvo mladih osoba u Duboni i Malom Orašju.
 
Iako se očekivalo da će dva masovna ubistva dovesti do razgovora o tome kakvo je društvo u kom živimo, odnosno da će se nakon tragedija promeniti agresivni i nasilni javni diskurs, to se nije dogodilo.
Naprotiv, nakon masovnih ubistava i masovnih protesta pod parolom "Srbija protiv nasilja", društvo ostaje duboko podeljeno, a njegova glavna odlika je upravo nasilje. 
 
Otac ubijene Sofije Negić, Slobodan, u februaru ove godine na sajtu Javniservis.net objavio je autorski tekst na temu odgovornosti. Po njegovim rečima, već nekoliko decenija svedoci smo epidemije bežanja od odgovornosti.
 
"Međutim, istina je nešto što je postalo toliko strano ovom narodu, da odavno više nije u stanju da ispravno shvati ni svoju stvarnost, pa samim tim ni da se na najbolji način bori za svoje interese. Danas, u trećoj dekadi dvadesetprvog veka u državi Srbiji postoji previše pitanja na koja nemamo odgovore, sve manje je ljudi koji preuzimaju odgovornost za svoja dela ili odluke, a kolektivna odgovornost, obzirom da je i pravno veoma teško utemeljiv pojam, svakako nikome ne pada na pamet kao nešto čime se treba baviti", naveo je Slobodan Negić.
 
Ceo tekst pročitajte na OVOM LINKU.
 
Obeležavanje godišnjice i u Novom Sadu
 
Programom "Buđenje" danas će u Beogradu biti obeležena prva godišnja masovnog ubistva u "Ribnikaru". Program čine prostorno-likovna instalacija koja omogućava dostojanstveno odavanje pošte žrtvama na mestu zločina, Forum koji je poziv građanima na zajedničko kritičko promišljanje uzroka i posledica masovnog ubistva i završni muzičko-scenski program kao izraz kolektivne tuge i početak izgradnje odnosa poverenja i povezanosti među građanima Srbije.
 
Novosađani će godinu dana od ovog događaja, kao i od masovnog ubistva u Duboni i Malom Orašju, obeležiti okupljanjem na Trgu slobode u 18 časova.
 
"Okupljanjem u Novom Sadu odajemo počast preminulima i šaljemo poruku solidarnosti sa porodicama i prijateljima ubijenih, i istovremeno ukazujemo na to da, nažalost, ni posle godinu dana nismo našli način da nasilje društvu obuzdamo i umanjimo. Pozivamo Novosađane i Novosađanke da se pridruže paljenju sveća u znak sećanja na žrtve dva tragična događaja", poručio je organizator skupa Građanski pokret "Bravo".
  • @Nostradamus

    03.05.2024 18:52
    Darvin
    Sve i da je istina da “35 godina funkcionišemo kao društvo apsolutnog patosa” (sa čim se duboko ne slažem), na koji način mislite da će navodno tom i takvom društvu pomoći komentar koji ga u celosti unižava. To je kao da detetu bez određenih sposobnosti mislite da pomažete vređanjem.
  • Put

    03.05.2024 13:08
    Put ne određuju građani nego mediji koji manipulišu istim građanima.
  • Mićo

    03.05.2024 12:28
    @Nostradamus
    To o čemu pričaš nije moj odraz.

    Ja niti imam vatreno oružje, i da ga imam sigurno ne bi vodio maloletnika u streljanu i trenirao ga da koristi vatreno oružje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija