Direktorka Balkanske inicijative za slobodne medije Antoneta Nikolova kaže da su tome najviše doprineli državna kontrola medija, kontroverzni medijski zakoni i napadi na novinare.
Govoreći o državnoj kontroli medija, ona za
N1 navodi da to stvara neprijatnu atmosferu za nezavisno novinarstvo.
"Drugo, imali smo dva kontroverzna medijska zakona u oktobru i to je pokazalo na koji način vlasti sve više kontrolišu medije. U Srbiji je došlo do sve više napada i pretnji novinarima, a sve od strane vlasti koja pokušava da cenzuriše medije. Vidimo da se vlada zalaže za takve stvari. Apelacioni sud u Beogradu je oslobodio četiri bivša pripadnika Službe bezbednosti u slučaju Ćuruvija", kaže Nikolova.
Ona dodaje da medijski sistem u Srbiji liči na jednu džunglu, gde kredibilno izveštavanje ugrožavaju novinari i mediji koji su provladini. Takođe, kako navodi, pokazalo se da dve najpopularnije TV stanice u Srbiji, TV Pink i TV Hepi, redovno šire propagandu protiv EU.
Objašnjava i da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić nalazi na skoro svakoj naslovnoj strani, kao portret, što je indikativna tendencija autoritarnog režima.
Ona navodi da je ruski uticaj u Srbiji veliki, kao i da to ugrožava medijske slobode.
"Rusija ima jasan cilj u regionu, da zaustavi Srbiju i druge zemlje na Balkanu da se pridruže EU. Oni se bore za svoju zonu interesa, u tom cilju Rusija se bavi dezinformacijama kroz tradicionalne kanale, tj društvene mreže. Kremlj je napravio jedan sistem dezinformacija i propagande na jedan brz i rentabilan način", istakla je Nikolova.
"Moskva je 2021. godine izdvojila više od milijardu evra iz državnog budžeta za medije i u prvim mesecima invazije na Ukrajinu potrošnja na medijsku propagandu je utrostručena. Rusija je takođe potrošila milijarde, aktivirala botove, trolove na društvenim mrežama", dodala je ona.
Kako kaže, situaciji ne pomaže to što mejnstrim mediji sistematski jačaju i šire proruski narativ.
Nikolova navodi da samo Vlada u Srbiji može da obezbedi da uslov medijskih sloboda bude ispunjen. Međutim, dodaje, srpsko rukovodstvo nije pokazalo da poštuje medijske slobode u zemlji.
"Ukoliko Srbija želi da bude deo EU, jednostavno treba da usvoji jedan zakon o medijskim slobodama, koji, ako se bude poštovao, može da poboljša situaciju u zemlji", zaključuje Nikolova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Ludovički
Musaši
B
Kao Alan Chumak svojevremeno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar