Rektor: Država nezainteresovana da reši probleme na Beogradskom univerzitetu

Reizabrani rektor Beogradskog univerziteta (BU) Vladan Đokić izjavio je da BU već više od godinu dana ukazuje na nemogućnost finansijskog opstanka pojedinih visokoškolskih ustanova.
Đokić je za Radio-televiziju Srbije rekao da je za finansiranje visokog obrazovanja, stvaranje uslova za dovođenje većeg broja stranih studenata i reaktivaciju bloka 23, odnosno za izgradnju stanova za mlade naučnike, asistente i saradnike, potrebna pomoć države.
 
Navodeći da postoje određene nedorečenosti i neusklađenosti pojedinih zakona koji regulišu finansiranje visokog obrazovanja, Đokić je kazao da državni organi u takvoj situaciji ispituju i proveravaju finansiranje visokoškolskih ustanova, te pronalaze da one ne posluju u skladu sa zakonom i nameću im određene kazne koje zapravo na određeni način onemogućavaju visokoškolskim ustanovama da dalje funkcionišu.
Kako navodi, materijalni troškovi koje država treba da uplaćuje fakultetima i BU ne uplaćuju se u onoj meri u kojoj je potrebno, već država uplaćuje samo između 10 i 20 odsto novca.
 
Đokić je ukazao da je određena cena rada onih koji rade u visokom obrazovanju niža od cene rada u srednjem obrazovanju i osnovnom obrazovanju, za šta ne može da nađe ni jedan racionalan razlog.
Upitan da li će BU uspeti da očuva poziciju na Šangajskoj listi, Đokić je rekao da postoje istraživači koji su izuzetno dobro citirani i spadaju u grupu od dva odsto najcitiranijih naučnika na svetu u pojedinim oblastima.
 
Dodao je da veliki broj naučnika sa BU objavljuje radove u najznačajnijim svetskim časopisima i da će se Univerzitet truditi da zadrži taj status.
 
"Naš status je u većini tih lista koje rangiraju univerzitete, veoma povoljan kada se gleda globalno. Mi smo uvek negde između jedan i dva odsto najboljih univerziteta u svetu", rekao je Đokić.
 
Povodom ovogodišnjeg upisa na fakultete, Đokić je rekao da će biti 105 studijskih programa na 31 fakultetu, i za osnovne i integrisane akademske studije, za oko 15.000 studenata, od kojih će dve trećine biti budžetski finansirani.
 
Kao i prethodnih godina, na prijemnom ispitu uspeh iz srednje škole računaće se 40 odsto, a uspeh na prijemnom ispitu 60 odsto.
 
Savet Univerziteta u Beogradu (UB) izabrao je u četvrtak Vladana Đokića za rektora tog univerziteta sa mandatom od tri naredne školske godine.
  • Labud

    13.05.2024 07:15
    A sta kazes Stojane...
    Da uzmeš i doktoriraš na državnom univerzitetu i radiš za istih tih "3000-4000" eura?
  • Danijel

    13.05.2024 04:41
    Rece rektor?
    Rece rektor i spasi dusu, a onda cutanje godinu dana, pa ce opet nesto reci. A sta cemo za decu profesora, o "dopisanim" na radove sa SCI liste, o smerovima gde ima vise profesora od studenata, o "rezultatima" istrazivanja koji nikakve veze nemaju sa nasom stvarnoscu - o privredi da i ne pricam, o konforu "autonomije" gde fakulteti kontrolisu ogroman novac od skolarina i "usluga". Rektore, kada budete imenovali dekane u okviru integrisanog univerziteta, kada budete oduzeli privilegije FON-a, Pravnog, Medicinskog, Ekonomskog i pomogli drzavi na niskobudzetnim fakultetima, tada "merite" koliko ste stvarno dobili sredstava od "drzave".
  • nikada

    13.05.2024 00:41
    @Stojan
    Jujuju, koji to profesoti toliko zaradjuju. Nemam ni 1400 evra. Moji diplomci za prvi posao zaradjuju vise

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija