Kako je ministar Ristić "pozajmio" delove teksta sa portala Fake news tragač bez navođenja autora

Novi ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, u vreme dok je bio "samo" istoričar, u knjizi "Zablude srpske istorije" prepisao je delove teksta Danke Mihajlović.
Mihajlović je to nekoliko meseci ranije napisala za Fake news tragač, a Ristić je delove njenog teksta preuzeo bez navođenja autora i izvora i tako ih predstavio kao svoje.
 
Neki delovi teksta Danke Mihajlović koji se bavio medijskim navodima da u Ženevi, u sedištu Crvenog krsta, stoji tabla na kojoj piše "Budi human kao što je Srbija bila humana 1885" doslovno su preneti, neki su stilski dorađeni, neki parafrazirani, ali celokupan kostur teksta, svi dokazi, pa i pojedine zanimljivosti do kojih je dolazila dvomesečnim istraživanjem, preneti su bez imalo ograde. 
Ova "zabluda" jedna je od 20 koliko ih ima u knjizi istoričara Ristića i, iako su prisutni i delovi koji nisu autorkini, posebno oni koji se odnose na istorijski kontekst, bez delova iz teksta Fake news tragača suštinski ne bi bilo priče ili bi bila neodrživa, piše Fake news tragač.
 
U tekstu su naveli i nekoliko primera:
 
Tekst Fake news tragača (april 2020): Ne, u holu Crvenog krsta u Ženevi nema table "Budi human kao što je Srbija bila":
 
"Srbija nije bila, kako se pogrešno navodi, jedina moguća ruta za dostavljanje pomoći, ali je bila najpovoljnija i najkraća, iako je podrazumevala prolazak pored srpske vojske. Kako stoji u izveštaju Crvenog krsta Austrije, koji je posredovao u navedenoj operaciji, u to vreme bila je jaka zima, Bugarska nije imala železnicu, a Dunav je bio nezgodan za plovidbu. Postojao je i kopneni prevoz koji bi preko Lom Palanke vodio u Sofiju, ali je on bio izuzetno skup i trajao bi duže."
 
Iz knjige "Zablude srpske istorije" Dejana Ristića (jul 2020): odlomak iz poglavllja "Srbi, Bugari i Crveni krst":
 
"Takođe, Srbija nije bila, kako se to često pogrešno navodi, jedina moguća ruta za dostavljanje pomoći, ali je bila najpovoljnija i najkraća iako je podrazumevala prolazak pored jedinica srpske vojske.
 
Kako je zabeleženo u izveštaju Crvenog krsta Austrougarske, koji je posredovao u navedenoj operaciji, u to vreme bila je jaka zima, Bugarska nije imala razvijenu železnicu, a plovidba zaleđenim Dunavom nije bila moguća. Postojala je i mogućnost korišćenja kopnenog puta koji bi preko Lom Palanke vodio u Sofiju, ali je taj poduhvat bio izuzetno skup i trajao bi znatno duže."
Tekst Fake news tragača:
 
"Ono što mediji ne navode a za šta postoje dokazi, jeste da je kralj Milan obezbedio ovom konvoju transport kroz Srbiju, posebno kroz deo od Niša do bugarske granice gde nije postojala pruga."
 
Iz knjige Dejana Ristića:
 
"Ono što se u brojnim medijskim i napisima na društvenim mrežama ne navodi, a za šta postoje nesumnjivi dokazi, jeste da je kralj Milan I zaista dao saglasnost da humanitarna pomoć namenjena Bugarskoj prođe kroz Srbiju, posebno kroz deo od Niša do bugarske granice, gde nije postojala železnička pruga."
 
Tekst Fake news tragača:
 
"U Beogradu je tada postojala prodavnica i magacin Crvenog krsta, te je deo pošiljke za Sofiju bio ispunjen stvarima iz Beograda, ali te stvari po svemu sudeći nisu pripadale državi Srbiji. Jedan od organizatora ove misije, britanski humanitarac ser Kenet Barington, u pismu svojoj ženi pominje da je u Beogradu za 300 funti kupio potrepštine za bugarske ranjenike, a u izveštaju britanskog Crvenog krsta detaljnije se napominje šta je bio predmet kupovine u Beogradu, između ostalog, ćebad i dušeci."
 
Iz knjige Dejana Ristića:
 
"Štaviše, u Beogradu su tada postojali prodavnica i magacin Crvenog krsta, te je deo pošiljke za Sofiju bio ispunjen stvarima iz Beograda, ali te stvari, po svemu sudeći, nisu pripadale državi Srbiji.
 
Jedan od organizatora ove misije britanski humanitarac ser Kenet Barington u pismu svojoj ženi zapisao je i da je u Beogradu za 300 funti kupio potrepštine za bugarske ranjenike, a u izveštaju britanskog Crvenog krsta detaljnije je pisalo šta je sve bilo predmet kupovine u Beogradu."
Istraživanje koje je prethodilo objavljivanju teksta Danke Mihajlović sastojalo se od čitanja istorijskih izvora, pisanja svima koji su u nekom trenutku tvrdili da ova tabla postoji, iščitavanje novina iz tog perioda, pregledanje bugarskih i naših istorijskih arhiva, bugarskih i naših medija, a zatim konsultacije s prevodiocima, pošto je većina izvora bila na engleskom i francuskom jeziku, tako da je šansa da dva teksta budu ovoliko identična nezavisno jedan od drugog ravna nuli.
 
Ceo tekst Fake news tragača u vezi sa "pozajmljivanjem" delova teksta od strane sada ministra Ristića možete čitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    15.05.2024 19:15
    WTF
    Zašto se diže ovolika buka? Pa zar ne piše u ustavu da vlast sme da plagira?
  • cukimišuru

    15.05.2024 15:13
    kakvi ministri takva je i cela stranka na vlasti
  • predrag

    15.05.2024 15:05
    Razumeo sam da Ristic ne odgovara šljamu koji od '90-ih falsifikuje istoriju.

    Mi ovde, INTERNO mozemo da pisemo i pricamo da svet pocinje i zavrsava se sa nama, mozemo da zaludjujemo sami sebe...sve da bi šljam ostao na vlasti.

    A u evropskim/stranim vestima samo naslovi: uhapseni zbog droge, uhapseni zbog kradje, ubistava ..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija