Inicijatori rezolucije o Srebrenici: Ona ne cilja na Srbiju niti implicira kolektivnu krivicu

Nemačka i Ruanda, kao inicijatori nacrta rezolucije o Srebrenici, odgovorile su na pismo kojim je Stalna misija Srbije pri UN tražila da nacrt rezolucije bude povučen.
Inicijatori rezolucije o Srebrenici: Ona ne cilja na Srbiju niti implicira kolektivnu krivicu
Foto: Beta/AP
Nemačka i Ruanda su saopštile da predloženi dokument ne cilja na Srbiju niti implicira kolektivnu krivicu.
 
Misija Srbije pri UN zatražila je u pismu svetskoj organizaciji da nacrt rezolucije bude povučen uz napomenu da Srbija nije konsultovana u vezi sa sadržajem, kao i da predloženi dokument izaziva napetosti u regionu i podele među članicama UN.
U reagovanju čiji su potpisnici stalni predstavnici Nemačke i Ruande pri UN, u koje je Glas Amerike imao uvid, navedeno je da je "Srbija više puta pozivana da se angažuje" i da bi "svaki predlog Srbije za izmenu teksta nacrta rezolucije bio shvaćen veoma ozbiljno".
 
Precizira se takođe da tekst nacrta rezolucije ima čvrste osnove i usaglašenu terminologiju.
"U nacrtu rezolucije termin 'genocid' koristi se striktno u pravnom kontekstu, u skladu sa presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde. Ne cilja Srbiju, poštovanu državu članicu ove organizacije, niti implicira bilo kakvu kolektivnu krivicu prema državama, entitetima ili grupama", ukazali su stalni predstavnici Nemačke i Ruande pri UN.
 
Navodi se takođe da podrška nacrtu rezolucije koja ima snažnu podršku u regionu, omogućava potvrdu zajedničke posvećenosti međunarodnom pravu i pravnom poretku.
 
"Cilj rezolucije je da ujedini, a ne da deli. U tom kontekstu, pozivamo sve države članice UN da podrže ovu važnu rezoluciju - šaljući time snažnu poruku za sećanje i protiv poricanja genocida", navedeno je u odgovoru Ruande i Nemačke u koji je Glas Amerike imao uvid.
 
Generalna skupština UN glasaće o rezoluciji o Srebrenici 23. maja, objavljeno je na sajtu svetske organizacije.
 
Nacrt Rezolucije o Međunarodnom danu promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici uvršten je u dnevni red 82. Plenarnog sastanka pod tačkom Kultura mira. 
 
Predlog rezolucije kojom se osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca sponzorisalo je tridesetak zemalja, među kojima su zemlje Kvinte i sve bivše jugoslovenske republike osim Crne Gore koja je najavila podršku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Новосађанин

    16.05.2024 08:42
    Нисмо од јуче
    Зашто онда нема имена и презимена одговорних за наводни „геноцид”? Какав је то злочин без починиоца?
  • Nsn

    15.05.2024 15:27
    @NikolAs
    Ratni zločin jeste, genocid nije, tako je po međunarodnom pravu, e sad, politika je nešto drugo.
  • Yip Man

    15.05.2024 15:23
    "navedeno je da je "Srbija više puta pozivana da se angažuje" i da bi "svaki predlog Srbije za izmenu teksta nacrta rezolucije bio shvaćen veoma ozbiljno"

    Vise puta pozvana ali SPC i politikanti u Srbiji to nece jer bi time priznali odgovornost za pocinjenje zlocine. Jasno i prosto ko pasulj. Nema sta vise da se diskutuje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija