
Oko 10 hiljada građana neće moći da glasa na izborima 2. juna - zbog promene prebivališta
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević kaže da posle izmena Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, oko 52.000 građana neće moći da glasa na novoj, već na staroj adresi.

Foto: 021.rs
Dodaje da će za oko 10.000 njih biti uskraćeno da izraze svoju izbornu volju na izborima 2. juna.
Jelena Žarić Kovačević je navela da je dobro da građani Srbije znaju u kojim će se situacijama naći posle izvršenih izmena zakona, a jedna od njih je da oni koji su se preselili posle 3. jula 2023. godine neće moći da glasaju na novoj adresi.
"Druga situacija se odnosi na one građane koji su se preselili iz lokalnih samouprava u kojima su održani izbori 17. decembra 2023. godine, tako da zapravo sa njihovim, uslovno da kažem, ‘vraćanjem na stare adrese’, oni će izgubiti biračko pravo, odnosno neće moći da glasaju 2. juna 2024. godine", objasnila je ministarka.
Dodala je da shodno izmenama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave sada ima pune ruke posla i da su njihovi referenti u konstantnoj komunikaciji sa referentima u jedinicama lokalnih samouprava, te da su od MUP-a dobili spisak građana koje bi trebalo "vratiti" na prethodne adrese.
"Ono što nas dalje očekuje posle izbora jeste unapređenje sistema i da nađemo mogućnost na koji način te ljude da vratimo na nove adrese na koje su se prijavili, tako da za Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave posao ne prestaje ni posle izbora koji će se održati 2. juna", istakla je ministarka.
Podsetila je da su ovo novine posle izmena Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, koji je nedavno usvojen u Skupštini Srbije na inicijativu opozicionih poslanika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Istraživanje pokazalo: Skoro polovina građana smatra da je korupcija u porastu
31.03.2025.•
0
Istraživanje o percepciji korupcije pokazalo je da 27 odsto građana misli da je nivo korupcije veoma povećan, 23 odsto ispitanika kazalo je da je malo povećan, 35 odsto smatra da nije bilo promena.
Pernat: Policija me zvala na razgovor jer sam prijavila zdravstvene probleme posle 15. marta
31.03.2025.•
0
Poslanica poslaničke grupe "Pokret radnika sloga - struka" Sonja Pernat rekla je da je pozvana na informativni razgovor u policiju u Zrenjaninu.
Suprug napadnute dekanke Natalije Jovanović tužio Vučića
31.03.2025.•
0
Zbog optužbi izrečenih na televiziji o njemu i njegovoj supruzi, dekanki Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović, političar Branislav Jovanović podneo je tužbu protiv Aleksandra Vučića.
RHMZ: Naredna četiri dana porast vodostaja Dunava i Save
31.03.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je da će vodostaji Save u naredna četiri dana biti u manjem porastu, sa prevazilaženjem granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Profesor iz Slovenije o lekarima, protestima: Srpske lekare godinama ponižavaju, treba da dignu glas
31.03.2025.•
0
O platama srpskih lekara, protestima studenata, podršku Vučiću iz Ljubljane, pričao je prof. dr Borut Štrukelj, profesor na Farmaceutskom fakultetu u Ljubljani.
Počinje isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja korisnicima restitucije
31.03.2025.•
0
Agencija za restituciju objavila je da danas, 31. marta za korisnike restitucije počinje isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja.
Vučić počinje konsultacije o mandataru, hoće li se opozicija odazvati: "Nema dogovora sa lopovima"
31.03.2025.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će konsultacije o mandataru za sastav nove vlade početi danas, 31. marta.
Profesor Samardžić: Vlasti ne odgovara da ide na izbore - opozicija bi ih bojkotovala
31.03.2025.•
2
Profesor Fakulteta političkih nauka Slobodan Samardžić ocenio je da aktuelnoj vlasti više odgovara da formira vladu nego da ide na izbore te dodao da glasanje u postojećim uslovima ne bi imalo smisla.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
2
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Vodostaj Save kod Šapca raste umereno: Vrh se očekuje ove nedelje
31.03.2025.•
0
Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Šapca Ivan Spajić kaže da vodostaj Save u šabačkom području raste umereno, usled pojačanih padavina tokom prethodnih dana i većih poplava u Republici Srpskoj.
Tri osobe poginule, a četiri povređene u lančanom sudaru kod Donjeg Milanovca
31.03.2025.•
0
Tri osobe su poginule, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko pola dva na putu od Donjeg Milanovca ka Hidroelektrani Đerdap 1.
Protest u Nišu: "Napad na dekanku nije nasilničko ponašanje, već pokušaj ubistva"
30.03.2025.•
8
Profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Dušan Aleksić rekao je da današnji napad na dekanku tog fakulteta Nataliju Jovanović nije nasilničko ponašanje na skupu, već pokušaj ubistva.
Udružena prosveta Srbije poziva na jednodnevnu obustavu nastave u znak podrške Nataliji Jovanović
30.03.2025.•
6
Udružena prosveta Srbije pozvala je sve radnike u prosveti i one koji nisu u obustavi nastave, da sutra, 31. marta obustave nastavu na jedan dan u znak podrške napadnutoj dekanici Nataliji Jovanović.
ProGlas: Napad na dekanku kulminacija ataka vlasti na sve segmente pobunjenog društva
30.03.2025.•
5
ProGlas i savez "SOS" saopštili su da je nasrtaj na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović "samo kulminacija višemesečnih ataka nosilaca vlasti na sve segmente pobunjenog društva".
Roglić: Leks specijalis o produžetku akademske godine moguć, ali zavisi od završetka blokada
30.03.2025.•
7
Dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu Goran Roglić kaže bi donošenje leks specijalisa o produžetku akademske godine možda moglo da ima svrhu, ali da sve zavisi od toga kada će se završiti blokade.
FPN: Informer zloupotrebljava gradsku frekvenciju za vređanje studenata
30.03.2025.•
2
Uprava Fakulteta političkih nauka ocenila je da glavni i odgovorni urednik Informera Dragan Vučićević i drugi zaposleni "zloupotrebljavaju gradsku frekvenciju" za vređanje studenata i profesora.
Arhiv javnih skupova: 9.500 studenata na jučerašnjem protestu ispred Informera
30.03.2025.•
2
U protestnoj akciji "Dezinformer", koju su organizovali studenti Fakulteta političkih nauka ispred zgrade TV Informer, bilo je prisutno oko 9.500 studenata i građana, objavio je Arhiv javnih skupova.
Mali tvrdi da je Đilas kritikama na račun vlasti "stvorio kontekst društvene netrpeljivosti"
30.03.2025.•
13
Ministar finansija u tehničkoj Vladi Siniša Mali, optužio je predsednika SSP-a Dragana Đilasa, da je "kreator narativa nasilja u Srbiji".
U Žarkovu automobilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine
30.03.2025.•
2
U beogradskoj opštini Čukarica, danas je vozilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Za jednu licencu špijunskog softvera i do 30.000 dolara: Ko plaća Pegazus da bi pratio novinare?
30.03.2025.•
1
Izraelska kompanija NSO Group koja proizvodi softver Pegazus navela je da se on koristi "isključivo od strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma".
Komentari 9
Brana
Odlično
milicica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar