Ni na istok, ni na zapad: "Režim sprovodi jednu vrstu propagandne spoljne politike, cena nije mala"

Burno diplomatsko proleće u Srbiji. Poseta predsednika Kine, borba protiv rezolucije o Srebrenici, poseta Olene Zelenske i ministra spoljnih poslova Ukrajine, kampanja protiv Kosova u Savetu Evrope.
Ni na istok, ni na zapad: "Režim sprovodi jednu vrstu propagandne spoljne politike, cena nije mala"
Foto: 021.rs
Kao na traci ređaju se važni spoljnopolitički događaji. Neki bi rekli, puni nedoslednosti i lutanja srpske spoljne politike, koju pojedini analitičari opisuju kao šizofrenu, piše Dojče vele (DW).
 
Deklarativno i dalje na evropskom putu, Srbija ili, tačnije, njen predsednik Aleksandar Vučić pokušavaju da nađu saveznike na svim stranama, što posmatračima sa strane izgleda kao spoljnopolitička šarenica u kojoj je teško pronaći sistem.
Duško Lopandić, predsednik Foruma za međunarodne odnose, ističe za DW da srpska spoljna politika ima mnogo sličnosti sa unutrašnjom politikom.
 
Jer, kao što je Srpska napredna stranka takozvana catch all partija – nema svoju ciljnu grupu niti jasan profil, nego bi da svi glasaju za nju – tako je i diplomatski zahvat širok, smatra Lopandić.
 
"Ta široka diplomatija koristi se pre svega u svrhu promocije režima i za unutrašnju propaganda. Imamo veoma neuspešnu spoljnu politiku kada je reč o evropskim integracijama i regionalnoj saradnji. Umesto toga režim sprovodi jednu vrstu propagandne spoljne politike“, ocenjuje on.
Ipak, drugi sagovornik DW misli da u takvoj politici ima nekog sistema.
 
"Fokus je sada na dve ose, a to su Amerika i Kina“, kaže Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove.
 
"Evropska unija je na trećem mestu, a na četvrtom Rusija. Sada su sve karte stavljene na neku realpolitiku, koja počiva na određenoj vrsti transakcionog odnosa, i čiji je cilj održavanje postojeće elite na vlasti. Pošto kontrolišu sve procese u zemlji, oni mogu da vode takvu quid pro quo spoljnu politiku“, smatra Novaković.
 
Duško Lopandić pak govori o improvizaciji – o važnoj poseti kineskog predsednika Sija koja pak nije na ravnopravnim osnovama, o poseti ukrajinske delegacije "koja je pre svega vezana za odnose sa Amerikom".
 
"Onda imamo da se EU jednog dana kritikuje, dok se drugog dana kaže da smo na evropskom putu. To je žongliranje pri kojem se postavlja pitanje cene takve politike, a ona nije mala“, skreće pažnju Lopandić.
 
Srbija i Ukrajina – odnosi u ilegali
 
Poseta supruge ukrajinskog predsednika Olene Zelenske i ministra spoljnih poslova Dmitrija Kulebe zanimljiva je utoliko što su režimski mediji o toj poseti jedva i izvestili.
 
Igor Novaković primećuje da "vlast kontroliše podjednako proruski i prozapadni narativ u medijima. Time se umanjuje značaj Zapada i EU sa jedne strane, a sa druge strane se sprečava neka dublja manipulacija sa ruske strane."
 
"Režim sprovodi već dugo antizapadnu kampanju, i u nešto manjoj meri prorusku kampanju", navodi Duško Lopandić.
 
"Zaista je zanimljivo da je ta poseta tako skromno zabeležena, jer tu nije bila samo supruga ukrajinskog predsednika nego i njihov ministar spoljnih poslova. Ta kampanja se na kraju odrazila i na stavove javnog mnjenja, koje je pretežno prorusko. U tom smislu okretanje Ukrajini sigurno nije popularno u ovom trenutku“, kaže Lopandić.
 
Podrška Dodiku
 
Naredni dani svakako će biti obeleženi najavljenim usvajanjem rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama. Borbu vlasti u Beogradu protiv te rezolucije Igor Novaković ocenjuje kao podršku Miloradu Dodiku.
 
"Paradoksalno, ta priča stigla je u pravo vreme za Vučića i Dodika koji imaju gomilu problema na unutrašnjem planu. Ova tema može da se iskoristi za mobilizaciju ljudi“, ocenjuje Novaković.
 
U tom kontekstu politički vrhovi Srbije i Republike Srpske najavljuju veliki srpski Sabor 8. juna u Beogradu. Sabor će uslediti nakon sednice Generalne skupštine UN u četvrtak (23. maj) na kojoj će se raspravljati o rezoluciji o Srebrenici, kao i posle lokalnih izbora u Srbiji (2. jun).
 
Duško Lopandić taj sabor vidi kao deo populističko-nacionalističke kampanje.
 
"Ona je deo ideologije vladajućeg režima, koja proizilazi iz njegovih radikalskih korena. Buka oko rezolucije je povezana sa tim korenima, jer setimo se da je Vučić lepio plakate sa imenom Ratka Mladića preko naziva Bulevara Zorana Đinđića“, podseća Lopandić.
 
Kosovski autogol
 
Srpska diplomatija je uložila i veliki napor da spreči ulazak Kosova u Savet Evrope što je, za sada, uspelo. U petak (17. maj) Kosova nije bilo na dnevnom redu jer su zemlje Kvinte insistirale na početku formiranja Zajednice srpskih opština, što Priština odbija.
 
Sagovornici DW nisu sigurni da je to diplomatska pobeda Srbije već pre govore o pogrešnim koracima Prištine.
 
"Do ovakvog rezultata je dovela nekooperativnost koju Kurti pokazuje godinama i negiranje dela Briselskog sporazuma“, zaključuje Duško Lopandić.
 
Slično smatra Igor Novaković: "Kosovo će verovatno ići na vanredne parlamentarne izbore, i za Kurtija može biti štetan bilo koji potez koji sugeriše da ZSO može biti nešto više od obične nevladine organizacije. Kosovske vlasti se na taj način ponašaju veoma slično srpskim vlastima, prilično transakciono i nepopustljivo.“
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Професор

    19.05.2024 16:57
    Хвала западу што је и многе прозападне Србе окренуо према Русији. Ако нас је 80-тих било око 20% блиских Русији данас је то већ 50% а неутралних 20%.
  • zztop

    19.05.2024 09:48
    I buridanov magarac je krepo jel se nije mogao odlučiti sa koje hrpe sena će jesti ...
  • Nikola

    19.05.2024 09:17
    Spoljna politika Srbije je jako losa kopija Titove nesvrstane SFRJ. Tito je imao nesvrstane zemlje uz SFRJ dok Srbija ima Republiku Srpsku sa izblamiranim Dodikom na celu i nikog vise. Lelujamo se kao list na vetru, kako vetar dune mi se okrecemo. Na kraju nas niko nece hteti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Za makete na izložbi Expo 12 miliona dinara

Studio za prostorni dizajn "Modelart arhitekti" dobio je 11,97 miliona dinara bez PDV-a za posao izrade i servisiranja maketa za međunarodnu specijalizovanu izložbu Ekspo 2027.