Drakulić: Hoćemo da uništimo zemlju zbog rudnika litijuma za 180 miliona evra godišnje

Vlasnik "Point grupe" Zoran Drakulić rekao je da bi cela Srbija mogla da se greje na domaću biomasu i da se iz tog obnovljivog izvora može proizvoditi i električna energija.
Drakulić: Hoćemo da uništimo zemlju zbog rudnika litijuma za 180 miliona evra godišnje
Foto: 021.rs
Naveo je da mu nije jasno zašto se nastavlja gasifikacija kada se najavljuje mogućnost prestanka korišćenja tog energenta u Evropi 2028. godine.
 
"Pričamo o energetskoj samostalnosti Srbije, a guramo gas koji u Evropi neće smeti da se koristiti od 2028. godine. Potpuni promašaj. Ja to ne razumem, našu zelenu energiju uništavaju, a mogli smo celu Srbiju da grejemo i snabdevamo strujom u jednom delu godine na biomasu", rekao je Drakulić.
Dodao je da je vlast u Srbiji "uništila 90 proizvođača biomase koji četiri meseca ne rade, a da je to gorivo budućnosti, naročito zbog nove brzorastuće biljke, košarska vrba, od koje može da se proizvodi taj energent".
 
U proizvodnju košarske vrbe, kako je rekao, Srbija bi mogla da investira, jer postoji zemljište koje se ne obrađuje i mogla bi da se zasadi ta biljka, ali "iz korupcionih razloga se guraju neki drugi energenti".
Istakao je da je košarska vrba "fantastična" biljka, koja se zasadi i dvadesetak godina sama raste i daje 60 tona biomase po hektaru, a poljoprivrednik može da zaradi, njenim uzgajanjem, 2.000 evra po hektaru, što je više nego da gaji pšenicu i kukuruz.
 
"Mogli bi šest meseci da grejemo Srbiju i šest meseci proizvodimo struju, za to je potrebno zasaditi 300.000 hektara te vrbe, a danas ima oko 800.000-900.000 hektara neobrađene zemlje i kada bi se uključili fakulteti, problem bi mogao da se reši za pet godina i Srbija postane enegetski nezavisna. Ali vlast neće, razmišlja od danas do sutra", rekao je Drakulić.
 
Naveo je da država neće da dozvoli privatnim firmama da balansiraju energiju kako bi se povećala njena proizvodnja iz obnovljivih izvora.
 
Hrvati će, kako je rekao, uložiti 500 miliona evra u kupovinu baterija od Kine i Koreje za skladištenje struje, jer je to najveći problem za solarne i vetroelektrane, pošto tu proizvodnju električne energije ne može da prihvati elektromreža.
 
Na pitanje ko laže građane o prihodima od, eventualne eksploatacije litijuma, Drakulić je rekao da "laže državno rukovodstvo jer priča o prihodima u milijardama, a predstavnik Rio tinta kaže da bi Srbija od rudne rente za eksploataciju imala prihod od 180 miliona evra godišnje".
 
"Hoćemo da uništimo tu zemlju za 180 miliona evra godišnje. Očigledno je taj lobi za eksploataciju litijuma jak, strašno mnogo para se troši na propagandu, a niko ne gleda dugoročan interes Srbije, na šta će da liči za nekoliko godina, treba li da postane Kongo", rekao je Drakulić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Истина

    20.05.2024 11:16
    Рече "господин"кои се накупово за динар радничке,народне муке од 2000.год.ни сам незна колико па му мало!Док се овај народ не реши политичара из 90.год,2000.год. нема њему среће али свих и власти и ових назови опозиционара који су нас већ једном "јахали"!
  • Логичар

    20.05.2024 10:09
    Читам коментаре
    Чињеница је да планирају да девастирају Србију и Риом и са још двадесетак рударских компанија свих врста, као и да се путеви граде ради лакшег транспорта руде, а не очувања мањих средина, али је страшно што ова као опозиција није опозиција тим пројектима.

    Док се народ организује и брани, има наде...док не ударе на народ.
  • Rade

    19.05.2024 22:19
    Litijum
    Ne lažu za milijarde , uzeli su provizije u tom iznosu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija