Koliko je realan ulazak Srbije u EU 2030: Sankcije Rusiji, sporazum sa Kosovom, manje korupcije...

Iako je tehnički spremna za otvaranje novog klastera, dalji napredak Beograda u integracijama zavisi od političke volje da uvede sankcije Rusiji, dogovori sporazum sa Kosovom, reši korupciju...
Koliko je realan ulazak Srbije u EU 2030: Sankcije Rusiji, sporazum sa Kosovom, manje korupcije...
Foto: 021.rs
SNS sve to ne želi da uradi, kažu sagovonici Danasa komentarišući izjavu predsednika Srbije na samitu Zapadnog Balkana i EU da će Srbija i ovaj region čekati šest godina za ulazak u EU i da se to neće dogoditi pre ulaska Ukrajine.
 
Vučić je nedavno naveo da se u junu očekuje velika pobeda Ukrajine na političkom planu u Briselu i da je njegova procena da kad god da bude ulaz, niko neće ući pre, možda istovremeno sa Ukrajinom.
 
"Za njih je Ukrajina apsolutno najvažnija, ima ogroman broj stanovnika, značajna teritorija, u ratu su, sve razumemo", rekao je Vučić i dodao da očekuje da u EU istovremeno uđu Ukrajina, Moldavija, Gruzija i Zapadni Balkan, ali da nije siguran da li će neka zemlja Zapadnog Balkana biti izuzetak.
Vučić je i ranije govorio da Srbija nikada nije imala političku podršku EU za integracije kakvu sada dobija Ukrajina.
 
"Nemam ništa protiv Ukrajinaca, ali dodeljivanje Ukrajini statusa kandidata za članstvo u EU u roku od godinu dana od podnošenja zahteva i potencijalno otpočinjanje pregovora sledeće godine, pokazuje nam da takva politička podrška nikada nije postojala za nas (Srbiju)", rekao je Vučić u septembru 2023. britanskom dnevnom listu Fajnenšel tajms.
 
Budući da su pregovori Srbije i EU u zastoju zbog, između ostalog, i pogoršanja odnosa sa Kosovom i neuvođenja sankcija Rusiji, te da otvaranje klastera ne napreduje, postavlja se pitanje da li je realno da za šest godina, kako kaže Vučić, Srbija postane članica.
Moguće da je ova njegova procena zasnovana na obećanju Unije da će ubrzati proces prijema šest zemalja Zapadnog Balkana, kao i na rečima predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela koji je nagovestio da će Unija biti spremna za prijem novih članica do 2030.
 
Bojana Selaković, koordinatorka Nacionalnog konventa za EU, za Danas kaže da se licitiranje rokovima do sada pokazalo kao izuzetno nezahvalno, ali da nekako postoji pritisak vrlo često da se daju ocene tog tipa.
 
"Oni jesu i realni i nerealni. Srbija jeste tehnički spremna da otvori jedan novi klaster, to znači i nova poglavlja, ali za to su postojali uslovi i ranije. Međutim, čak i da ne postoje politički uslovi koji su posledica novih geopolitičkih preokreta, dalje tehničko usaglašavanje se ne može desiti bez odgovarajućeg pomaka u već otvorenim oblastima, posebno onima koji se deo osnovnih principa EU. Dakle, od stepena političke volje da se dese odlučni koraci u ovim oblastima zavisiće da li je ovaj rok realan ili ne", navodi ona.
 
Kako pojašnjava, na primer, ako Srbija i otvori klaster 3 ili napreduje u nekim ekonomskim poglavljima, a usvoji zakon o tzv. stranim agentima što se sa formiranjem nove vlade ponovo najavljuje, i tako značajno uruši stanje medijskih sloboda i položaj civilnog društva, teško da će moći da dokaže volju da je državnom vrhu članstvo u EU zaista cilj, ne samo za pet godina nego ikada.
 
Vladimir Međak, potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji, precizan je kad kaže: "Da bi Srbija ušla u EU 1. januara 2030. mora da završi pregovore sa EU do decembra 2027. i ispuni sve obaveze kako bi zatvorila pregovore do septembra 2027. To je manje od tri i po godine da uvede sankcije Rusiji, dogovori pravnoobavezujući sporazum sa Kosovom, reši korupciju i organizovani kriminal, obnovi demokratiju i slobodne izvore. SNS sve to ne želi da uradi."
Na samitu lidera Zapadnog Balkana i EU premijer Albanije Edi Rama naveo je da su potrebni čvršća regionalna saradnja i brže reforme kako bi se nastavio proces pristupanja regiona Uniji, dodajući da je cilj Albanije da bude spremna za članstvo 2027.
 
Rama je istakao i da "nema smisla" da se zemlje regiona na putu ka EU međusobno blokiraju.
 
"Želimo da nas posmatraju kao države članice u smislu ponašanja, a nastavljamo da se blokiramo. To nema smisla. Treba da izostavimo politiku i bilateralna pitanja iz ove situacije. Ako sve uradimo na evropski način, to će razvedriti atmosferu", rekao je albanski premijer.
 
Na to je reagovao Vučić rečima da će region ipak čekati da u Uniju prvo uđe Ukrajina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Poglavlje 35

    20.05.2024 11:18
    Naslov nije dobar ne traži se nikakav sporazum, u Poglavlju 35 jasno piše traži se priznanje nezavisnosti Kosova od strane Srbije.
    Pošto priznanje Kosova ne dolazi u obzir ni sada ni za hiljadu vekova, da nebi gubili vekovima vreme Srbija treba odmah danas da traži članstvo u BRICS.
    A Vučića oterati ako to danas ne uradi, i dovesti onoga koji će Srbiju da učlani u BRICS.
    Čak i da Kosovo nije uslov i da sve EU zemlje kažu Kosovo je Srbija, finansiski je za Srbiju neisplativo da se učlani u EU i da se odrekne fantastičnog ugovora o slobodnoj trgovini sa Kinom !
  • @Puko

    20.05.2024 10:11
    Rekao bih da je to zato što si previše glup pa nisi umeo ni taj minimum - da pročitaš da se novac za obradu vize ne vraća, što i ne čudi obzirom da izgleda misliš da ti tih 160 dolara uzima Srbija pa si rešio na ovom mestu da tražiš odgovor na pitanje. No evo mogu ti predložiti odgovor zašto ne dobijaš vizu: zato što službenici američke ambasade čitaju 021 tekstove i komentare i uvereni su da je onako kako vi nas uveravate svakog dana da niko nema ni za hleb i da su svi siromasi koje pas nema za šta da ujede, te vam ne daju vize jer sumnjaju da želite da odete tamo radi turizma. Jesi li zadovoljan?
  • Mile

    20.05.2024 09:18
    Vecina...
    stanovnika nije za ulazak u EU!!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija