Predstavnica Nemačke u UN: Rezolucija o Srebrenici nije usmerena protiv Srbije, već počinilaca

Stalna predstavnica Nemačke u UN Antje Lenders poručila je da rezolucija o uspostavljanju 11. jula kao Međunarodnordnog dana sećanja na genocid u Srebrenici nije uperena protiv Srbije.
Dodala je da je Srbija vredan član ove organizacije, pozivajući države da podrže tekst.
 
Ona je, predstavljajući Nacrt rezolucije, dodala da su šireni lažni navodi o tekstu rezolucije, koja nije uperena protiv bilo koga, posebno ne Srbije kao vrednog člana organizacije, već isključivo protiv počinioca genocida.
"Naša inicijateva treba da oda poštu nastradalima i pruži podršku preživalima. Označavanje 11. jula kao Međunarodnog dana sećanja na Srebrenicu treba da omogući godišnje obeležavanja dana u UN i sadrži jezik protiv poricanja genocida", rekla je Lenders.
 
Prema njenim rečima, u nacrt rezolucije su uneta i dva amandmana jer je Crna Gora tražila da se podvuče da je odgovornost individualna i da ne može da se odnosi ni na jednu etničku grupu.
"Sve etničke zajednice tokom rata u BiH su stradale i želimo da sve žrtve budu priznate. Pozivam sve članice da podrže ovu rezoluciju i glasaju ako bude stavljena na glasanje. Ujedinjene nacije nastale su na pepelu koji je ostavio režim nacističke Nemačke i naš zajednički cilj je da izgradimo sistem kako se takvi zločini ne ponove", rekla je ona.
 
Lenders je podsetila na to da su pre pre skoro 30 godina 8.372 bosanska muslimana sistemski pogubljena u Srebrenici počev od 11. jula 1995. godine.
 
Ona je rekla da će tekst rezolucije doneti pomirenje za sadašnjost i budućnost, pozdravljajući što su tekst podržale i pojedine organizacije mladih iz Srbije.
 
Sednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (GS UN), na kojoj se glasa o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, počela je danas u Njujorku minutom ćutanja za poginulog iranskog predsednika Ebrahima Raisija.
 
Rezolucijom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju se negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
 
Uz predlagače Nemačku i Ruandu, sponzori rezolucije su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, BiH, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalska Ostrva, Norveška, Novi Zeland, Poljska, SAD, Severna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu, navodi se u nacrtu dokumenta.
 
U nacrtu rezolucije se podseća na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu i Međunarodnog suda pravde u Hagu, kojima je zločin u Srebrenici okarakterisan kao genocid.
 
Podseća se i da se 2025. navršava 30 godina od genocida u Srebrenici u kojoj su 1995. izgubljena najmanje 8.372 života.
 
Srbiju na sednici GS UN predstavlja predsednik Aleksandar Vučić, koji je sinoć izjavio da će se prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici videti "ko su prijatelji Srbije, ko su lažni prijatelji i ko su oni koji nikad nisu bili prijatelji Srbije".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dada

    24.05.2024 13:13
    Lala
    Puštajte Srbe iz zatvora jer Hrvati i Muslimani svojima ne sude...Sada nam je jasno bratstvo i jedinstvo i ko je vera, a ko je nevera.
  • Heruvim

    24.05.2024 11:57
    Auh
    Al je Vučko postavi na mesto juju , nije smela ni da se javi kad je videla ishod 84:107
  • 313z

    24.05.2024 07:49
    Samozaluđivanje
    @ mns
    generalno...
    hvala vam što ste pokazali pravo lice ... treba da se zna da smo sa takvom EU završili !!!!

    Pre se može reći da je EU sa nama završila. Još ćemo se češati tamo gde nas ne svrbi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija