Vučić o UN: Završio sam ovde karijeru, nikada mi neće oprostiti - ovo je bio ekser u sanduk

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras u Njujorku da je rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici bio "veliko iznenađenje, gotovo zaprepašćenje" za mnoge u sali.
Dodao je da mu inicijatori tog dokumenta "nikad neće oprostiti" lobiranje protiv njegovog usvajanja.
 
"Ja sam večeras ovde završio karijeru, nikada mi ovo neće oprostiti. Mnoge stvari mi neće oprostiti, ali ovo je bio ekser u sanduk. Oni su uradili sve da nas pobede, a mi smo se vinuli u visine. Ne mogu da kažem da smo pobedili, jer su takve procedure, ali svakome je jasno kakav je rezultat", rekao je Vučić novinarima po završetku sednice GS UN.
Vučić je kazao da se danas prvi put desilo da u GS UN nije jednoglasno usvojena rezolucija na temu genocida, a da su mnoge od 84 zemlje koje su glasale "za" bile izložene "pritiscima i pretnjama" od sponzora tog dokumenta.
 
"Za rezoluciju su glasale 84 zemlje, a 87 nije. Kad Amerikanci ili Rusi nešto predlože, ne mogu da dobiju ovoliko glasova koliko je Srbija dobila (protiv i uzdržani)", naveo je Vučić i zahvalio se svim zemljama koje su glasale protiv, ili su bile uzdržane.
On je rekao da želi da se zahvali Rusiji i Kini što su glasale protiv rezolucije, ali i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), koji su bili uzdržani, iako su mnogi očekivali da glasaju "za".
 
"Do zemlje se klanjam prijatelju Srbije, šeiku Mohamedu bin Zajedu Al Nahjanu! Nikada vam ovo Srbija neće zaboraviti! Ogromno hvala našoj mađarskoj braći, ali i Slovacima, Grcima, Kipranima, koji su se usudili da budu uzdržani i pokazali prijateljstvo prema Srbima. Hvala brojnim azijskim i afričkim zemljama koje su razumele o čemu je reč", rekao je Vučić.
 
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić rekao je večeras novinarima da je "jedan od najvažnijih rezultata današnjeg glasanja to što će svako ko bude hteo da ide protiv Srbije ubuduće dva puta razmisliti".
 
"Mi smo sada, na najosetljivijoj temi, uspeli da imamo 107 zemalja koje nisu protiv nas. To nam širi polje u kojem možemo da razgovaramo i o Kosovu i o drugim pitanjima. Mnogi svetski lideri su zbog ličnih odnosa sa predsednikom Vučićem prelomili da ne podlegnu pritiscima velikih sila da glasaju za rezoluciju", kazao je Đurić.
 
Naveo je da je "srećan što su UN kolektivno rekle ‘ne’ diktatu" i dodao da je Srbija "poslala poruku da je zemlja mira, ali i rekla ‘ne’ pravljenju hijerarhije među žrtvama i stavljanju žiga sramote celom jednom narodu".
 
Za rezoluciju, kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i kojom se osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, glasali su predstavnici 84 države, među kojima su sve zemlje Kvinte, veliki broj članica Evropske unije i sve bivše jugoslovenske republike osim Srbije.
Protiv rezolucije je glasalo 19 država – Srbija, Mađarska, Kina, Rusija, Belorusija, Kuba, Severna Koreja, Sirija, DR Kongo, Nikaragva, Dominika, Eritreja, Esvatini, Grenada, Mali, Nauru, Sao Tome i Principe, Antigva i Barbuda, Komori.
 
Uzdržano je bilo 68 država, među kojima su Grčka, Slovačka, Kipar, Jermenija, Gruzija, Indija, Brazil, Argentina, Meksiko, UAE, Alžir i Angola. Među državama koje nisu glasale su Izrael, Azerbejdžan, Venecuela i druge.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 120

  • Jakobsfield

    26.05.2024 12:09
    Ljubomora
    Sve je ovo zbog Tebe, Predsedniče, zato što se boriš kao lav, i ne savijaš kičmu! A oni ne vole lavove, jer su na njima i oko njih stalno neke muve.
  • Bob

    26.05.2024 09:24
    Pobeda
    I kako ono bi. Mi smo pobedili, oni vode 8 : 0.
  • Rade

    25.05.2024 23:14
    A da ti završiš karijeru na svim poljima, osvanulo bi narodu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija