Stambene zgrade će biti sanirane u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu, Pirotu, Užicu, Vranju, Trsteniku, Čačku, Kraljevu, Negotinu, Nišu, Novom Pazaru, Pančevu i Zrenjaninu.
Sprovođenje mera energetske efikasnosti omogućiće uštede energije više od 35 odsto, odnosno 81.000 MWh godišnje, kao i smanjenje emisija ugljen-dioksida od 20.000 tona godišnje.
Pored smanjenja troškova za grejanje, ključni cilj projekta je omogućavanje prelaska na naplatu po utrošku svih potrošača koji trenutno paušalno plaćaju uslugu grejanja.
Početak radova planiran je za drugi kvartal 2025. godine.
Resorno ministarstvo i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), u saradnji sa 14 jedinica lokalne samouprave i gradskim toplanama, realizuju "Javni ESCO projekat", s ciljem pružanja podrške stambenim zgradama u unapređenju energetske efikasnosti, smanjenju potrošnje energije i prelasku na naplatu po utrošku.
Projektom je predviđeno pokrivanje troškova izrade elaborata energetske efikasnosti i odgovarajućih studija za stambene zajednice, kao i subvencije u iznosu od 50 odsto vrednosti investicija, dok će stanari svoja ulaganja otplaćivati kroz račune za grejanje, koji se neće značajno povećati u odnosu na raniju naplatu.
Vrednost projekta iznosi 64,5 miliona evra, od kojih je 50 miliona evra zajam EBRD, a 14,5 miliona evra obezbeđuje se iz donacija. Donacija u iznosu od dva miliona evra obezbeđena je iz fondova Švajcarske kancelarije za saradnju.
Rang listu svih zgrada po gradovima možete pronaći
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
МК
U Novom Sadu nema, sem u užem centru, stvarno vrednih starih zgrada. Ima delova grada gde preovlađuju privatne porodične kuće, većinom dosta stare, koje su i lepe i dobro se održavaju. Veći deo grada, već koji minut od centra činile se kuće prizemljuše, najjednostavnije gradnje, seoskog tipa, s velikim baštama koje su imale i ekonomski značaj.
Stare fabričke zgrade zatvorenih fabrika niti su pod zaštitom, niti imaju neki značaj. Ako Vam je važna istorija, a jeste važna, treba je bolje poznavati!
Uzgred, od nekog ko misli da se se razume u arhitekturu, očekuje se da se razume i u jezik: "opala" nije isto što i "pala", terasa je mogla pasti, a ne opasti!
+Vrednost stanova
Moguće je da to stanari ne razumeju, da ne vide sopstvenu korist, zato o tome treba više pričati u medijima.
Ljudi po navici odbijaju sve što je novo i nepoznato a sanacija zavisi od toga da li će stanari svake od tih zgrada dati saglasnost.
Potrebno će biti da najverovatnije 2/3 stanara u zgradi da saglasnost na predložene mere.
Autentično
U Novom Sadu neće ostati ništa od istorije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar