
Holandija odobrila eutanaziju osobi sa depresijom: U Srbiji već 15 godina polemika oko tog postupka
Holanđanki Zoraji ter Bek (29) je u nedelji za nama odobrena eutanazija zbog teške duševne patnje.

Foto: Pixabay
U Holandiji je ova procedura odobrena od 2002. godine, ali se povela žučna rasprava o tome da li fizički zdravoj osobi treba odobriti "ubistvo iz milosrđa".
Njen video u kom je saopštila da je dobila odobrenje za eutanaziju proširio se društvenim mrežama. To je pokrenulo niz komentara na društvenim mrežama. Lekarka koja se bavi palijativnom negom kaže da je ta vest ispunila ogromnom uznemirenošću. Ona kaže da je ovo duboka promena u evoluciji onog što biti doktor podrazumeva, a to je nenanošenje štete.
Jedan psihoterapeut je komentarisao: "Niko me ne može ubediti da je to u redu". Ima i oni korisnika koji smatraju da je to krajnja sloboda.
Eutanazija zbog mentalnih bolesti je kontroverza u Holandiji. Recimo, 2010. godine su dve osobe podvrgnute eutanaziji zbog mentalnih problema. Od tada se broj povećava, te je tako 2023. godine bilo 138 osoba koje su podvrgnute toj proceduri. Koliko su Holanđani otvoreni po tom pitanju govori podatak da je vlada dala zeleno svetlo da se i deca mlađa od 12 godina mogu podvrgnuti toj proceduri.
Eutanazija nije dozvoljena u Srbiji, ali...
Advokatica Marina Mijatović kaže da je eutanazija dozvoljena u mnogim evropskim državama poput Holandije, Belgije, Španije, Švajcarske, Portugalije, ali i u SAD. Navela je da se sada i u Francuskoj govori o uvođenju jedanog oblika eutanazije.
"Nekako se najviše priča o Holandiji koja je prva počela da primenjuje eutanaziju. Međutim, ta procedura oduvek postoji, samo nisu postojale jasne procedure. Srbija nema pravni okvir o eutanaziji. Debatuje se o tome već petnaest godina. U nacrtu Građanskog zakonika postoji jedna norma koja kaže da možemo da uvedemo eutanaziju. Ta norma kaže da bi trebalo detaljnije urediti kompletnu proceduru nekim drugim zakonom", rekla je Mijatović za Euronews Srbija.
Dodaje da je reč o složenoj proceduri, jer se uvek priča o zloupotrebama. Napominje i da zloupotrebe ne smeju biti argumentacija da se zbog toga "ne usvajaju zakoni".
"Što se tiče Srbije mislim da ne moramo da čekamo usvajanje Građanskog zakonika, jer je pitanje da li će ikada do toga doći. Medicina i pravo se razvijaju. Razvijaju se društva. Mislim da bi trebalo što pre da usvojimo taj zakon, da imamo regulisanu ovu oblast. Kod nas je po Krivičnom zakoniku i Zakonu o pravima pacijenata zabranjena eutanazija, bilo koji oblik", navela je ona.
Dodaje da je najveći problem u Srbiji što se ne vide pacijent i njegove potrebe. Takođe, dosta je i lekara protiv te procedure.
"Smatram da svako od nas ima pravo da odlučuje o svom životu, zdravlju i načinu umiranja. Kada kažemo eutanazija, mislimo samo na smrt. To je, zapravo, dostojanstveno umiranje. Pacijent razgovara sa lekarima, dobije precizne informacije, pravne procedure treba da budu precizno definisane zakonom, podzakonskim aktima", navela je ona.
Koje su moguće zloupotrebe?
Kada su u pitanju zloupotrebe kod eutanazije, Mijatović kaže da se najviše misli na imovinsko-pravna pitanja.
"Zapravo, na to se misli ukoliko bi pacijent bio u besvesnom stanju, šta bi se desilo kada neko drugi iz porodice odlučuje o njegovim pravima. Zakon o pravima pacijenata je generalno osnova za sva prava pacijenata. Norme iz tog zakona se mogu primeniti i na konkretne situacije", rekla je ona.
Podseća da je u pitanju zakon iz 2013. godine i da većina građana nije upoznata šta im on omogućava.
Neurolog, prof. dr Tihomir Ilić kaže da je eutanazija filozofsko-etička dilema, a ne samo medicinska. Često je, kako kaže, obavezujući uslov da se radi o terminalnoj bolesti sa izvesnim smrtnim ishodom, što nije slučaj devojke iz Holandije.
"Mi mentalne bolesti doživljavamo kao nešto što je odvojeno od naše fizičke strukture, a nije tako. Prema mom shvatanju medicine, reč je o telesnoj bolesti. Međutim, ona ne učestvuje u određenju izvesnog smrtnog ishoda. Depresija u tom aspektu nije fatalna bolest", pojasnio je on.
Napominje da je danas za eutanaziju dovoljno da je bolest neizlečiva i da pacijent trpi nepodnošljivu patnju. To ne mora biti samo kancerski bol, već može biti i duševna patnja.
"Stručna medicinska zajednica je po ovom pitanju veoma podeljena. Stvorena je tenzija između naše obaveze da ublažimo patnju i dužnosti da sačuvamo život. Naime, u orginalnoj verziji Hipokratove zakletve stoji da nikome neću, čak i ako me zamoli, prepisati smrtnosan rastvor ili dati savet koji može prouzrokovati njegovu smrt. U savremenoj verziji se ovo tumači drugačije. Tumači se da se ovakvim činom milosrđa omogućava pacijentu da okonča nepodnošljivu patnju i da se time smanjuje šteta po njega", pojašnjava Ilić.
U tradicionalnom shvatanju medicine smatra se da lekar ne sme da učestvuje u prekidu života i to je suštinski prigovor ovakvim postupcima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Novaković (NPS): Pred kraj godine će se razgovarati o prelaznoj vladi, hteo to Vučić ili ne
17.04.2025.•
1
Potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Borislav Novaković ocenio je da će se, pred kraj godine, razgovarati o prelaznoj vladi.
VIDEO Blokada RTS-a ušla u četvrti dan: Studenti ne odustaju od zahteva
17.04.2025.•
0
Studenti zahtevaju raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili gašenje javnih medijskih servisa.
Advokat Jovan Rajić: Hrvatska državljanka nije napustila Srbiju, čeka se odluka Upravnog suda
17.04.2025.•
0
Pravni zastpunik hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, advokat Jovan Rajič objavio je da ona nije napustila Srbiju i da se čeka odluka Upravnog suda, koji bi odložio izvršenje te odluke.
Grozev: "Izveštaj FSB je uvredljiv za svakog ko kritički razmišlja"
17.04.2025.•
5
Novinar Kristo Grozev izjavio je da je "siguran da je 15. marta korišćen neki oblik zvučnog oružja".
Profesorke i saradnice Filozofskog fakulteta traže reakciju Odbora za rodnu ravopravnost
17.04.2025.•
1
Deo profesorki i saradnica Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvala je univerzitetski Odbor za rodnu ravnopravnost da Vladi Srbije uputi javni prigovor zbog izbora Dejana Vuka Stankovića za ministra.
Rektorski kolegijum beogradskog univerziteta osudio pozivanje rektora Đokića u policiju
17.04.2025.•
0
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu osudio je "neumesno postupanje" prema rektoru tog univerziteta Vladanu Đokiću koji je pozvan da sutra dođe u policiju i da iskaz.
Dačić: Nije istina da je Vučić naredio da policija uz primenu sile deblokira zgradu RTS-a
17.04.2025.•
9
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je neistinita tvrdnja predsednika DS Srđana Milivojevića da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio policiji da uz primenu sile deblokira RTS.
"Kreni-promeni" objavio novi spisak ustanova i preduzeća koje su "pritiskale" da se ide na mitinge
17.04.2025.•
4
Pokret "Kreni-Promeni" objavio je dopunjenu listu institucija koje su navodno ucenjivale zaposlene da idu na miting Srpske napredne stranke.
Održana prva sednice Vlade u novom sazivu, za generalnog sekretara imenovan Petar Janjić
17.04.2025.•
1
Vlada Srbije održala je prvu sednicu u novom sazivu, na kojoj je za generalnog sekretara Kabineta imenovan Petar Janjić.
Na VMA u Beogradu preminula 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima
17.04.2025.•
3
Na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu danas je preminuo Stojanče Stefanov, 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije.
Zekić: Apsolutno sam ubeđena da 99 odsto studenata misli da je REM rok grupa
17.04.2025.•
68
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da "Savet REM bira Skupština Srbije, a ne studenti, plenumi ili neko treći".
Rektor Đokić dobio poziv da se javi policiji, akademska solidarnost poziva na podršku rektoru
17.04.2025.•
17
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić dobio je poziv da se sutra javi policiji u svojstvu građanina.
Ekološki ustanak podneo krivičnu prijavu protiv Vučevića zbog ugrožavanja nezavisnosti Srbije
17.04.2025.•
5
Ekološki ustanak je saopštio da je podneo krivičnu prijavu protiv doskorašnjeg premijera Miloša Vučevića zbog "neovlašćenog ustupanja nadležnosti stranim obaveštajnim službama".
Kako tabloidi simuliraju sleng mladih i prave "dokaze" da su studenti plaćeni: "Begiš, klopa, kinta"
17.04.2025.•
9
U najnovijoj epizodi tabloidne sage "evo dokaza da su studenti plaćeni", objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi, a koje su poprilično neuverljive.
Radić: Analiza ruskog FSB može da se ospori, strani faktor prvi put javno podržava vlast
17.04.2025.•
4
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je izveštaj Ruske službe bezbednosti o upotrebi soničnog oružja "jedan vrlo čudan dokument".
Ponoš: Izveštaj FSB-a pre izgleda kao seminarski rad iz policijske škole u Sremskoj Kamenici
17.04.2025.•
2
Predsednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je da je izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) "sklepan" i da ne izgleda kao da ga je radila ozbiljna služba bezbednosti.
Uhapšena zbog sumnje da je pretila Brnabić preko telefona
17.04.2025.•
7
A.O. (26) iz Beograda uhapšena je zbog sumnje da je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić telefonom uputila preteću poruku.
Bivši specijalac FSB-a i ratni profiteri dobili srpsko državljanstvo po posebnoj proceduri
17.04.2025.•
14
Niz moćnih Rusa povezanih sa Federalnom službom bezbednosti (FSB), profiteri rata u Ukrajini, ali i oligarsi čije su firme pod sankcijama dobili su srpsko državljanstvo van standardnih procedura.
Bivši načelnik VBA: Izveštaj FSB - da li je istraga uopšte sprovedena?
17.04.2025.•
3
Nakon što je FBS objavio izveštaj o istrazi o upotrebi zvučnog topa, nekadašnji načelnik Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović kaže da niko ne može da utvrdi da li je istraga uopšte sprovedena.
Preminuo akademik Ljubomir Simović
17.04.2025.•
4
Akademik, pesnik i dramski pisac Ljubomir Simović preminuo je protekle noći u Beogradu.
Osnovana još jedna stranka - "Platforma za Srbiju", evo šta joj je cilj
17.04.2025.•
2
Nekadašnja poslanica Dveri Tamara Milenković Kerković i nekadašnji poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević izabrani su za kopredsednike novoosnovane stranke "Platforma za Srbiju".
Komentari 21
Ana
Saša
Mammy Blue
Postoje i druge uređene evropske drzave,npr Švajcarska, Austrija, Danska, Nemačka, ali je Holandija ispred svih ostalih po toleranciji i razumu,to su moja iskustva.
Zemlja od koje srbi trebaju puuuno toga da nauče o ljudskosti, pravednosti, ljubavi, poštenju, saosećanju, toleranciji..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar