Cvijić je za UNS rekao da ga je direktor Srpskog telegrafa Milan Lađević najpre vređao, a potom udario u glavu.
"Prolazio sam Kosovskom ulicom a u kafiću kod broja 18 sedeli su Lađević i novinar kojem sam se javio. Pozdravio sam ih i pitao 'kako ste'. Lađević je potom ustao od stola i počeo da me vređa, uneo mi se u lice, da bi u jednom momentu došlo i obezbeđenje koje se postavilo između Lađevića i mene. On im se obrati i rekao da ne brinu jer smo kolege", rekao je Cvijić.
On je kazao da ga je Lađević udario pesnicom u glavu pošto se obezbeđenje udaljilo.
"Zatim mi se uvredljivo obratio i rekao 'šta, nećeš da se biješ?'. Rekao sam da ću pozvati policiju. A on je uzvratio: 'Reci im da sam gore u redakciji", ispričao je novinar Radara.
Cvijić je dodao da je odmah prijavio napad policiji i članu Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veranu Matiću, koji je po njegovim rečima, odmah došao u Kosovsku ulicu.
Matić je za UNS rekao da su odmah po prijavi, na mesto incidenta uz redovnu došli i pripadnici Uprave kriminalističke policije.
"Vuk je postupio po preporuci Stalne radne grupe za bezbednost novinara, pozvao je SOS telefon na kom se prijavljuju napadi na novinare, a ja sam prijavio slučaj kontakt tački u nadležnom tužilaštvu. Sve smo uradili u rekordnom vremenu što je moglo da se uradi i u skladu je sa mehanizmom koji je ustanovila SRG", rekao je Matić za UNS.
Iz udruženja su naveli da su kontaktirali direktora Srpskog telegrafa koji je negirao da se napad dogodio.
"Sve je slagao", rekao je Lađević za UNS i "zamolio da detalje iznese kasnije", ali po navodima udruženja, potom nije odgovarao na pozive.
Napad na novinara Radara osudila je i Stranka sloboda i pravde (SSP) koja je u saopštenju ocenila da od osnivanja 2016. godine, Srpski telegraf "obmanjuje javnost, laže o ljudima i uništava im živote".
"Sada su pored pisanja, počeli i da biju. Milan Lađević je danas napao Vuka Cvijića zato što je svestan da ima zaštitu režima. Napadi lažnih novinara na prave novinare, erupcija nasilja na ulicama rezultat je toga što ova vlast počiva na agresiji i nasilju", ocenila je poslanica SSP Tatjana Pašić.
Na napad je reagovao i Pokret slobodnih građana (PSG) koji je od policije i tužilaštva zatražio da "sa posebnom pažnjom" sprovedu istragu u slučaju jer su po rečima predsednika PSG Pavla Grbovića, ljudi bliski režimu, poput Milana Lađevića, u potpunosti zaštićeni i abolirani od krivične i prekršajne odgovornosti.
"Fizički napad direktora Srpskog telegrafa na novinara Vuka Cvijića je dokaz da tabloidi nisu više samo inspiratori, već su postali i direktni izvršioci nasilja. Puna podrška Vuku, pobedićemo ovo zlo", naveo je Grbović.
Beogradski centar za bezbednosnu politiku osudio je fizički napad na istraživačkog novinara, člana Civilnog odbora za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Vuka Cvijića.
Ističe se da taj neprihvatljiv čin nasilja samo potvrđuje zastrašujuću činjenicu da su predstavnici režimskih tabloida, koji su do sada bili najveći promoteri nasilja, sada postali i izvršioci nasilja, a od policije i tužilaštva se zahteva da hitno reaguju i počinioca ovog akta nasilja najstrože kazne.
"Fizički napad na novinara koji se bavi profesionalno svojim poslom trebalo bi da predstavlja crveno svetlo i poslednje upozorenje i međunarodnoj zajednici da preduzme nešto povodom ovog pitanja", ukazali su iz BCBP.
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović izjavio da se vlast u Srbiji osilila i misli da joj je sve dozvoljeno.
"To je lice Vučićeve Srbije u kojoj je režimskim, plaćenim lažovima dozvoljeno da biju, kad već godinama svojim lažima uništavaju živote svih koji se ne mire s tim da Srpska napredna stranka i vlast Aleksandra Vučića uništavaju Srbiju", rekao je Stefanović u razgovoru sa građanima Ćićevca.
On je istakao da je danas režimski propagandista napao novinara sa velikim "N", dokazanog borca za istinu i pravdu, jer misli da može.
I Savo Manojlović reagovao je povodom napada direktora Srpskog Telegrafa Milana Lađevića na novinara Vuka Cvijića.
"Milan Lađević koji je fizički napao novinara Vuka Cvijića je osnovni pokazatelj da Alo, Telegraf, Informer i online Politika nisu nikakve novine nego ispostava BIA koja je okupirana od strane političkih stranaka", rekao je Savo Manojlović. Istakao je da se naznačeni mediji najčešće finansiraju isisavanjem javnog novca što je opisala Verica Barać u svom izveštaju.
Više javno tužilašto (VJT) u Beogradu naložilo je utvrđivanje svih okolnosti u vezi napada na novinara nedeljnika Radar Vuka Cvijića.
U tužilaštvu je rečeno da je glavni javni tužilac Nenad Stefanović dao nalog Prvom osnovnom javnom tužilaštu "da postupi i utvrdi sve okolnosti pod kojim je došlo do sukoba između dvojice novinara".
Komentari 4
@GariNS
Apricus
U zemlji u kojoj su među ostalima mučki ubijeni novinari Slavko Ćuruvija, Dada Vujasinović i Milan Pantić vi komentarišete da se radi o lažnoj prijavi.
U Srbiji svaki novinar koji istražuje korupciju vlasti i sve ostale njihove nepodopštine je automatski ugrožen. Zato svaki napad na novinara treba shvatiti vrlo ozbiljno i adekvatno kazniti kao primer da se to više nikada ne ponovi. A vi ako niste bot režima zapitajte se u kakvoj zemlji živite i koga i šta podržavate?
Žile za
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar