Kako je odluka o pridruženom članstvu Kosova u PS NATO-a prošla ispod radara?

Kosovo je postalo pridruženi član NATO-a odlukom Parlamentarne skupštine te organizacije.
Kako je odluka o pridruženom članstvu Kosova u PS NATO-a prošla ispod radara?
Foto: Beta/AP
Mesecima uoči sastanka Komiteta ministara Saveta Evrope, na kome je trebalo da se razgovara o prijemu Kosova u tu međunarodnu instituciju, ali i glasanja o Rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj Skupštini UN, vlast se, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, glasno bunila, naoštravajući se za borbu, dizala tenzije u javnosti, stvarala navijačku atmosferu, pa čak i slavila moralne pobede.
 
Slična, očekivana buka, izostala je kada je Kosovo postalo pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO-a. Ova odluka, dočekana je tiho i uz tek po neko saopštenje naših, obično glasnih, zvaničnika, prenosi NIN.
I ostala je ispod radara većine javnosti i dela medija. Vučić se o pomenutom još uvek nije oglasio.
 
Kakvu poruku, međutim, sa sobom nosi unapređenje statusa Kosova u PS NATO-a?
Preporuku za unapređenje statusa Kosova iz članice promatrača u pridruženu članicu, Parlamentarna skupština NATO odobrila je pre dva dana.
 
Većina zemalja glasala je za, 14 članica ostalo je uzdržano, a jedino je Mađarska glasala protiv. Kosovo je od 2014. godine imalo status posmatrača. Priština je postala deseti pridruženi član, uz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. 
 
Odluku su pozdravili kosovska predsednica i premijer, Vjosa Osmani i Aljbin Kurti. Osmani je putem platforme Iks poručila da je NATO sudbina Kosova i da će "ovo odobrenje omogućiti da se čuje glas naroda koji je najpronatovskiji na svetu". Poručila je i da će Kosovo nastaviti da ulaže napore ka članstvu u NATO-u, kao i da je to budućnost Kosova.
 
Opasan presedan
 
Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO, saopštila je da odluka te organizacije predstavlja opasan presedan i da će time biti dodatno pogoršani uslovi za život Srba na Kosovu i Metohiji. Delegaciju Srbije činili su narodni poslanici iz redova SNS, Nataša Jovanović, Goran Rakić i Zoran Dragišić. Ova delegacija je prethodno uručila pismo u kome su PS NATO pozvali da se Skupštini Kosova ne dodeli status pridruženog člana.
 
Poslanik i predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je za N1 da nije slučajno što se zasedanje PS NATO u Sofiji na kojoj je doneta odluka o unapređenju statusa Skupštine Kosovo nije našlo na naslovnim stranama dnevne štampe, i dobilo toliko pažnje. Uz to je rekao da je jednostranačka delegacija očigledno imala zadatak da nastupa ne govoreći jezikom koji je uvažen, nego je bio za domaću upotrebu.
 
I sagovornica NIN-a, bivša ambasadorka pri OEBS-u Branka Latinović, kaže da može biti da je odluka dočekana tiho zbog toga što je fokus i dalje na Rezoluciji o Srebrenici, odnosno na rezultatima koje vlast predstavlja kao trijumfalizam koji se stavlja u prvi plan zbog predstojećih izbora i koristi kao veliki adut pomoću koga SNS i sam Vučić pridobijaju političke poene.
 
Upravo zbog takvog nastupa našeg rukovodstva, Latinović ne isključuje ni mogućnost da je unapređenje statusa Skupštine Kosova, između ostalog, usledilo kao neka vrsta poruke i odgovora Zapada.
 
"Mislim da kao državu treba da nas zabrine to što je unapređenje statusa Skupštine Kosova u PS NATO-a, data uz obrazloženje da kandidat dolazi iz rizičnog područja. Sama činjenica da je došlo do promene statusa je minorna, iako predstavlja simboličan pomak. Ali, obrazloženje je nešto oko čega svi treba da se zamislimo. Pre svega oni koji su vlast u ovoj zemlji", dodaje Latinović.
 
Otvaranje vrata 
 
Parlamentarna skupština NATO je, inače, institucionalno odvojena od Alijanse, ali služi kao važna poveznica između tog vojnog saveza i parlamenata zemalja članica. Sastoji se od 281 delegata iz sve 32 zemlje članice NATO. Pored njih, u njegovim aktivnostima učestvuju i delegati iz pridruženih zemalja i parlamentarnih posmatračkih delegacija.
 
Pridruženi članovi, među kojima je sada i Kosovo, mogu predstaviti rezolucije i podnositi amandmane na rezolucije. Takođe, mogu služiti kao specijalni izvestioci udruženi u komitete, kako bi predstavili svoje perspektive u izveštajima Parlamentarne skupštine NATO. Međutim, nemaju pravo glasanja o izveštajima, rezolucijama ili rukovodstvu PS, niti doprinose njenom budžetu.
Latinović smatra da unapređenje statusa u PS NATO-a može predstavljati i utešnu nagradu za Prištinu, zbog toga što im je odložena kandidatura u Savetu Evrope. Budući da je neizvesno koliko dugo će to pitanje stajati u fioci, dodaje sagovornica, unapređenje statusa se koristi kako bi se odobrovoljile prištinske vlasti.
 
Opširnije čitajte na portalu NIN-a.
  • Ssy

    30.05.2024 07:55
    Neočekivano
    Čudo da se vrdalama ogrnut zastavom nije pojavio na nekoj od njegovih televizija da objasni kako je još jednom pobedio.
  • Deda Lala

    30.05.2024 07:24
    Genije
    Dok klovn i navijac svaki dan pravi jeftine predstave za zaglupljeni i zastraseni narod, Kurti mudro sprovodi u delo sve svoje naume! I Kurti ce uci u udzbenike istorije...
  • Mirjana

    30.05.2024 06:11
    Ne odgovara im ta tema pred izbore

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija