Studija izvodljivosti za Nacionalni fudbalski stadion još nije završena, a radovi uveliko u toku

Kamen temeljac za izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona postavljen je 1. maja, a studija izdvodljivosti, koja treba da obuhvati razloge i ciljeve projekta, još nije napravljena.
Kako piše Nova ekonomija, krajem februara ove godine, na Portalu javnih nabavki objavljen je tender za izradu "Studije izvodljivosti za potrebe izgradnje Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu". Ugovor vredan oko osam miliona dinara 19. marta je dobila firma KPMG, a posao je zaključen 20. marta. U obaveštenju o dodeli ugovora pisalo je da je trajanje ugovora 54 dana.
 
Nova ekonomija je od Ministarstva finansija, putem zahteva za pristup za informacijama od javnog značaja, tražila da joj dostavi ovu studiju izvodljivosti. Iz Ministarstva je 23. maja stigao odgovor da je "izrada predmetne studije u toku".
Studija izvodljivosti, inače, sadrži detaljnu analizu tehničkih, tehnoloških, tržišnih, društveno-ekonomskih, finansijskih i drugih elemenata kapitalnog projekta, uz proveru ispunjenosti prostornih, ekoloških, zakonskih i ostalih ograničenja.
 
Sadrži i rizike predloženog rešenja, uključujući procenu uticaja na životnu sredinu, kao i analizu troškova i koristi. Barem tako propisuje Pravilnik o prethodnoj studiji izvodljivosti i studiji izvodljivosti.
Studija izvodljivosti predstavlja osnovu za donošenje odluke o podobnosti za realizaciju kapitalnog projekta, propisuje Uredba o kapitalnim projektima.
 
"Logika investiranja nalaže da pre nego što uđete u neki projekat morate da ustanovite da li ćete moći da vratite pare koje ste uložili u taj projekat. To je osnovno, to je ta 'cost-benefit' analza - koliko para treba da se uloži u taj projekat i kada će se vratiti pare, ako se uopšte mogu vratiti te pare", kaže za Novu ekonomiju savetnik za razvoj i investicije Mahmud Bušatlija.
 
Bušatlija navodi da, "nažalost, kod nas ne zna ni za jedan projekat koji je tako planiran", već se u prvo počne sa realizacijom projekta, a onda se "verovatno pod pritiskom javnosti" proces pokriva naknadnim analizama "koje ništa ne znače".
 
"Ako analiza pokaže da nije trebalo da se uopšte uđe u takav projekat, radovi se sigurno neće obustaviti na pola", rekao je on.
 
On zato smatra da nije ništa iznenađujuće da se sada radi neka studija koja je trebalo da se radi pre nego što se uopšte razmišljalo o novom stadionu.
 
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić kaže za Novu ekonomiju da u "najmanju ruku zbunjuje" to što su radovi već započeti i sredstva za izgradnju Nacionalnog stadiona planirana u budžetu za 2024. godinu, a da je izrada studije i dalje u toku.
 
"To u najmanju ruku zbunjuje. Ministarstvo bi moralo da objasni o čemu se radi. Ovako, kako sada stoje stvari, izgleda da je odluka o izgradnji doneta pre nego što su razmotrena sva bitna pitanja na koja bi studija trebalo da odgovori, odnosno da se ona radi pukog zadovoljenja forme", kazao je Nenadić.
 
O studijama izvodljivosti i opravdanosti za Nacionalni stadion postoje oprečne informacije u javnosti.
Još 2019. godine ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će studija opravdanosti gradnjе stadiona biti završеna do 10. maja te godine, dok je u februaru 2020. godine saopštio da je završena i studija izvodljivosti.
 
Nemanja Nenadić je podsetio da je Transparentnost Srbija u maju 2019. godine tražila od Ministarstva studiju opravdanosti izgradnje stadiona, da resorno ministarstvo (prvobitno prim. aut.) nije odgovorilo, ali da je nakon žalbe Povereniku za pristup informacijama od javnog značaja, nakon nekoliko meseci, od Ministarstva stigao odgovor da "ne poseduju tražene infromacije".
 
"Ponovili smo smo zahtev 2022. godine na koji nismo dobili odgovor", podseća Nenadić.
 
Ceo tekst Nove ekonomije čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sdragan

    09.06.2024 16:52
    Ko sve komentariše???
    Pitam se, da li su ovi ljudi koji ostavljaju komentare ikada bili na nekom stadionu??!
    Aman...Zašto komentarišete ako nemate veze sa temom?!
    Fudbal je ogroman biznis...Naravno da se isplati ulagati u stadion.
    Evo vam primera...Kosarkaški klubovi C.Zvezda i Partizan, su u protekloj sezoni Eurolige imali svaku utakmici, svake sesmice, PUNU Arenu od 20.000 gledalaca. Nisi mogao da dodješ do karata...Kupovale su se po 3-4 meseca ranije, a koštale su od 30-70 eura!
    Zamislite sada da se to isto dogadja u Fudbalu za koju godinu? A to nije nemoguće.
    Nemojte biti destruktivni pobogu...Potrebni su nam stadioni...
  • ttc

    09.06.2024 15:04
    Važno je da se pare operu i puste u legalne tokove, kriminal ne može da čeka! Inače nemaju para da podmazuju dalje i eto frke.
  • Kauboj

    09.06.2024 12:27
    K' o vidikovac na Kablaru.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija