"
Aktivnosti EU se ogledaju i u učešću Srbije u zajedničkim vojnim misijama u drugim zemljama, ali i u obuci bezbednosnih snaga Srbije po najvišim standardima EU", rekao je Mostardi za
Demostat, dodajući da bi više "oglašavanja o svemu pomoglo ljudima" da shvate šta sve EU radi i šta sve još više može da uradi.
Mostardi je istakao da je Delegacija EU duboko involvirana u sve aktivnosti "kako bi podržala Srbiju u svakom momentu i u celosti", ali i da "ljudi verovatno ne znaju količinu donacija koju EU daje Srbiji", a reč je o više od 300 miliona evra koji se svake godine doniraju samo za unapređenje kapaciteta.
"Ovo znači da se Srbiji pruža mogućnost da uđe u EU, i da se Srbiji omogućava da bude spremna da uđe u EU. Ali, ja ne vidim da se to ikako publikuje", ocenio je pukovnik Mostardi, koji je stacioniran u Srbiji je od 2019. godine, a pored Srbije angažovan je i u Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji.
Mostardi je naglasio i da "NATO nastavlja da bude element stabilnosti na Balkanu, zahvaljujući pre svega KFOR-u, angažovanju KFOR-a pod okriljem Rezolucije 1244".
Prema oceni Mostardija, Srbija i EU imaju dobru saradnju po pitanjima učešća u misijama i operacijama pod okriljem EU, iako i dalje postoji prostor za njeno unapređenje.
"Sve ovo pokazuje da Srbija želi da bude deo EU, da želi da sarađuje u Zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU i veoma je dobro da je to vidljivo i da Srbija dobro radi na tome. Nema dileme o tome koliko je profesionalno i sposobno vojno osoblje Srbije. Srbija je takođe postala deo Helbroka (HELBROC), borbene grupe EU, u kojoj je Grčka vodeća država, a Srbija učestvuje na nivou jednog voda, oko 50 ljudi, plus jedan tim predstavnika kancelarije za civilno-vojnu saradnju", istakao je pukovnik Mostardi.
Srbija trenutno sarađuje i u okviru tri misije EU - u Mozambiku, Somaliji i Centralnoafričkoj Republici, a sa još četiri zemlje iz regiona - Severnom Makedonijom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Slovenijom, deo je i Balkanskih medicinskih snaga, koje su prošle godine primile od EU šest miliona evra za unapređenje kapaciteta.
Kao jedan od najznačajnijih projekata, koje je pokrenuo prilikom dolaska u Srbiju 2020. godine, Mostardi je naveo razvijanje saradnje u humanitarnom razminiranju, u saradnji sa Ministarstvom odbrane Srbije. Taj projekat započet je prvom fazom, koja je podrazumevala osposobljavanje deset stručnjaka iz Ministarstva odbrane za razminiranje koristeći najnoviju tehnologiju, koju koriste zemlje EU.
Naredni korak bi trebalo da se sprovede u bliskoj budućnosti, kada bi Srbija trebala da dobije opremu za razminiranje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 33
Zoran
///
ssss
rale
09.06.2024 • 08:27
Srbija dobija od EU 300 mil EUR vojne pomoći godišnje, da bi na kraju u slučaju rata sa Rusijom stala na stranu Rusije.
Mi smo od rusa dobili polovne remontovane MIG-ove t.j. samo smo platili remontovanje, pa smo dobili maketu raketnog sistema S-300,a na treba zaboraviti takođe da su nam bili u posti i horski pevači da nas bodre i da nam kaži da su uz nas.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar