Malinari blokirali petlju kod Požege nezadovoljni otkupnom cenom

Proizvođaći malina, nezadovoljni zbog najavljene otkupne cene tog voća od 250 dinara po kilogramu, blokirali su oko 13 sati saobraćajnu petlju kod Požege.
Predsednik Udruženja "Vilamet" Mileta Pilčević rekao je da su se proizvođači okupili u Arilju, odakle je višekilometarska kolona traktorima i automobilima krenula u Požegu.
 
To udruženje nije, kako je rekao, organizator protesta, već su se nezadovoljni proizvođači organizovali preko društvenih mreža, a "Vilamet" se pridružio.
On je rekao da ima policije na putu, ali da ih "ne dira".
 
Pilčević je rekao da ne zna sa kojim proizvođačima i otkupljivačima se ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović dogovorio o otkupnoj ceni od 250 dinara, s obzirom da takav dogovor nije postignut na poslednjem sastanku 5. juna.
Na tom sastanku su bili prisutni predstavnici otkupljivača i "Vilameta" i Asocijacije proizvođača malina Srbije, a niko od njih nije prihvatio cenu od 250 dinara.
 
Predstavnici ta dva uduženja su, posle sastanka, izjavili da su cenu od 250 dinara samo pomenuli vlasnici dve hladnjače, a da su iz medija saznali da je navodno postignut dogovor.
 
Martinović je dva dana posle tog sastanka, prošlog petka, ponovio da je sporazum postignut sa većinom proizvođača i otkupljivača, ali nije pominjao njihova imena.
 
"Vilamet" je na tom sastanaku tražio otkupnu cenu od 350 dinara po kilogramu, a Asocijacija proizvođača malina 400 dinara. 
 
Pilčević je rekao da su ove godine mraz i loše vreme uništili deo roda i da se ne može pri utvrđivanju proizvođačke cene prihvatiti računica Instituta za voćarstvo u Čačku.
 
Po proceni Instituta za voćarstvo u Čačku, za 10 tona prinosa maline po hektaru trošak proizvođača iznosi 240 dinara po kilogramu, za prinos od 12 tona taj trošak je 200 dinara, a za 15 tona 160 dinara po kilogram.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zoran

    10.06.2024 08:30
    Ministarstvo posredovala izmedju malinara i otkupljivali(hladničara)oko cene i oni dogovorili cenu Ovima se ne svidja i odma blokirati put i tako godinama u nazad.Kad će da shvate da malinu ne otkupljuje država jer i nije strateški proizvod pa se od nje i ne može tražiti da natera otkupljivalivače da plate cenu koju neki od njih hoće.
  • Marjaskas

    09.06.2024 21:58
    Ko ih tera da sade
  • /

    09.06.2024 20:32
    /
    @Куп је битан
    it u srbiji itekako zivi na subvencijama

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija