"Ispada da će Ćuruvija biti kažnjen i 25 godina posle smrti": Bivši radnici DB-a sada pišu tužbe

Bivši radnici Državne bezbednosti Ratko Romić i Milan Radonjić, nakon dve osuđujuće presude, u februaru su pravosnažno oslobođeni za ubistvo Slavka Ćuruvije.
"Ispada da će Ćuruvija biti kažnjen i 25 godina posle smrti": Bivši radnici DB-a sada pišu tužbe
Foto: Beta/AP (Darko Vojinović)
Sada oni pišu tužbe na više adresa i traže odštetu zbog povrede časti i ugleda. 
 
Pravnici kažu – na to imaju pravo. Pitanje morala postavljaju novinarske organizacije, ali za presudu to, kažu pravnici, nema težinu, piše RTS.
Nešto više od četiri meseca po okončanju devetogodišnjeg sudskog postupka za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, stižu nove tužbe u vezi s tim slučajem.
 
Dvojica od četvorice oslobođenih, Ratko Romić i Milan Radonjić, podneli su tužbe za naknadu nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda.
 
"To je institut takozvane naknade štete zbog neosnovanog lišenja slobode koji garantuje pravo svakom ko je bio nezakonito lišen slobode da ima pravo da traži naknadu štete zbog povrede časti i ugleda. Jedini kriterijum je taj da je bio u pritvoru, da se pokazalo da je pritvor neosnovan zbog činjenice da je postupak završen oslobađajućom presudom", kaže Momčilo Bulatović, predsednik Advokatske komore Beograda. 
Tužbe su stigle na adrese advokata Aleksandra Olenika i poslanice Marinike Tepić, koji su presudu komentarisali na društvenim mrežama, bez pominjanja imena.
 
"Da bi se neko smatrao povređenim zato što je o njemu u nekom kontekstu govoreno kao o kriminalcu, a dokazano je da je oslobođen, ponekad nije potrebno da se kaže ime, dovoljno je da se stavi u takav kontekst da bude prepoznatljivo", objašnjava Dragana Boljević iz Društva sudija Srbije.
 
Tužena je i Fondacija "Slavko Ćuruvija", koja je izrazila neslaganje sa oslobađajućom presudom. Tužbu tumače kao nastavak progona ubijenog novinara.
 
"Fondacija 'Slavko Ćuruvija' će nastaviti da neguje sećanje na novinara čije ime nosi, ali i da insistira na kažnjavanju svih napada na novinare. Najpre oslobađajućom presudom, a sada i zastrašivanjem tužbama, takvi napadi se ohrabruju. Na to ne pristajemo", navodi Fondacija. 
 
Ćerka ubijenog novinara Slavka Ćuruvije, Jelena Ćuruvija Đurica izjavila je da je istina o ubistvu njenog oca preteška za političku stvarnost u Srbiji i da je lakše da se njoj zapreti i da joj se zabrani da zna istinu, piše Cenzolovka.
 
Ona je ocenila da pravosuđu u Srbiji nije bilo dovoljno četvrt veka da utvrdi ko je odlučio da njenog oca "ne bude" i ko je tu odluku sproveo.
 
"Računa se, međutim, da je to sasvim dovoljno vremena da zaboravimo kako i zašto ga nema ili barem da izgubimo volju da zapitkujemo. Možda društvo i može da se natera na zaborav, ali ja koja nosim teret 'prokletstva' ćerke žrtve političkog ubistva, ne mogu i neću", rekla je Jelena Ćuruvija Đurica.
 
Govoreći o tužbi nekadašnjeg funkcionera Resora državne bezbednosti Milana Radonjića protiv Fondacije "Slavko Ćuruvija", ona je ocenila da se društvu u Srbiji nameće formulacija da njenog oca "nema, kao da je bio pa prošao i sam od sebe nestao", da se ne bi ponavljalo da je on "ubijen, streljan, likvidiran".
 
"Ispada da će Ćuruvija biti kažnjen 25 godina posle smrti i da će njegov slučaj da se povlači, a povlačiće se kao mrlja na našoj savesti, pravdi i istini", rekao je Živojin Rakočević, predsednik Udruženja novinara Srbije.
Da li će i kolika odšteta biti dosuđena odlučiće sud u parničnom postupku. Ceni se niz okolnosti – dužina pritvora, krivično delo za koje se sudilo, da li je osoba ranije osuđivana, kakve su posledice za ličnost i porodicu. 
 
"Ne bih bila iznenađena da njihovi zahtevi budu usvojeni, po mom mišljenju postavlje se pitanje samo dužine i jačine duševnih bolova koje su oni trpeli tokom procesa u kojem je javnost nesumnjivo njih smatrala krivim i tako je o njima i pisano u novinama", kaže Dragana Boljević.
 
Ko je kriv za ubistvo Slavka Ćuruvije ne zna se ni 25 godina kasnije. Posle dve osuđujuće presude u prvom stepenu, početkom februara Apelacioni sud pravosnažno je oslobodio optužbi četvoricu nekadašnjih radnika resora Državne bezbednosti zbog nedostatka dokaza.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nemanja

    12.06.2024 08:39
    "po okončanju devetogodišnjeg sudskog postupka"


    Zastrasujuce.
    U normalnim drzavama ministri daju ostavke zbog ovakvih jezivih stvari.
    Ali ne i kod nas, jer ovo odavno vise nije normalna drzava.
  • smrdijestina

    12.06.2024 08:26
    Ko god je otisao odavde spasio se.
  • Boeser Wolf

    12.06.2024 08:19
    Još jednom sns dokazuje o kakvom se zlu radi. Pogledajte samo komentare botova: gnusne laži o nedužnim ljudima optuženim za ubistvo bez dokaza, bez dokaza alo!? Pa otvori predmet i reci da je bez dokaza, koliko moraš biti zao čovek da napišeš tako nešto, da se zalazes za oslobođenje ubica.

    Pakao je mala kazna za sns i njene članove. A mi, taoci zlocinacke organizacije i zlih sugrađana ćemo biti nagrađeni rajem, doduše posle života pod sns i pakao je raj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.