Do reakcije Brisela dolazi dan nakon što je objavljeno da je Viši sud u Beogradu doneo rešenje o izručenju Gnjota Belorusiji, koja ga traži pod optužbama za navodnu poresku utaju, ali on tvrdi da su optužbe politički motivisane.
Rešenje Višeg suda u Beogradu nije pravosnažno, a Gnjotovi branioci najavili su žalbu. On za to vreme boravi u kućnom pritvoru.
"Postoje dovoljno razloga da verujemo da je nalog za hapšenje Gnjota motivisan političkim razlozima i da bi se suočio sa političkom represijom i lošim postupanjem ukoliko bi bio izručen Belorusiji", navodi se u odgovoru portparola Evropske unije Petera Stana za RSE.
Evropska unija, kako je saopšteno, sa zabrinutošću prati ovaj slučaj.
"Očekujemo da će slučaj biti pažljivo ispitan, u skladu sa međunarodnim zakonima o ljudskim pravima i standardima EU, i nastavljamo da pozivamo na njegovo oslobađanje", navodi se u odgovoru.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu je za RSE saopštila da prati slučaj.
"Ovo je sudski postupak koji je u toku i Ambasada ga pomno prati", navodi se u pisanom odgovoru.
Gnjot je 2020. otišao iz Belorusije na Tajland, nakon što je kritikovao beloruski režim i učestvovao u protestima posle predsedničkih izbora u Belorusiji te godine, na kojima je pobedu proglasio Aleksadar Lukašenko.
NUNS, Helsinški odbor i Žene u crnom traže ukidanje rešenja o izručenju
Nezavisno udruženje novinara Srbije, Žene u crnom i Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji zatražili su hitno ukidanje rešenja Višeg suda u Beogradu kojim je odobreno izručenje Andreja Gnjota Minsku, navodeći da postoji bojazan da će on biti izložen nehumanom postupanju i mučenju u zatvoru.
NUNS navodi da postoji osnavana sumnja da Belorusija traži Gnjota zbog aktivizma, a ne zbog utaje poreza, što je navedeno kao formalni razlog, i poziva Apelacioni sud da poništi rešenje Višeg suda i oslobodi Gnjota, kao i ministarku pravde Maju Popović da spreči izručenje ako Apelacioni sud potvrdi rešenje.
Žene u crnom i Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji su osudili odluku Višeg suda u Beogradu, navodeći da ona "nije u skladu sa međunarodnim i domaćim pravnim normama, koje izričito zabranjuju izručenje osoba koje se procesuiraju zbog političkog delovanja ili nekog drugog ličnog svojstva, a takođe i u zemlje gde postoji opasnost od progona i torture".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Ljubica
Pa valjda u ovoj drzavi postoji zakon i pravo!
Ako je sud utvrdio da treba da bude izrucen Belorusiji onda je to po zakonu!
Ide covek u svoju drzavu i neka dokaze da nije kriv,tacka!
Bibi
Particulare matter
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar