Vučić je za Fajnenšl tajms rekao da "izgleda da su nove garancije Rio Tinta i Evropske unije spremne da odgovore na zabrinutost Srbije da li će na lokaciji Jadar biti ispunjeni neophodni ekološki standardi", preneo je Rojters.
Ta agencija navodi da kompanije nije za sada odgovorila na njihov zahtev za komentar.
"Ako sve isporučimo, rudnik bi mogao da bude otvoren 2028. godine", rekao je Vučić za FT.
Dodao je da je projektovano da rudnik proizvodi 58.000 tona litijuma godišnje, što bi bilo dovoljno za 17 odsto proizvodnje električnih vozila u Evropi – otprilike 1,1 milion automobila, preneo je Rojters.
Srbija je 2022. godine stopirala projekat Jadar vredan 2,4 milijarde dolara posle masovnih ekoloških protesta.
Ako bude završen, projekat bi mogao da obezbedi 90 odsto trenutnih potreba Evrope za litijumom i pomogne da kompanija Rio Tinto postane vodeći proizvođač litijuma, ističe Rojters.
Pokret Kreni-promeni je prikupio 30.000 potpisa za narodnu inicijativu kojom se zahteva da parlament donese zakon o zaustavljanju istraživanja litijuma u zemlji. Potpisi su predati Narodnoj skupštini, međutim Skupština nikada o tome nije raspravljala.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da bi o nacrtu studije o uticaju rudnika litijuma kompanije Rio Tinto na životnu sredinu, koja je objavljena u četvrtak, trebalo povesti javnu raspravu, između ostalog i u parlamentu i to možda već od sledeće nedelje.
Udruženje "Zaštitimo Jadar i Rađevinu" saopštilo je da se protivi otvaranju bilo kakvog dijaloga sa kompanijom Rio Sava o njenoj studiji o životnoj sredini u vezi sa eksploatacijom litijuma u Srbiji.
U saopštenju udruženja podseća se da je Vlada Srbije ukinula projekat "Jadar" 20. januara 2022.
"Ne može se o ilegalnim i inkriminišućim studijama raspravljati, jer bi to predstavljalo direktno saučesništvo sa kompanijom u podrivanju ustavnog poretka Srbije i rad protiv odluka Vlade Srbije", piše u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 46
Zebra
Apricus
Naime, litijuma na svetskom tržištu od 2021 ima i previše pa mu je shodno tome i pala cena. Najveći proizvođač litijuma na svetu je Australija koja proizvodi 50 posto, zatim Čile pa Kina. U Australiji se vadi daleko od naseljenih gradova i sela pa je uticaj na životnu sredinu minimalan. Druga važna stvar je da će električni automobili uskoro da koriste jonsko solne baterije koje su jeftinije i daleko manje štetne za prirodu a Kina je u januaru proizvela dva prototipa EV-a koji sa jednim punjenjem mogu da pređu do 250 km. Dakle, naš dragi predsednik hoće da uništi prirodu u Srbiji zarad litijuma čija će korišćenje za EV za par godina da zastari. Zaista mudro, baš onako državnički!
Dragi moji ljudi, ovo sada više nije jeftina politička igra, ovo je stvar fizičkog opstanka svih nas. Ako im i ovo prođe možete da se oprostite sa čistom zemljom, vodom i vazduhom. Posledice će biti teške i nepovratne. Zato moramo da probudimo naš slobodarski duh i odbranimo Jadar i okolinu jer ako to ne uradimo cena će biti prevelika.
ja sam
sve pare da se podele izabranim u partiji
ostatak nek glasa to im funkciJa
ono sitno delimo javite se
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar