O sindromu sagorevanja (burnout) sve više se govori, a u pitanju je hronična izloženost stresu koja dovodi do emocionalne, fizičke i mentalne iscrpljenosti. Sagorevanje je često povezano sa poslom koji obavljamo.
U nastavku vam donosimo simptome koji ukazuju na to da li ste pred sagorevanjem, ali i upitnik iz kog želimo da čujemo vaše iskustvo - da li ste osetili simptome sagorevanja, koje su bile posledice proizašle iz tog iskustva, da li ste naišli na očekivanu podršku u radnom okruženju i na koje načine ste se oporavljali.
Vaši odgovori pomoći će nam da dobijemo bolju sliku o tome kako se tretira burnout u Srbiji, nakon čega ćemo objaviti analitički tekst koji se bavi ovom temom.
Fizički simptomi mogu biti hroničan umor, problemi sa spavanjem, česte glavobolje i bolovi u mišićima, oslabljeni imunitet, prejedanje ili gubitak apetita.
Emocionalni simptomi su osećaj praznine i iscrpljenosti, pojačan osećaj cinizma, osećaj beznadežnosti i gubitak interesa za prijatne stvari, povećani nivo stresa, razdražljivost.
Sagovorevanje karakterišu i smanjena koncentracija i pažnja, smanjena produktivnost, osećaj neefikasnosti, ali i problemi sa pamćenjem.
U upitniku nam pomozite da dobijemo bolji uvid u to da li ljudi prepoznaju sagorevanje i kako se bore sa ovim problemom.
Komentari 10
Teror
Novosadjanka
Ђоле
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar