Ne postoje resursi koji mogu da pomognu: Šta se dešava sa decom žrtava femicida?
U Srbiji je, prema podacima FemPlatza, počinjeno deset femicida od početka 2024. godine.
Većina femicida, prema pisanju medija, desila su se u Vojvodini, gde je izostala reakcija pokrajinskih institucija, piše Vreme.
Prema istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo (CINS), u Srbiji se desilo više od 300 femicida za 10 godina.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja nema podatke o deci žrtava femicida. Sem ovog ministarstva, ni Ministarstvo za brigu o porodici i demografiji nema statističke podatke. Podatke nema ni Republički zavod za socijalnu zaštitu. Ono što ima ovaj zavod jeste broj žrtava nasilja u porodici.
Pitanje femicida, iako postaje sve vidljiviji društveni problem, nije posebno sagledano kako u normativnom kontekstu, tako ni u protokolima u radu ustanova sistema socijalne zaštite, pre svih, centara za socijalni rad, navodi za Vreme docentkinja sa Departmana za socijalnu politiku i socijalni rad Filozofskog fakulteta u Nišu Bojana Vranić.
"Ovaj društveni problem, sagledan je u okviru teme nasilja u porodici i podrobnije je normativno obuhvaćen u Krivičnom zakoniku, Porodičnom zakonu, Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici… Ako pak pokušamo da sagledamo maloletnu decu majki, žrtava femicida, to je još izazovnije. Naime, još uvek čekamo da stručni stavovi, da deca nisu žrtve samo kada se nasilje prema njima vrši, već i u situacijama kada prisustvuju nasilju (naročito onom sa smrtnim ishodom), budu integrisani u zakonske okvire, pa samim tim i u protokole rada ustanova", navodi Vranić.
Centar za socijalni rad kao organ starateljstva ima jednu od ključnih uloga u zaštiti dece koje su žrtve nasilja. Aktuelno, ova ustanova, prema rečima Vranić, ima na raspolaganju nekoliko mera i intervencija.
Prva među njima jeste procena rizika i potreba deteta koja podrazumeva obavljanje detaljne procene rizika i potreba deteta koje je žrtva nasilja ili se nalazi u rizičnoj situaciji. Ovo obično uključuje razgovor sa detetom, njegovim roditeljima (roditeljem) ili starateljima, kao i saradnju sa drugim relevantnim profesionalcima. Druga mera jeste sačinjavanje plana usluga uz učešće deteta. Treća mera je savetodavno-informativni rad sa detetom, ocem deteta (o postupcima koji će biti pokrenuti), drugim članovima porodice.
Ukoliko je procena Centra za socijalni rad da dete treba izmestiti iz porodice, stručni princip kojim se treba voditi je "najmanje restriktvno okruženje" odnosno prvo pokušati pronaći kompetentne staratelje iz redova članova uže porodice deteta, pa potom porodični smeštaj, i kao poslednja opcija institucija (tzv. domovi za decu bez roditeljskog staranja).
"Kada su u pitanju srodnici deteta koji mogu nastaviti brigu o detetu, ne postoji pravilo da li su to srodnici po ocu ili majci, važno je da ispune sve predviđene uslove i pokažu kompetencije za brigu o detetu. U ovom postupku važno je sagledati i mišljenje deteta o tome ko će nastaviti privremenu ili dugoročniju brigu o njemu", ističe sagovornica Vremena.
Nakon što se sve mere i intervencije donesu, Centar za socijalni rad ima obavezu kontinuiranog praćenja deteta u novom okruženju i pružanje podrške detetu. Sve vreme, organ starateljstva sarađuje sa drugim ustanovama (policija, obrazovne i zdravstvene ustanove…) kako bi dete dobilo što širi okvir podrške.
Kontakt oca i deteta treba sagledavati iz ugla prava deteta
Ubistvo majke, izmeštanje iz porodice i pritvor oca samo su neke od ozbiljnih promena i trauma u životu deteta.
Kada je reč o kontaktu počionica zločina, u ovom slučaju oca i deteta, Vranić napominje da to pitanje treba sagledavati iz ugla prava deteta, a ne iz određene privilegije koja se pruža ocu.
"Potpuni prekid kontakta sa ocem za dete može biti dodatni gubitak koji može imati brojne negativne posledice po razvoj deteta. Informacije o tome gde je otac, šta će sa njim biti, da li će ga i kada videti, mogu biti neka od pitanja i briga deteta i potreba za izvesnošću. Stručni radnici treba da donesu procenu i daju predlog sudu o modelu (kontrolisanog) viđanja deteta i oca. Ovo pravo deteta sud, uz procenu CSR, može osporiti u situaciji kada je procena da kontakti ipak nisu u najboljem interesu deteta", navodi Vranić.
Država nije pripremila resurse koji mogu da pomognu u zaštiti žrtava nasilja
Mnogo je propusta u radu državnih institucija koje se bave socijalnom zaštitom, što potvrđuje i sagovornica Vremena, zaposlena kao psihološkinja u jednom Centru za socijalni rad.
Kako ona ističe sistem odnosno država nije pripremila odgovarajuće prateće resurse koji mogu da pomognu u zaštiti žrtva nasilja.
"Evo, sada da vi pozovete i da se predstavite da radite u Centru za socijalni rad i da želite da smestite žrtvu nasilja u nekoj od sigurnih kuća, to je pakao. Danas to predstavlja jednu vrstu naučne fantastike, a to ne sme tako da bude", kaže ona.
Prema postojećim nortmativnim aktima, deca koja prisustvuju nasilju su direktne žrtve nasilja.
"Kada se desi femicid, ostanu deca. Posle čitavih epizoda ispoljenih nasiljem, dogodi se femicid. To bude užasna tragedija za sve koji su u tome. Ta žena koja je ubijena ima svoju porodicu, braću ili sestre. Taj čovek koji izvrši femicid ima svoju porodicu. Tu po pravilu nastaje borba oko toga ko će brinuti o deci", kaže sagovornica Vremena.
Njeno iskustvo je takvo da su, po pravilu, članovi porodice onoga koji je izvršio nasilje ili femicid mnogo agresivniji i mnogo spremniji na to da se "bore" da nastave da brinu o deci koju je njihov srodnik.
"Organi koji rade na starateljstvu su pod velikim pritiskom jer su uključeni i mediji i to predstavlja negativan kontekst za sve. Uvek se označi ime te žene, ime počinioca, označe se deca koja dalje nose tu stigmu tokom čitavog života zbog portala medija, jer ceo svet zna šta se tom nekom detetu desilo", zaključuje ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Prof. Jovanović na RTS-u: Zbog protesta sam propuštao ispite, a Vučić učio i kasnije završio
18.12.2024.•
0
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miodrag Jovanović gostovao je na RTS-u, a teme su bile studentske blokade i protesti.
Dačić: Policajci besni jer ih aktivisti maltretiraju
18.12.2024.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da tokom protesta i blokada u Srbiji nije bilo nijedne policijske intervencije nad građanima.
Rio Tinto: Agresivno ponašanje prema nama šalje negativan signal svim stranim investitorima
18.12.2024.•
0
Kompanija Rio Tinto je saopštila da ostaje posvećena razvoju projekta "Jadar".
Identifikovani napadači na studente FDU koji su odavali poštu stradalima u Novom Sadu
18.12.2024.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da su u predmetu formiranom povodom krivične prijave dekana Fakulteta dramskih umetnosti, identifikovane osobe koje su, 22. novembra napale studente.
Milan St. Protić: SPC nema razumevanja za sve ljude, nema samilosti
18.12.2024.•
0
Istoričar Milan St. Protić izjavio je da je Srpska pravoslavna crkva (SPC) postala odveć profana i odveć zemaljska i da u njoj nema razumevanja za sve ljude.
Mali o "jeftinim" kreditima za stanove za mlade: Objašnjava kolika će rata biti
18.12.2024.•
7
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da će kod kredita od 75.000 evra za stanove za mlade - rata prve godine biti 93 evra mesečno, od druge do šeste 175 evra, od šeste do isteka kredita 350 evra.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - da li ćete znati sve?
18.12.2024.•
0
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Politikolog o dogovoru Beograda i Prištine o nestalima: "Džoker" da se ne kaže da je sve propalo
18.12.2024.•
0
Dogovor o zajedničkoj komisiji za nestale osobe tokom dijaloga Beograda i Prištine je "džoker" koji se izvlači da bi se reklo da nije sve propalo.
Srbija među najopasnijim zemljama za vozače u Evropi
18.12.2024.•
9
Statistički podaci govore da je u saobraćajnim nesrećama na putevima u Srbiji 75 poginulih na milion stanovnika.
"Zakon o restituciji podigao ugled Srbije u svetu": Dokle se stiglo sa vraćanjem imovine?
18.12.2024.•
12
Za prethodnih 13 godina otkada je osnovana Agencija za restituciju podneto je oko 80.000 zahteva za povraćaj oduzete imovine i obeštećenje.
Hil: Zabrinuti smo da je profit NIS-a otišao Rusiji za njen rat u Ukrajini
18.12.2024.•
31
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da postoji njihova velika zabrinutost da profit kompanije NIS nije ostao u Srbiji, već da je otišao u ruske ratne napore u Ukrajini.
Brnabić: Hvala Vučiću što je dopustio blokadu fakulteta
18.12.2024.•
71
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je kako veruje da će najveći broj studenata razumeti da je u ovom trenutku pokazivanje odgovornosti upravo to da nastave učenje.
Vojvodić: Vučićevo obraćanje je vrsta verbalnog nasilja i ponižavanja
18.12.2024.•
7
Predstavnica Sindikata prosvetnih radnika Srbije Vesna Vojvodić kazala je da je za nju nastup predsednika Srbije Aleksandra Vučića događaj koji izaziva "kulturni šok".
Zajednica instituta Srbije podržala studente: Nasilje nad njima je nasilje nad akademskom zajednicom
17.12.2024.•
1
Zajednica instituta Srbije podržale zahteve studenata.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koliko imate tačnih odgovora?
17.12.2024.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Uhapšene jer su prodavale falsifikovanu robu: Ostvarile korist od 400.000 evra
17.12.2024.•
4
Tri žene iz Velike Plane, Požarevca i Svilajnca uhapšene su zbog sumnje da se prodavale falsifikovanu robu.
Maturanti Zemunske gimnazije stupili u blokadu nastave, "iz moralnih i ljudskih odgovornosti"
17.12.2024.•
0
Maturanti Zemunske gimnazije zvanično stupili u potpunu obustavu nastave, odnosno blokadu, počevši od 16. decembra.
Pančevac uneo oko osam tona opasnih materija u čvrstom, tečnom i gasovitom stanju
17.12.2024.•
4
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 27-godišnjeg N.P. iz Pančeva zbog sumnje da je u državu uneo opasne materije.
Delije Sever: Jednom ste nas prevarili na stisnutu šaku, sada nećete na raširenu i obojenu
17.12.2024.•
128
Navijačka grupa "Delije Sever" oglasili su putem aplikacije Telegram, obraćajući se "gospodi novinarima".
Niški studenti protestuju ispred Skupštine grada: Buka i poziv - "izađite napolje"
17.12.2024.•
9
Studenti niškog Univerziteta okupili su se popodne ispred zgrade Univeziteta zbog najavljenog dolaska ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović.
Džezeri, zabavnjaci i rokeri: Podrška studentima u njihovom zalaganju za temeljne vrednosti društva
17.12.2024.•
2
Reprezentativno udruženje muzičara džeza, zabavne i rok muzike Srbije iskazao je podršku studentima u "zalaganju za temeljne vrednosti društva", osudilo nasilje i gušenje Ustavnih sloboda.
Komentari 3
John
Trebalo bi da postoji...
Prilično slučajeva ima da je dete (ili deca) nakon ubistva majke "dodeljeno" babi i dedi po ocu i da su onda trovali decu svakakvim pričama o majci koju nisu voleli ni dok je bila živa, a pogotovo sad kad je sin zbog nje završio u zatvoru...
Nada
Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar