
Kačavenda - optuživan za pedofiliju, a sad odlikovan u znak sećanja na decu ubijenu u Šumaricama
Vasilije Kačavenda, svojevremeno optuživan u javnosti za pedofiliju u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i seksualno nasilje nad decom, odlikovan je Ordenom novomučenika šumaričkih.
Kako piše Insajder.net, Kačavenda je odlikovanje primio u kragujevačkom hramu posvećenom deci - žrtvama nacističkog pogroma u Kragujevcu u oktobru 1941. Odlikovao ga je vladika šumadijski Jovan, pošto su zajedno služili parastos ubijenim kragujevačkim đacima jer je Kačavenda, kako je rekao vladika Jovan, zaslužan za udaranje temelja te kragujevačke crkve.
Povodom optužbi u javnosti za pedofiliju i seksualno zlostavljanje dečaka u SPC, Kačavendi nije suđeno ni pred građanskim, ali ni pred crkvenim sudom.
Bojan Jovanović, nekada đakon u Eparhiji zvorničko-tuzlanskoj, optužio je pre 13 godina vladiku Kačavendu za pedofiliju i podvođenje dece u crkvi tokom devedesetih godina. Optužio ga je i da je nasrtao na mladog bogoslova koji se kasnije, 1999. godine, ubio u jednom manastiru. Sve te navode, Kačavenda je negirao, podseća Insajder.
Pre 11 godina sa pojavio i video-snimak na kojem, navodno, seksualno zlostavlja dečake, posle čega je penzionisan i to, kako je tada navela SPC, "iz zdravstvenih razloga".
Ipak, Crkva ga nije raščinila, pa je nastavio da drži službe. Između ostalog, učestvovao je i na litiji u Banjaluci 2018. godine prilikom osveštanja srpsko-ruskog hrama.
"Ovde postoje pravni i moralni aspekti zbog kojih bi ovako nešto itekako moglo da se problematizuje", kaže za Insajder teolog Vukašin Milićević.
Sagovornik Insajdera podseća da je Vasilije Kačevenda službovao u šumadijskoj eparhiji.
"Ako se ne varam, to je pre nego što je Vladika Jovan izabran. I verovatno je da su ti razlozi koji su navedeni za dodelu ovog ordena. U njegovo vreme je pokrenuta inicijativa za izgradnju te crkve. To naravno sve nema veze sa onim što bi valjda trebalo da bude smisao takvih činova. Generalno, štete priče sa crkvenim odlikovanjima, jer su odlikovanja poslednjih decenija diskreditovana", navodi sagovornik Insajdera.
Prema rečima ovog teologa, odlikovanja sada ne služe da bi se promovisale nekakve vrednosti, već da bi se sprečila bilo kakva smislena priča o pravim moralnim vrednostima.
"Kačavenda nije jedini takav primer. Ima više primera da su zvaničnici crkve optuženi za seksualno zlostavljanje primili crkvena i državna odlikovanja", navodi Milićević.
On dodaje da su se tom temom samo bavili istraživački novinari i niko više.
Kačavenda, međutim, nije jedini visoki zvaničnik Srpske pravoslavne crkve kojem su, umesto utvrđivanja krivične odgovornosti zbog navoda o seksualnom zlostavljanju maloletnika unutar crkve, uručena priznanja.
Tako je i Vladika Pahomije koji je, zbog zastarelosti i nedostatka dokaza, 2006. pred građanskim sudom oslobođen optužbi za bludne radnje nad maloletnicima, pre dve godine, u ime manastira Prohor Pčinjski, primio Sretenjski orden, i to od predsednika Srbije. Pola godina ranije, episkop vranjski, vladika Pahomije je, povodom obeležavanja 950 godina manastira Prohor Pčinjski, crkveni orden uručio predsedniku Srbije, Aleksandru Vučiću.
Teolog Milićević ističe da je uticaj crkve velik i na građanske sudove.
"Meni se čini da mi ovde govorimo o jednoj zapravo eliti koja vlada ovim društvom i koja ne želi ni na koji način da bude jedinstvena. Crkveni velikodostojnici ni na koji način ne žele da autoritet crkve, koji zapravo počiva na sili, bude doveden u pitanje. Da živimo u nekom svetu gde stvari funkcionišu onako kako treba da funkcionišu, pa ne bi crkvi bili potrebni ni nikakvi državni sudovi da se bave takvim stvarima. U crkvi bi trebalo da važe nekakva uzvišenija pravila, mnogo načela i mnogo uzvišeniji kriterijumi", navodi sagovornik Insajdera.
Prema njegovim rečima, bilo bi prirodno da se čovek koji je samo osumnjičen za takvo nešto sam povuče dok se ne utvrdi istina.
U vezi sa dodelom ordena Kačavendi reagovala je i Liga socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani, koja je pozvala poglavara Srpske pravoslavne crkve patrijarha Porfirija da, u skladu sa unutrašnjim propisima SPC, poništi odluku o dodeli ordena.
Liga je istakla da je sramota veća pošto je Kačavenda odlikovan ordenom Svetih novomučenika kragujevačkih, priznanjem koje je ustanovljeno u znak sećanja na streljane đake u Šumaricama u Drugom svetskom ratu.
"Odlikovanje mu je uručio mitropolit šumadijski Jovan, iako je Kačavenda široj javnosti poznat po optužbama za pedofiliju i seksualno nasilje. Neverovatno je da se u Srbiji u 21. veku dešavaju ovakve stvari", naglasila je Liga.
U saopštenju se ističe da bi takva osoba trebalo da bude procesuirana i kažnjena zbog teških optužbi za pedofiliju i seksualno nasilje i pozivaju se pravosudni organi Srbije i Bosne i Hercegovine da počnu da rade svoj posao u vezi sa optužbama koje se stavljaju na teret Kačavendi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
RTS podneo krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sprečavanja emitovanja programa
23.04.2025.•
0
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je RTS podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog krivičnog dela sprečavanje štampanja i rasturanja štampanih stvari i emitovanja programa.
Tužilaštvo tvrdi da nije pozvalo rektora Đokića na saslušanje
23.04.2025.•
0
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u vezi sa krivičnom prijavom koju je podneo student Miloš Pavlović.
Verujete li da je u toku obojena revolucija: To smatra četvrtina građana Srbije
23.04.2025.•
0
Dok vlast ne uspeva da zaustavi trend rasta nezadovoljstva i nepoverenja koje građani Srbije osećaju prema njoj, podrška protestima i studentima i posle pet meseci ostaje visoka (59 odsto).
Rektor Đokić u pismu premijeru Macutu: Nisam došao na sastanak s vama jer moram u tužilaštvo
23.04.2025.•
2
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je pozvan u Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu za davanje obaveštenja o drugoj krivičnoj prijavi podnetoj protiv njega.
Ni iz petog pokušaja nije izabran predsednik Skupštine Kosova
23.04.2025.•
0
Kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje za predsednicu Skupštine Kosova Aljbuljena Hadžiu ni na današnjoj sednici nije uspela da dobije dovoljno glasova da bi bila izabrana.
Učenik ispao kroz prozor škole u Bogatiću: Zadobio povrede glave
23.04.2025.•
0
Učenik prvog razreda Mačvanske srednje škole u Bogatiću jutros je oko 8.40 sati ispao kroz prozor te škole.
"Nadstrešnica iznad obrazovanja": Profesori predali Vladi zahtev za povlačenje uredbe o fakultetima
23.04.2025.•
0
Deo profesora Univerziteta u Beogradu zatražio je danas od Vlade Srbije stavljanje van snage izmena Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
Marko Đurić: Brinem zbog nastavka blokada, država pokazala umerenost prema njima
23.04.2025.•
3
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da ima "velika i pozitivna očekivanja od vlade" i da je premijer Đuro Macut "preduzeo već prve korake ka smirivanju tenzija u društvu".
Četiri miliona posetilaca navodno dolazi na Ekspo: Gde će svi oni biti smešteni?
23.04.2025.•
25
Beograd i okolina trebalo bi u tri meseca da prime više od četiri miliona posetilaca na specijalizovanoj izložbi Ekspo, što je skoro tri puta više od onoga što glavni grad primi na godišnjem nivou.
Divljao "audijem" na auto-putu Beograd-Šid: Vozio 240 km/h
23.04.2025.•
1
A. D. (48), koji je na auto-putu Beograd-Šid kod Surčina upravljao automobilom marke "audi" brzinom od 239,4 kilometra na čas, isključen je iz saobraćaja.
Najavljeno još jedno obraćanje Vučića: Poznato o čemu će govoriti ovaj put
23.04.2025.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras će se obratiti javnosti.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - možete li najbolje do sad?
23.04.2025.•
6
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Nekadašnji ambasador u Vatikanu: Papa Franja je iskreno poštovao Srbe i SPC
23.04.2025.•
2
Nekadašnji ambasador u Vatikanu Darko Tanasković ocenio je da je papa Franja "u kontekstu borbe za mir i međuljudsko zbližavanje, iskreno poštovao i Srbe i Srpsku pravoslavnu crkvu".
Održan pomen radnicima RTS-a stradalim u NATO bombardovanju
23.04.2025.•
4
U Tašmajdanskom parku, kod spomenika "Zašto", protekle noći je održan pomen za radnike RTS koji su stradali u NATO bombardovanju zgrade RTS-a 1999. godine, preneo je taj javni servis.
Vučić sa TV sve češće "gleda u oči" građane: "Pokušava da vrati moć i kontrolu"
23.04.2025.•
24
Uz već viđene poruke i ikonografiju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je uveo i jednu novinu.
Kada imate pravo da se branite, a kada kršite zakon?
23.04.2025.•
25
U situacijama nasilja nužna odbrana može biti ključna, ali i rizična.
O čemu su sve pričali Putin, Porfirije i Irinej: Obojena revolucija, odnosi dve crkve i dve države..
23.04.2025.•
52
Bliski odnosi Srpske i Ruske pravoslavne crkve, odnosi dve države, sećanje na papu Franju, "obojena revolucija" u Srbiji...
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - nije tako teško
22.04.2025.•
10
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Profesorka Biljana Stojković najavila tužbu protiv Informera
22.04.2025.•
2
Profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Biljana Stojković najavila je tužbu protiv Informera, nakon tvrdnji da je ona "jedan od profesora koji prave političku organizaciju krijući se iz
Mladić osuđen zbog lomljenja stakala na traktorima kod Pionirskog parka
22.04.2025.•
4
V.B. (18) je, saglasno sporazumu o priznanju krivice, kažnjen zbog lomljenja stakala na traktorima kod Pionirskog parka 15. februara.
FOTO: Nevreme pogodilo delove Srbije, bujica oštetila deo auto-puta
22.04.2025.•
5
Nevreme praćeno gradom pogodilo je danas delove Srbije.
Komentari 55
Fića
Neka nam je Bog svima na pomoći .
Duda
Limanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar