Prevare pokušavaju i telefonskim pozivom: "Uplatite novac da vaša ćerka ne ostane bez noge"

Sve češće smo na meti prevara - SMS porukama, pozivima, mejlovima, a sada prevaranti zloupotrebljavaju i veštačku inteligenciju.
Prevare pokušavaju i telefonskim pozivom: "Uplatite novac da vaša ćerka ne ostane bez noge"
Foto: Pixabay
Iako retko koristi fiksni telefon, kada je sa druge strane veze čula jedva razumljiv muški glas osobe koja se predstavlja kao lekar i koja je zove jer joj se dete povredilo, sagovornica RTS-a nije ostala ravnodušna.
 
"Ja sam se zbunila, rekla sam da je verovatno pogrešio broj jer su mi deca odrasle osobe. Insistirao je da je pala sa stepenica, da se izubijala, da ne može da govori i da je sigurno dobar broj, da su u Višegradskoj, tako da sam objašnjavala da ću odmah da dođem, gde je... Rekao je da ne treba da dolazim, pitao da li imam novca jer treba da se plati da se ne bi odsekla noga", priča sagovornica RTS-a.
Brzo je kontaktirala ćerku i shvatila da je bila na meti prevaranata. 
 
Na to da se u brzini nećete snaći računaju oni koji žele da vas nasamare, upozoravaju stručnjaci. Od vas će tražiti lične podatke, pritiskati vas da brzo delujete i ne stignete da razmislite.
 
"Obratite pažnju na sitnice, na detalje, trudite se da budete razumni i trezveni, imajte u vidu da kad god vam neko zahteva hitnu akciju, neodložnu i po pravilu da odate određeni lični podatak, podatak sa platne kartice ili drugi podatak o ličnosti koji može da se zloupotrebi, to je razlog da vam se uključi alarm", objašnjava Mladen Milošević sa Fakulteta za bezbednost Univerziteta u Beogradu.
Reč je o kompleksnim prevarama, objašnjavaju u MUP-u. Mnogi nasamareni zbog stida i neprijatnosti ne prijave da su oštećeni. Međutim, iako je procedura za nadoknadu štete dugotrajna, nadležni sa dovoljno podataka o prevari mogu da reše slučaj.
 
"Prijava građana treba da bude kompletna, da bude potpuna, da bude činjenično dobro opisana i da bude potkrepljena materijalnim dokazima koji policijskim službenicima mogu da pomognu u rasvetljavanju ovog krivičnog dela. Kada kažemo materijalnim dokazima, pre svega mislimo na skrinšotove, na brojeve telefona sa kojih su kontaktirani, na linkove ka sajtovima, odnosno platformama koje su posećivali i slično", ukazuje Nikola Čučilović, zamenik načelnika Uprave za tehniku MUP-a.
 
Savet je i da dobro obratite pažnju na svaki detalj, da budete oprezni na internetu, da ne postavljate fotografije i snimke vas i vaše dece, jer se uz pomoć veštačke inteligencije zloupotrebljavaju i glas, izgled i lik nama bliskih osoba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ex chapman

    20.06.2024 10:27
    a ne zna se ko to radi?
    MUP je suvise zauzet pracenjem "hejtera" na netu da bi se brinuo sto bitange varaju i maltretiraju ljude
  • Izvidjac Futog

    20.06.2024 10:12
    A
    A sta ako vi ostanete bez noge? Ponasate se kao da ste besmrtni. Tako treba reci i prekinuti vezu. I obavestiti policiju naravno.
  • hans

    20.06.2024 10:10
    Zamislite - uplatih novac i tek onda shvatih da nemam kćerku!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija