Delo za koje se terete braća Panić prekvalifikovano u znatno blaži oblik: Kako?

Braći Panić, uhapšenoj zbog organizovanja prostitucije i trgovine ljudima, za šta je zaprećena kazna do 20 godina zatvora i oduzimanje imovine, delo je prekvalifikovano u posredovanje u prostituciji.
Delo za koje su sada optuženi se kažnjava uslovnom i novčanom kaznom. Kako su na to uticale poruke sa nadzornih kamera na njihovoj kući?
 
Bizarne objave na društvenim mrežama Petra Panića, nekadašnjeg telohranitelja Vojislava Šešelja i kuma aktuelnog predsednika Srbije, u kojima je Bratislava Gašića optužio da je njegovim sinovima napakovao trgovinu ljudima, a usput drugog policijskog funkcionera optužio za ubistvo, prema mišljenju sagovornika Radara ukazuju na nekoliko važnih činjenica.
 
Pored onih poznatih, o zloupotrebama policije i paralizi pravosuđa, ovakvi istupi su svojevrsna potvrda da su ljudi bliski vrhu vlasti sasvim prestali da se osvrću na zakonske posledice svojih postupaka.
Braća Uroš i Miloš Panić uhapšeni su 24. maja, pošto su se predali policiji na Beogradskom aerodromu, posle višemesečne bezuspešne potrage zbog sumnje da su počinili krivična dela organizovanja lanca prostitucije i trgovine ljudima.
 
Kako Radar saznaje, prve prijave policiji o organizaciji braće Panić stigle su krajem prošle godine, nekoliko meseci pre nego što su oni napustili Srbiju u februaru 2024. Potom se u martu oglasilo Više tužilaštvo u Beogradu otvorivši istragu protiv grupe osumnjičenih za trgovinu ljudima i organizovanje lanca prostitucije u Beogradu, ističući da su među osumnjičenima braća Uroš i Miloš Panić.
Ima neka tajna veza
 
"Petar Panić je morao odmah da bude saslušan u MUP-u u vezi sa informacijama koje je objavio", govori za Radar Milan Dumanović, potpredsednik Novog policijskog sindikata. 
 
On skandaloznim ocenjuje video-snimak sa nadzornih kamera njegove kuće, koji je Panić objavio kada i poruku o Gašiću, na kome se vidi Goran Colić, šef Službe unutrašnje kontrole MUP, kako dolazi do vrata Panićeve kuće u Šilerovoj ulici u Zemunu.
 
"To na snimku je definitivno Colić, ali je nejasno na koji način šef unutrašnje kontrole MUP može da dolazi u njegovu kuću. Njegov posao nikako nije da se bavi pretnjama koje je neko uputio. Rekao bih da je ovde reč o slanju poruka, pa stoga ne verujem da ćemo dobiti bilo koju informaciju iz Ministarstva unutrašnjih poslova o razlozima posete licu čiji sinovi su osumnjičeni za teška krivična dela."
 
Trgovinu ljudima Krivični zakon Srbije prepoznaje kao kompleksno krivično delo za koje je u težem obliku zaprećena kazna od pet do 20 godina zatvora. Teži oblik ove vrste eksploatacije žrtve podrazumeva na prvom mestu primenu sile, perfidnost u vrbovanju žrtve, odnosno postojanje grupe koja organizovano deluje kako bi žrtvu prinudila na iskorištavanje.
 
Samo jedan dan pre pomenute objave Petra Panića, Više javno tužilaštvo je 7. juna podiglo optužnicu protiv njegovih sinova, ali ne za trgovinu ljudima već za posredovanje u prostituciji, krivično delo koje srpski sudovi često kažnjavaju uslovnom i novčanom kaznom.
 
Inače, jedna od posledica eventualne osude po krivičnom delu trgovine ljudima je oduzimanje imovine počinilaca. Prekvalifikacijom krivičnog dela u posredovanje u prostituciji ta mogućnost je sada eliminisana.
 
Teško do dokaza, kaže Stefanović
 
Posle Petra Panića se o ovom konkretnom slučaju oglasio i Nenad Stefanović, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, ocenivši u intervjuu za jedan beogradski dnevnik da je trgovina ljudima specifično krivično delo koje se u dosadašnjoj praksi pokazalo kao problematično za dokazivanje, jer žrtve mahom promene iskaze tokom istrage, što je, kako je istakao, bio sled događaja i u slučaju braće Panić, koji je rezultirao optuženjem za lakše krivično delo.
 
"Kada je reč o trgovini ljudima, najdelikatnije je prepoznati oblike pretnje i primene sile, odnosno zloupotrebe ovlašćenja i teškog položaja žrtve. Primena sile kao jedan od elemenata krivičnog dela ne mora da bude gruba i očigledna već je često perfidna i usmerena na to da se ista prikrije. Na primer, moguće je da će počinioci pretući neku drugu ženu u prisustvu žrtve i tako je ostaviti u velikom strahu. Ona može čak i biti u posedu svojih ličnih dokumenata, ali u tolikom strahu da neće smeti da ih koristi", govori za Radar sutkinja Radmila Dičić.
Sagovornica Radara ističe da je u našem društvu puno predrasuda, čak i u institucijama koje treba da se bore protiv ove forme modernog ropstva. Dodatno, ističe sutkinja Dičić, same žrtve često čuvaju tragove svog dostojanstva i nemaju poverenja ni u koga i često su spremne da kažu da su se same odlučile na prostituciju, iako zapravo to nije istina. 
 
Naime, prema Evropskoj konvenciji, odnosno konvenciji protiv trgovine ljudima Ujedinjenih nacija, pristanak žrtve na eksploataciju ne isključuje krivičnu odgovornost počinilaca.
 
Ceo tekst Radara čitajte na OVOM LINKU.
  • Roki

    21.06.2024 15:06
    Partizani
    E da su partizani mogli da odu u budućnost i vide ovo naše današnje vreme, predali bi se...
  • Za

    20.06.2024 13:56
    Dejan
    Kada bi svi bili sendvičari bili bi gladni jer bi sendviči bili ukinuti
    Bolje pitanje je gde bi bila država da niko nije sendvičar i da zrelo razmišljamo i donosimo odluke
    Panići i slični bi bili tamo gde treba da budu, a Srbija sigurnije i udobnije mesto za život
    Šta kažu sendvičari? Više majoneza? Briga vas za državu
  • Serpiko

    20.06.2024 13:29
    Neka vas jasu narode
    Cim glavni tuzilac Stefanovic kaze, sigurno je tako.
    Uverili smo se u vise navrata o njegovoj strucnosti i postenju. Eno, mogu to i da potvrde one dve tuziteljke, uzbunjivac iz Krusika i sl.
    Svima je Stefanovic zajednicki cinilac.
    E moja Srbijo....svasta ti mozes da ocutis. Sramite se!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija