Ona je navela i da je Srbija krenula u takva istraživanja pre 20 godina, ali da ju je Nemačka sada prestigla sa dva velika litijumska projekta.
"Sledeće činjenice su namenjene onima koji na vojnom dobru Morović vide marihuanu, ali ne vide da je Nemačka u punom jeku priprema za rudarenje litijuma kako bi bila samoodrživa, energetski i industrijski što nezavisnija", navela je ona u objavi na mreži X.
Nemačka, kako je rekla, ima dva velika litijumska projekta - Vulkan i Zinvald.
Vulkan (nalazi se u dolini Gornje Rajne) planira da pokrene komercijalnu proizvodnju litijuma u trećem kvartalu 2026.
Zinvald (nalazi se u Saksoniji, na nemačko-češkoj granici) je još u fazi istraživanja i očekuje se da će završiti studiju izvodljivosti do kraja ove godine.
"Dok se mi ovde bavimo teorijama zavere, prepričavamo tračeve, slušamo svakog 'ppametnjakovića' koji je spreman/spremna da podeli neproverene i neutemeljene polu-informacije, dok mi govorimo 'kad bude Nemačka, i mi ćemo' - Nemačka nas je sustigla i prestigla, iako smo mi krenuli u naša istraživanja pre tačno 20 godina", navela je Brnabić.
"I odmah da odgovorim onima koji pričaju da lobiram za litijum ili za Rio Tinto. Ne, gospodo. Lobiram za Srbiju", zaključila je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 53
Драгче
Ми, Србија, то не може, и нема право.
Нека они копају отровну руду, ми можемо и нечим мање опасним да се бавимо!!
Zolja
Mi zemlju i prirodu za dalje unistavanje nemamo. Naša strategija mora da bude obnavljanje na svim nivoima. Priroda, porodica, moral... A Vi dospođo Brnabić mozete slobodno da se selite u Nemačku, tamo gde će da se rudari litijum.
Buconi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar