Članovi Saveta REM-a traže ocenu ustavnosti zakona kojim se nalaže njihova smena

Smena članova Saveta REM-a pre isteka mandata bila bi diskriminacija, a nije objašnjeno ni zašto ona predstavlja javni interes.
Članovi Saveta REM-a traže ocenu ustavnosti zakona kojim se nalaže njihova smena
Foto: Pixabay
To tvrde članovi Saveta u inicijativi za ocenu ustavnosti odredbe novog Zakona o elektronskim medijima koja nalaže njihovu smenu do 4. novembra.
 
Smenu su pred usvajanje novog Zakona dogovorili vlast i medijska zajednica, uz podršku međunarodnih organizacija.
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) podnelo je nedavno inicijativu Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti odredbe novog Zakona o elektronskim medijima (ZEM), na osnovu koje bi članovi aktuelnog Saveta ovog tela trebalo da budu smenjeni do 4. novembra.
 
U inicijativi, koju je Cenzolovka dobila od regulatora i Ustavnog suda, navodi se da se ova zakonska odredba kosi sa četiri člana Ustava Republike Srbije.
Članovima Saveta REM-a smeta što im se skraćuje mandat i time "uskraćuje vršenje javne funkcije pod jednakim uslovima". Takođe, tvrde da nije jasno objašnjen opšti interes koji opravdava njihovu smenu.
 
Novi zakon propisuje redovne uslove za prestanak mandata članova Saveta: vreme trajanja mandata, smrt, razrešenje i podnošenje ostavke. Odredba koja nalaže smenu članova aktuelnog Saveta odnosi se isključivo na njih.
 
To, piše u inicijativi, narušava načelo jednakosti pred zakonom.
 
"Primenjivanje različitih kriterijuma za prestanak mandata za aktuelne i buduće članove Saveta, odnosno nepropisivanje jasnih kriterijuma za prestanak mandata aktuelnim članovima Saveta", iz REM-a ocenjuju kao - diskriminaciju.
 
Skraćivanje trajanja tekućeg mandata nije retkost i takvih primera već imamo u praksi, kaže za Cenzolovku advokat Rodoljub Šabić.
 
"Ne mislim da je takvo rešenje neustavno, sem kada bi zakonom bila skraćivana dužina mandata koja je utvrđena ustavom, što ovde nije slučaj", navodi on.
 
Šabić kaže da se inicijative za ocenu ustavnosti mogu komentarisati iz dva ugla:
 
Prvi mogući motiv je principijelan - želja da se u javnom interesu zaštiti ustavni princip koji nalaže da zakonske odredbe budu u skladu sa Ustavom. Drugi motiv je lični interes – želja da se zaštiti sopstvena pozicija ili pravo.
 
"Dosadašnja iskustva s višestruko neprincipijelnim postupanjem i ignorisanjem javnog interesa od strane aktuelnog Saveta REM-a, brojni s razlogom kritikovani postupci i propusti upućuju na zaključak da je u konkretnom slučaju reč o ovom drugom", smatra Šabić.
 
Mirković: Da opšteg interesa nema, te odredbe ne bi bilo
 
Odredba o smeni sporna je za članove Saveta i iz ugla retroaktivne primene, jer su im mandati počeli pre njenog donošenja.
 
Ustav, međutim, propisuje da opšti akti mogu imati povratno (retroaktivno) dejstvo ako to nalaže opšti interes utvrđen pri donošenju zakona – što, tvrdi REM, u ovom slučaju nije urađeno.
 
Šabić kaže da ne zna pouzdano da li je Skupština u postupku usvajanja zakona, u skladu s poslovnikom, posebno odlučivala o postojanju opšteg interesa, "ali to je pitanje poštovanja poslovnika, a ne pitanje ustavnosti".
 
U prilog postojanju opšteg interesa, Šabić ističe i da je ova odredba proistekla iz dogovora tri strane koje su učestvovale u procesu izmena medijskih zakona: novinarskih i medijskih udruženja, tadašnje premijerke Ane Brnabić i predstavnika Ministarstva informisanja i telekomunikacija, uz posredovanje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, Delegacije Evropske unije u Srbiji i Ambasade Norveške.
 
Razgovori i dogovori u trouglu predstavnika vlasti, međunarodnih organizacija i nevladinog sektora kulminirali su na sastanku u oktobru 2023. godine, kaže Saša Mirković iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija i učesnik ovog procesa.
 
Tekst u celosti čitajte na sajtu Cenzolovke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    27.06.2024 16:33
    Ne daje se državna sisa
    Uljuljkalo se i kopaju nogama i rukama da zadrže mesto. Dugogodišnje s radove treba što pre raspustiti.
  • Dežurno gunđalo

    27.06.2024 16:21
    Ne vidim zašto bi smena članova Saveta REM-a pre isteka mandata bila diskriminacija, a fakat predstavlja javni interes jer članovi tog Saveta uzimaju novce za neprincipijelno postupanje i ignorisanje istog tog javnog interesa, i oni to vrlo dobro znaju. Oni ovako samo žele da zaštite svoj položaj. Da se ja pitam ja bih ceo REM raspustio jer štite one koje bi trebali da kontrolišu i kažnjavaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prosvetni sindikati: Obustavljamo štrajk

Četiri reprezentativna prosvetna sindikata saopštila su da su dali saglasnost da se nastave pregovori u skladu sa aktuelnom ponudom Vlade Srbije oko povećanja plata prosvetnih radnika.

Forum beogradskih gimnazija odbio ponudu Vlade

Glavni odbor Foruma beogradskih gimnazija (FBG) nije prihvato ponudu Vlade Srbije za povećanja zarada zaposlenih u obrazovanju, potvrdila je Ana Dimitrijević, potpredsednica tog sindikata.