Lekarska opravdanja prodaju se preko Tiktoka, Unija srednjoškolaca Srbije traži reakciju nadležnih

Na društvenoj mreži Tiktok odnedavno je počeo da kruži promotivni video snimak preko kog se nude važeća lekarska opravdanja za učenike.
Lekarska opravdanja prodaju se preko Tiktoka, Unija srednjoškolaca Srbije traži reakciju nadležnih
Foto: Pixabay
Cena je 200 dinara po komadu, a u opisu objave navodi se da se dostava opravdanja "vrši po čitavoj Srbiji", kao i da je do sada obavljeno "više od 40 saradnji bez ijedne žalbe", piše Nova ekonomija.
 
Ovaj video prikupio je više od oko 20.000 lajkova, 2.500 čuvanja i više od 8.000 deljenja.
 
Ni komentari od strane učenika nisu izostali, pa se tako mogu izdvojiti "kritike" na račun algoritma aplikacije – jer se video korisnicima prikazao "tek kad se završila školska godina".
"Trebaće mi za sledeću godinu, molim vas nemojte da prestanete da radite", napisao je jedan od korisnika društvene mreže. 
 
"Sledeće godine ću da vam budem tako top kupac", dodaje drugi komentar.
 
Pored oduševljenja, neki od njih ukazali su i na to da u nekim školama već znaju za opravdanja.
 
"U Medicinskoj ovo ne prolazi, makar u mojoj. Razredna zna svaki pečat, boju hemijske i iz koje bolnice potiče opravdanje", napisao je još jedan Tiktoker.
Unija srednjoškolaca Srbije ukazuje da ova novost o kupovini opravdanja i nije tako nova, istakavši da prodaja važećih lekarskih pravdanja već dugi niz godina predstavlja problem u obrazovanju.
 
Unija je zato apelovala na Ministarstvo prosvete da preduzme mere neophodne za rešavanje ovog problema.
 
Međutim, kako su naveli, cilj ne treba da budu mere koje su isključivo restriktivne (odnosno da se poveća nivo nadzora na društvenim mrežama i kažnjavanje lekara koji izdaju overena važeća opravdanja), već da se preduzmu mere koje će smanjiti opterećenje nad učenicima i potrebu da izostaju sa časova i beže iz škole.
 
"Veliki broj časova, obimno gradivo, česta ocenjivanja i ostale školske obaveze često mogu imati velike posledice na mentalno zdravlje srednjoškolaca i njihovo psihofizičko stanje. Potrebno je motivisati učenike, osnažiti ih i uveriti ih u to da neće biti kažnjavani represivnim metodama, već da će se preduzeti mere koje će biti u njihovu korist kako ne bi osetili potrebu da se podvrgnu liniji manjeg otpora", naveli su iz Unije srednjoškolaca Srbije.
 
Podsetili su i da se u Srbiji ne radi dovoljno na razvoju strategija za podršku mentalnog zdravlja učenika, kao ni na primerima dobre prakse.
 
"Kao alternativno rešenje svojih problema srednjoškolci vide izostajanje iz škole, odnosno (ne)svesno udaljavanje od problema. Činjenično je stanje da je, godinama unazad, aktivno prodavanje opravdanja od strane privatnih zdravstvenih ustanova, licenciranih lekara, kao i pojedinaca koji su se domogli overenih opravdanja bez ličnih podataka. Takva važeća opravdanja prećutno kruže grupama mladih i njihovim školama, ali bez ikakvih posledica po one koji takva opravdanja distribuiranju u širu javnost", dodali su iz Unije srednjoškolaca Srbije.
 
Iz ove organizacije podsetili su da nastoje da pružaju podršku srednjoškolcima u rešavanju problema i da se zalažu za njihove potrebe, ali da kao rešenje ovog problema vide saradnju između Ministarstva zdravlja i Ministarstva prosvete, kao i organa koji zajedno mogu da naprave promene.
Postavlja se pitanje da li je Lekarska komora Srbije obaveštena o slučajevima prodaje lekarskih opravdanja za srednjoškolce i da li lekari snose odgovornost ukoliko se njihovo ime zloupotrebi na ovakav način.
 
Na to pitanje od nadležnih institucija Nova ekonomija nije dobila odgovor do objavljivanja ovog teksta.
 
Međutim, osnovnom pretragom na internetu, na sajtu Lekarske komore Srbije mogu se naći spiskovi lekara ali i brojevi licenci, pa se i na taj način može proveriti da li lekar čije ime stoji na pečatu opravdanja ima licencu.
  • Krezoje

    30.07.2024 14:20
    Pa ništa, uvedite sistem eOpravdanja. Ako može eBolovanje, može i ovo.
  • Velja

    15.07.2024 12:04
    Dokle vise
    Kupuju se ocene,diplome,lekarska uverenja i to javno a sta radi ministarstvo prosvete i njegova inspekcija?Dokle vise da se ovo tolerise?
  • duder

    15.07.2024 09:55
    Starija doktorka u jednom južnobačkom selu je godinama, posle odlazka u penziju, zadržala pečat i prodavala opravdanja. To su svi znali, a što je najgore, i podržavali. Sramotno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija