Vesić najavio naplatu putarine putem satelita: Saobraćajni inženjer o tome koliko je to ostvarivo

Sistem plaćanja putarine koji bi se oslanjao na satelite svakako bi dodatno ubrzao putovanje, samo što se tu otvaraju i neka druga pitanja.
Vesić najavio naplatu putarine putem satelita: Saobraćajni inženjer o tome koliko je to ostvarivo
Foto: 021.rs
Ministar saobraćaja Goran Vesić najavio je nedavno, govoreći o uvođenju plaćanja putarine i na brzim saobraćajnicama koje je planirano za 1. januar 2025. godine, da na auto-putu neće postojati naplatne rampe i da će se, kada bude instaliran novi sistem, putarina naplaćivati posredstvom satelitskog praćenja automobila.
 
Saobraćajni inženjer Milan Božović rekao je za "Vreme" da Srbija zaista poseduje kapacitete, odnosno novac za uvođenje naplate putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila.
On je rekao da za to nisu potrebni nikakvi dodatni kapaciteti, jer ili se može uzeti sistem koji već funkcioniše u inostranstvu, ili domaći stručnjaci mogu da razviju sličan sistem.
 
Božović je, međutim, ukazao da se postavlja pitanje kako bi takav sistem funkcionisao u Srbiji, jer nisu svi vozači spremni da koriste savremene tehnologije, te je dodao da deo građana ne bi odustao od klasične karte za naplatu putarine.
 
Dodao je i da je pitanje šta bi, u slučaju uvođenja naplate putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila, radili oni koji su trenutno zaposleni na naplati putarine.
Božović je istakao da je prilično veliki broj takvih ljudi i ocenio da svi oni ne bi mogli da budu angažovani na nekim drugim poslovima.
 
On je rekao da bi naplata putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila svakako dodatno ubrzala putovanje, jer ne bi postojala dosadašnja mešana varijanta da jedni vozači na naplatnim rampama čekaju da uzmu karticu ili da plate putarinu, dok drugi bez zadržavanja prolaze.
 
Božović je naglasio da pojedine države u Evropi nisu prešle na potpunu automatizaciju sistema naplate putarine, jer su shvatile da to nije efikasno za njihovo okruženje, da je naplaćivanje putarine posredstvom sateliskog praćenja automobila sjajan sistem, ali da je pitanje koliko bi bio efikasan u Srbiji.
 
Govoreći o ceni putarine u Srbiji, koja je zbog nepostojanja vinjeta u nekim slučajevima višestruko veća nego u nekim zemljama Evrospke unije, Božović kaže da se to može objasniti time što Srbija ima veoma velik tranzitni saobraćaj.
 
Dodao je da se u Srbiji dosta ulaže u putnu infrastrukturu, da je zbog toga neophodno obezbediti novac za održavanje puteva i da je cena putarine primerena tom razvoju i da ne bi bilo moguće da se domaćim vozačima odredi manja putarina u odnosu na onu koju plaćaju stranci, jer bi to bio skandal.
  • Max

    16.07.2024 17:22
    Ipak cu sledeci auto uzeti onaj leteci sto najvaljuje av dok jos nisu poceli i vazduh da naplacuju....
  • Bane

    16.07.2024 15:57
    Ne vinjete!
    Jednom godisnje odem u beograd na pola sata i umesto 450din putarine , treba da me kosta 15e vinjeta za 7 dana
  • Pićuka

    16.07.2024 15:35
    Ne bi ja o satelitima dok EPS nije sposoban da isporuči realne račune svim potrošačima u Srbiji. Dok zdravstvo, prosveta, industrija, kultura , socijala, poštovanje prava i zakona, od malog Muje do Vezira, putarina je banalna stvar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija