"Kreni-promeni" pisao Šolcu: Ako se nastavi sa projektom Jadar, očekujte proteste

Pokret "Kreni-promeni" saopštio je da je uputio pismo nemačkom kancelaru Olafu Šolcu i predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen u vezi sa projektom "Jadar".
"Kreni-promeni" pisao Šolcu: Ako se nastavi sa projektom Jadar, očekujte proteste
Foto: Beta/AP
Kako je naveo ovaj pokret, u pismu je naveo da se podrškom projekta "Jadar" kompanije Rio Tinto urušava demokratija i vladavina prava u Srbiji.
 
U saopštenju se navodi da je pismo upućeno i predsednici Evropske investicione banke Nadiji Kalvinjo, predsednici Evropske banke za obnovu i razvoj Odili Reno Baso i potpredsedniku Evropske komisije za energetiku Marošu Šefčoviču.
U pismu se ocenjuje da rudnik litijuma koji planira kompanija Rio Tinto i podrška koju Evropa pruža projektu, nije u skladu sa evropskim vrednostima demokratije i vladavine prava.
 
Naveli su i da postoji "hitnost u rešavanju pitanja tog projekta u korist građana, jer je Ustavni sud Srbije 11. jula, na zahtev Rio Tinta, poništio odluku Vlade od 20. januara 2022. koja je otkazala projekat Jadar nakon masovnih protesta širom zemlje".
"Kreni-promeni" u pismu je ocenio da je sud to učinio na osnovu manje formalnosti, pod hitnim postupkom i pod pritiskom Vlade, a da je istovremeno ignorisao da odlučuje o inicijativi za ocenu ustavnosti građana.
 
Navedeno je i da je vlast prekršila Ustav Srbije time što parlament nije odlučivao o narodnoj inicijativi koju je potpisao 38.191 građanin kojim je tražena "obustava ekološki štetnih projekta".
 
U pismu stoji da se Jadar ne sme koristiti kao sredstvo za postizanje političkih ili ekonomskih ciljeva drugih zemalja, već da je to vitalna zajednica sa bogatom istorijom i poljoprivrednom tradicijom.
 
"Kreni-promeni" zatražio je od Evropske komisije da poštuje prava građana i da ne podržava projekte koji ignorišu volju lokalnog stanovništva i ugrožavaju životnu sredinu.
 
Pokret je zatražio i pisanu garanciju da Evropska investiciona banka i Evropska banka za obnovu i razvoj neće finansirati infrastrukturne projekte povezane sa rudnikom litijuma Jadar.
 
Navedeno je i da će građani Srbije nastaviti proteste i akcije građanske neposlušnosti ukoliko se nastavi sa kršenjem pravnog poretka.
  • @Igor

    18.07.2024 13:54
    Gde si ti na protestima?
  • Steva

    18.07.2024 13:16
    Ko piše ne bi me iznenadilo da su koristili ćirilicu.
  • Lily

    18.07.2024 12:36
    Odbranimo Jadar
    Ja čekam poziv od ljudi iz Ne damo Jadar i idem na proteste. Nažalost samo njima verujem.A ako se pridruže i neke partije dobrodošli su. I oni iz sns-a i oni iz sps-a koji su protiv , a ima ih puno. Izdala nas je vlada, izdala nas je crkva, ali nas ima više! Spasimo sebe i Srbiju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prekinute blokade prelaza ka Kosovu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja saopštio je da su za saobraćaj otvoreni prelazi Brnjak i Merdare, koji su bili zatvoreni u noći između petka i subote.