Uprkos tenderu, svake godine iste agencije vode iste škole na ekskurzije: "Kao da postoji dil"

Potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević kaže za RTS da godinama unazad iste turističke agencije vode iste škole na ekskurzije, kao da postoji "dil".
Uprkos tenderu, svake godine iste agencije vode iste škole na ekskurzije: "Kao da postoji dil"
Foto: Pixabay
"Nemam dokaze ovde na papiru, ali mi u prosveti to znamo", ističe za RTS Dimitrijević.
 
Ekskurzije na koje će đaci ići ove jeseni skuplje su za 20 odsto nego prošle godine, kažu u turističkim agencijama. Sedam dana u Italiji maturante Šeste beogradske gimnazije koštaće čak 72.000 dinara.
Šta sve roditelji plaćaju?
 
Turistički radnici kažu da cenu ekskurzije diktira tržište. Na primer, skuplje gorivo povećaće troškove puta. Pored smeštaja, roditelji plaćaju i dnevnice nastavnika, lekara, vozača, vodiča. Po učeniku, za nastavnika se dnevno izdvaja od 1.000 do 1.200 dinara. Porez koji se na sve to plaća znatno utiče na cenu, ali moglo bi biti drugačije, tvrde u turističkim agencijama.
 
"Ako bi Savet roditelja insistirao, a škole ako bi prihvatile da njihovo računovodstvo isplaćuje dnevnice i nadoknadu za brigu o deci preko svojih izdvojenih računa, onda se ne bi plaćao 58 odsto porez na ugovorno delo. Onda, s druge strane, isto tako sav taj novac koji uđe na račun agencije opterećen je i PDV-om, tako da je to značajna stavka kada su u pitanju troškovi koji bi mogli da se smanje", objašnjava vlasnik turističke agencije Petar Knežević.
U Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija Yuta kažu da roditelji traže hotele sa tri ili četiri zvezdice. Deca budu uglavnom u dvokrevetnim sobama, što takođe povećava cenu ekskurzije.
 
"Daleko jednostavnije i jeftinije bi bilo da se deca smeštaju u objekte koji su namenjeni njima i da to budu sobe za pet-šest kreveta, čemu svakako treba i da služi ekskurzija, za socijalizaciju dece", ističe direktor te asocijacije Aleksandar Seničić.
 
Bez obzira na cene, većina ipak otputuje, jer nijedan roditelj ne želi da njegovo dete bude izopšteno iz društva, što za pojedine može biti i traumatično, tvrde psiholozi.
 
Roditelji nemaju pred sobom svaku stavku cenovnika
 
Kada nemaju pred sobom svaku stavku cenovnika, roditelji su prinuđeni da slušaju tvrdnje da najviše koštuju agencijski troškovi ili razredne starešine.
 
Potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević kaže za RTS da roditelji dobiju ukupnu cenu ekskurzije.
 
"Oni dobiju kolika je cena ekskurzije, znaju kolike su naše dnevnice zato što to prolazi kroz Savet roditelja, znaju kolika je dnevnica vođe puta, lekara. Za vodiča nisam sigurna da znaju, a sve ostalo je en gros, znači posete muzejima, polupansioni, prevoz", objašnjava Dimitrijević.
 
Kada je reč o načinu na koji se bira agencija, da li se na tenderu bira najbolja od više ponuda, Dimitrijević kaže da godinama unazad iste agencije vode iste škole, kao da postoji "dil",
 
"Suština je sledeća, ja nemam sad vama da dam dokaze ovde na papiru za to što ja pričam, ali mi u prosveti to znamo. Godinama unazad iste agencije vode iste škole, kao da postoji dil između škole i agencije", ističe Dimitrijević.
Međutim, napominje da to nisu namestile škole. Upitana zašto se na tender ne jave tri agencije, kaže da je to pitanje za njih.
 
"To pitajte agencije, zašto se tri ne prijave nego se prijavi samo jedna. Ili se prijave tri, ali dve svesno nemaju ispunjene uslove. Jer se zna, kada izađe tender, zna se šta škola traži. Vi tražite destinaciju, tražite šta želite da deca vide, tražite broj dana, nivo smeštaja. Zna se koliko smeju autobusi da budu stari, znači sve je definisano. I onda vi dobijete tri ponude i jasno vidite da od te tri ponude u dve nemate zadovoljene sve uslove, što znači oni automatski otpadaju, jer se zna da na ekskurzijama svi uslovi moraju da budu zadovoljeni da bi neka agencija prošla, jer su deca u pitanju", objašnjava Dimitrijević.
 
Postoje situacije, dodaje, da se svake godine prijavljuje samo jedna agencija, "i to zaista jeste da se začudite".
 
Iako ne isključuje mogućnost da postoji pitanje poverenja i međusobnih odnosa, zna za agencije koje vode određene škole gde su ekskurzije jako loše, sa lošom hranom i smeštajem, ali se škola i dalje drži te iste agencije.
  • NNunited

    24.07.2024 13:44
    @Prosvetar
    S obzirom da smo "kolege", vidim da si ti ogorcen jer te napad na vlast i one bliske njima boli. Da zakona, reda i vlasti u ovoj zemlji ima, mi danas ne bi o ovome raspravljali. Prijatno i dovidjenja "kolega"!
  • @@Nunited 24.07.2024

    24.07.2024 12:58
    Prosvetar
    Čuj, od pamtiveka, pa neće biti! Za razliku od Vas, mi smo pohađali škole i ja se sećam vremena kad su gotovo sva deca mogla bez problema da plate ekskurziju, jer škole nisu SMELE da kradu i muljave!Socijalni slučajevi nisu mogli da priušte ali išli su i oni jer smo se svi solidarisali i skupili novac! Da se ne lapa lopatom,to bi tako bilo i dan danas, a krade se jer država na to žmuri i briga je za školstvo i decu! Bitno joj je samo da uglavi svoje stranačke poltrone u škole, čiji rad niko ne kontroliše, zato nam je danas ovako!
  • stanovnik

    24.07.2024 12:39
    matematika
    kad izbaciš, kao da, ostaje=postoji dil

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.