Profesor sa Oksforda: Rudnik litijuma u Srbiji doneće nepopravljivu štetu životnoj sredini

Profesor antropologije sa Oksforda Mark Gudejl rekao je da se od naroda Srbije traži da se žrtvuje za dobrobit Evrope.
On je to izjavio u četvrtoj epizodi Radar podkasta sa Stevanom Filipovićem, koji se emituje večeras od 20 sati na N1.
 
Povod za razgovor predstavlja ponovno aktiviranje planova Rio Tinta za otvaranje rudnika litijuma u Srbiji, pošto je profesor Gudejl proveo četiri godine istražujući kako se Bolivija - država sa najvećim rezervama litijuma na svetu suočava sa pitanjima koja su sada pokrenuta i u Srbiji. Pre svega, da li treba pristupiti rudarenju litijuma i kakve su moguće posledice tog izbora.
Iako Bolivija i dalje nije započela industrijsku proizvodnju litijum karbonata (planiranog finalnog proizvoda Rio Tintovog rudnika), još 2017. godine je osnovala državno litijumsko preduzeće, koje ostvaruje saradnju sa stranim kompanijama.
"To je veoma različit pristup od uobičajenog izdavanja dozvole stranim kompanijama da vrše eksploataciju za određenu naknadu, koje onda iznose profit u inostranstvo. To što sada rade sa litijumom, prethodno su uradili sa prirodnim gasom, kada su 2006. godine nacionalizovali naftnu i gasnu industriju – što je bio prvi potez Eva Moralesa nakon što je izabran za predsednika. U narednih desetak godina, Bolivija je tako zaradila milijarde dolara i uspela je da dobar deo tih prihoda preraspodeli kroz socijalna davanja. Osnovali su nove fondove za trudnice, za studente… U Srbiji imate veoma drugačiji slučaj. Najveći deo profita ići će anglo-australijskoj kompaniji Rio Tinto, a ne narodu Srbije", ukazao je Gudejl.
 
Dodao je da, budući da se sedišta Rio Tinta nalaze u Londonu i Melburnu, to znači da novac neće čak završiti ni u EU. Ali postoje drugačiji ekonomski, kao i geopolitički razlozi zbog kojih je Evropa stala iza projekta – najveći evropski proizvođači automobila su najavili da će se prebaciti na proizvodnju električnih vozila, međutim, trenutno baterije za njih moraju da uvoze, pre svega iz Kine koja dominira tržištem.
 
Zato, konstatuje Gudejl, i EU i evropske kompanije očajnički traže način da proizvode baterije na tlu Evrope. A to znači i da žele da se razreši politički konflikt koji je nastao u predelu Jadra, kako bi mogli da tamo počnu da proizvode litijum.
 
"Ono što slučaj Jadra čini neobičnim, čak i u globalnom kontekstu, jeste činjenica da je planiran u naseljenoj, poljoprivrednoj oblasti. Što nije ni nalik rudnicima litijuma u Zapadnoj Australiji, koji i dalje proizvode najveću količinu litijuma na svetu, a koji se nalaze u pustinjskoj oblasti. Poenta je da će to biti veoma jedinstven projekat, sproveden od strane kompanije koja nema rudnik litijuma nigde u svetu. Što znači da je mnogo toga eksperimentalno i postoje mnoga neodgovorena pitanja. Ali ono na koje mislim da već možemo da odgvorimo jeste da li će projekat naneti nepopravljivu štetu životnoj sredini? Mislim da je odgovor: aposlutno da", kaže profesor Gudejl.
 
Gudejl je zaključio da se na neki način od građana u dolini Jadra, ako ne i cele Srbije, u ovom slučaju traži da se žrtvuju zarad dobrobiti Evrope, a glavno pitanje je da li je ta žrtva uopšte vredna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bora

    30.07.2024 12:39
    Komisija
    Zasto drzava ne posalje grupu parlamentaraca opozicije i vladajuće stranke u poslednji rudnik Rija Tinta tamo gdje su zavsili ekpoataviju litijuma i da podnesu izvestaj stanja rudnika i okoline !!
  • Ahil

    26.07.2024 10:55
    ....
    Njegov idol i politicki otac,Vojislav Seselj je sedeo 12 godina u Hagu za iste stvari koje je radio i Aca Srbin.Lepo je neko napisao u komentaru,svaka mu cast,da nije vikao 100 za jednog ne bi bilo litijuma.Ovi blesavi botovi ne kapiraju da olos brani svoje dupe po cenu nestanka i drzave i naroda.Kao da njihova deca nisu deo te iste drzave i tog istog naroda.Inace,ostajem pri svom misljenju da planiraju ovde da skladiste otpad koji je pogubniji od kopanja litijuma.Imate mapu gde su obelezena podrucja za istrazivanje i kopanje.Ni jedan rudnik nije predvidjen u Vojvodini.Vracamo se na granice Austrougarske monarhije.Pa vi klicite Aci Srbinu i dalje dok vam rastura drzavu.Al' zaposlio vas u drzavnu firmu i dao vam 70,000 .... Bog da vas vidi,ima da obezbedite i praunuke,da uzivaju daleko odavde.BEDNICI!!!


  • xqt

    25.07.2024 17:05
    Nastavak
    Moraće vođa da proglasi profesora za lošeg stručnjaka i stranog plaćenika.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija