"Amnesty International": I oružje iz Srbije u ratu u Sudanu, a ne bi smelo da bude

Oružje i municija iz Srbije, Kine, Rusije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Jemena uvoze se u velikim količinama i koriste u ratu u Sudanu.
"Amnesty International": I oružje iz Srbije u ratu u Sudanu, a ne bi smelo da bude
Foto: Pixabay
To je otkrila organizacija za ljudska prava "Amnesty International".
 
U izveštaju "Novo oružje podstiče sukob u Sudanu" dokumentovano je da je novoizrađeno oružje iz navedenih država uvezeno u Sudan i okolne zemlje, a u nekim slučajevima otpremljeno je i u Darfur, čime se krši embargo na oružje u tom regionu.
Snabdevanjem Sudana oružjem, države potpisnice Ugovora o trgovini oružjem, poput Kine i Srbije, krše svoje obaveze prema članovima 6 i 7 Ugovora, i na taj način potkopavaju pravno obavezujući okvir koji reguliše globalnu trgovinu oružjem, piše AI.
 
Od početka sukoba sudanske vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) u aprilu 2023. godine ubijeno je više od 16.650 ljudi.
"Stalni dotok oružja u Sudan nastavlja da seje smrt i patnju civila u širokim razmerama. Jasno je da je postojeći embargo na oružje koji se sada odnosi samo na Darfur, potpuno neadekvatan i da se mora ažurirati i proširiti na ceo Sudan", rekao je viši direktor AI za regionalni uticaj na ljudska prava Deprose Mučena.
 
AI je analizirala više od 1.900 zapisa o pošiljkama dva izvora podataka o trgovini. Izveštaj su bazirali i na podacima iz izvora otvorenog koda i drugih digitalnih dokaza, uključujući 2.000 fotografija i video snimaka nedavno proizvedenog ili nedavno uvezenog oružja.
 
Amnesti je uz to u februaru i martu razgovarala sa 17 regionalnih i sudanskih eksperata za oružje da bi potvrdila analizu podataka i istražila linije snabdevanja oružjem koje koriste razne grupe u Sudanu.
 
"Amnesti internešenel je dokumentovala civilne žrtve u neselektivnim napadima i u direktnim napadima na civile. Neka od kršenja međunarodnog humanitarnog prava obe strane u sukobu predstavljaju ratne zločine. Procenjuje se da je više od 11 miliona ljudi interno raseljeno, a milioni su u neposrednoj opasnosti od gladi", navela je ta organizacija.
  • Zemlja čudesa

    25.07.2024 15:34
    Da li gospodu iz šoroševog AI zanima činjenica da se u SVAKOM ratu na planeti koristi američko oružje? Nekada ga koristi samo jedna, ali češće obe strane. Zašto niste osudili Srbiju zbog prodaje Ukrajini i Izraelu? Verovatno zato što tamo ide sa blagoslovom SAD.
  • Само кажем

    25.07.2024 13:42
    Нећемо се оканути извоза док нам не лупе ембарго ,а онда нам пада режим нема прихода од оружја,ЕУ ,ММФ-а и других донација ,покојни Слоба исто тако прође он бар покуша да извуче Србију а ови ће да нас угробаре
  • Sale

    25.07.2024 13:30
    Zna si cije oruzije sme a cije ne sme, i sta sad pa ne bi nase bilo tu da se nije ugradio i neko spolja bitan, trguje se smrcu sirotinju niko nista ne pita samo poziv u rat se salje..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prekinute blokade prelaza ka Kosovu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja saopštio je da su za saobraćaj otvoreni prelazi Brnjak i Merdare, koji su bili zatvoreni u noći između petka i subote.