Znatno povećano interesovanje učenika za zanatske smerove: Rukovode se sigurnim poslom i zaradom

Na smerovima na kojima se školuju zanatlije, koji su danas traženi na tržištu, ove godine ima mnogo više učenika.
Znatno povećano interesovanje učenika za zanatske smerove: Rukovode se sigurnim poslom i zaradom
Foto: Pixabay (ilustracija)
Direktori srednjih stručnih škola u Beogradu uglavnom su zadovoljni upisom. Kažu da su se deca rukovodila i birali smerove koji im donose siguran posao i dobru zaradu.
 
U Konkursu za upis učenika u srednju školu objavljena je lista od 28 deficitarnih zanimanja u Srbiji. Na listi su se našli: tehničar za metalurške tehnologije, bravar- zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem, auto-električar, operater osnovnih građevinskih radova, polagač obloga, stolar, poslastičar, kuvar, pekar, izrađivač hemijskih proizvoda, obućar, industrijski krojač, modni krojač.
Zatim, tehničar za izradu i održavanje alata, mehaničar motornih vozila, industrijski mehaničar, monter telekomunikacionih mreža, dekorater zidnih površina, operator za izradu nameštaja, trgovac, konobar, mesar, operator u prehrambenoj industriji, vozač motornih vozila, galanterista kože, mehaničar tekstilnih mašina, viniogradar - vinar. 
 
Vlada Srbije donela je odluku da učenike koji upišu te smerove stimuliše sa 5.000 dinara mesečno, odnosno taj iznos primaće devet meseci u godini. Reč je o profilima gde se nastava odvija po dualnom modelu.
 
Osim stimulativnih mera države, njima pripada i nadoknada koju dobijaju od kompanija po Zakonu o dualnom obrazovanju. Za jedan dan prakse nedeljno u kompaniji (četiri dana mesečno), dobijaju na kraju meseca 4.500 dinara. Stariji razredi koji imaju po dva ili tri dana prakse nedeljno dobijaju po 9.000 dinara, odnosno 13.500 dinara mesečno.
Četiri puta više učenika
 
Tehničku školu za dizajn kože u Beogradu prošle godine upisalo je 27 učenika, da bi ove godine bilo upisano 105 đaka. Direktor škole  Branislav Mileski kaže da su prezadovoljni brojem upisanih učenika ove godine.
 
Upisali su dva odeljenja na smeru Tehničar dizajna proizvoda od kože, jedno odeljenje na smeru Tehničar za zaštitu životne sredine i jedno kombinovano odeljenje gde imaju 14 učenika na smeru za obućara i 14 galanterista.
 
"Sada smo puni dece. Praktično smo u prvi razred ove godine upisali dece koliko smo do sada imali u celoj školi. Od septembra ćemo imati 105 učenika u prvoj godini, a prošle godine smo imali 27", priča Mileski za Euronews Srbija
 
Upitan da li je subvencija države od 5.000 dinara motivisala decu da se upišu u velikom broju u srednje stručne škole, on kaže da to nije bio razlog. Navodi da su samo obućari kod njih po dualnom modelu obrazovanja, da su oni deficitarni i da će subvenciju dobijati 14 učenika.
 
Direktori škola kažu da su se deca ove godine, pri izboru škole, vodila trištem - birala su smerove koji nude siguran posao i dobru platu.
 
Direktor Građevinske škole u Beogradu Rade Zejak kaže da su i oni zadovoljni upisom.
 
"U odnosu na prethodne godine, ovo je zadovoljavajući broj upisane dece. Krenuli smo uzlaznim trendom. Moglo je da bude bolje na upisu za Montera suve gradnje, gde imamo samo devet upisanih kandidata za sada. Podbacili su i operatori osnovnih građevinskih radova. To su nekadašnji zidari, tesari, armirači, koji su po novoj standardizaciji objedinjeni u jedno zanimanje. Verovatno to izaziva malo zabunu kod roditelja i dece", priča Zejak za Euronews Srbija.
 
Prošle godine na tom smeru imali su samo dva kandidata i nisu mogli da formiraju odeljenje, već su ih preusmerili na druge profile.
 
"Ove godine smo napravili kombinaciju sa Rukovaocima građevinskom mehanizacijom. To je vrlo tražen smer tako da njih imamo celo odeljenje plus još pola i tu polovinu smo spojili sa operaterima, kako bi mali broj operatera ostavili da se školuju. Bez i jednog operatera godinama to je problem. Nadam se da će nam resorno ministarstvo izaći u susret, jer su operateri na listi defictarnih zanimanja Kancelarije za dualno obrazovanje", naveo je Zejak.
Smatra da konfuziju u glavama dece i roditelja stvara promena u nazivima zanimanja. Keramičari su sada "polagači obloga", što mnogi ne prepoznaju.
 
"Polagače obloga imamo oko 20 u odeljenju. I za dekoratere zidnih površina (moleri) biće upisano jedno odeljenje. Neće imati maksimalan broj učenika (28), ali će ih biti više od 15, što je dovoljno da se formira odeljenje", rekao je on.
 
Navodi da se građevinske firme još uvek teško odlučuju za dualni model obrazovanja. Podseća da građevinske firme daju stipendije, kredite, ali nisu raspoložene za dual.
  • Маја

    29.07.2024 13:18
    Наравно
    ...да су се родитељи дозвали памети.
    Дете са 18 година након завршеног 3годишњег заната може да има добру плату.
  • jovo s brkovi

    29.07.2024 12:41
    gde ima rudarska skola a da je blize od Bora, ja cu moju decu tamo upisati... bice milioneri jednog dana... i bice mi vecno zahvalni, a ne ko sto je mene tata za menadzera dao, mada mozda i nisam uzalud to zavrsavao, dobar sam menadzer svojoj deci, a?
  • Mirko

    29.07.2024 11:24
    I svi odu na truli zapad po pare.
    U majku rusiju idu još samo oni sa dosijeom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija